Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

HASSAS ÜRETİM GEREKTİREN MEDİKAL SEKTÖRÜ İÇİN KOLABORATİF ROBOTLAR

Universal Robots

Birbirinden farklı sektörlerde çeşitli uygulamalarla verimli bir otomasyon çözümü sunan Universal Robots, hassas üretim gerektiren medikal sektöründe de firmalara başarılı sonuçlar sağlıyor. Medikal sektörünün kesinlik, hassaslık ve hijyen özelliklerini karşılamak üzere tasarlanan Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı kolaboratif robotları ile esneklik, üretkenlik ve güvenilirlik mümkün oluyor.

UYGULAMADA 0.03 MM TEKRARLANABİLİRLİK HASSASİYETİ”

Medikal sektöründe robot teknolojisi kullanımına dair açıklamalar yapan Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “Universal Robots olarak iş birliğine dayalı cobot’larımız ile birçok sektörde olduğu medikal endüstrisinde de üretimin miktarını ve kalitesini iyileştiriyoruz. Az yer kaplayan, periyodik bakım maliyeti bulunmayan, hızlı yatırım geri dönüşü, programlaması ve kurulumu kolay, düşük enerjiye, esnek kullanıma ve konumlandırılmaya, insan ile yan yana iş birliğine dayalı kullanım imkanına sahip cobot’larımızla, ±0.03mm tekrarlanabilirlik hassasiyeti sunuyoruz. Medikal sektöründe sıklıkla uygulanan alma-bırakma, malzeme taşıma, CNC besleme, püskürtme uygulamalarında insan-robot iş birliğine dayalı Universal Robots cobot’ları ile istenilen sonuç ve verimlilik yakalanabiliyor” dedi.

COBOT’LAR İNSAN HATASININ YOL AÇABİLECEĞİ RİSKLERİ ORTADAN KALDIRIYOR”

Gök, “Sağlık sektörü üretim hatasının insan sağlığıyla ilgili ciddi sonuçlar doğurabileceği sektörlerin başında geliyor. Cobot’lar insan hatasının yol açabileceği riskleri ortadan kaldırıyor. Öte yandan, örneğin hastaların yaşamsal istatistiklerini izleyip acil müdahaleler yapılması hususunda hemşirelere uyarılar iletiyor. Sağlık sektörü çalışanlarının yükünü hafifetiyor. Bir başka örnek vermek gerekirse, sağlıkta rutin test işlemlerini verimlilikle otomatikleştirme becerisi sağlıyor. Fizik tedavi süreçlerinde kullanılıyor. Ölçüm cihazı probun konumlandırılması gibi tekrarlayan görevler, sağlık profesyonellerinin kontrolünde cobot’lara emanet ediliyor” dedi.

MEDİKAL SEKTÖRÜNDE COBOT’LARLA İŞ BİRLİĞİ

Medikal sektöründeki kolaboratif robotlar, tıbbi cihaz ve implantların paketlenmesinden medikal sektöründe kritik önem taşıyan ürünlere ilişkin tutarlı sonuçlar sağlamak amacıyla birçok uygulamada kullanılabiliyor. Protez, implant ve tıbbi cihazlarda kullanılan küçük, hassas parçaların steril olarak taşınması ve montajı için de tercih edilebiliyor.