Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

GELECEĞİN AKILLI FABRİKALARI AKILLI ROBOTLAR İLE GELİYOR

FANUC

GÜNÜMÜZDE BİRÇOK FİRMA, SÜREÇLERİNİN DİJİTALLEŞMESİ VE ENDÜSTRİ 4,0’A UYUMLU HALE GELMESİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR GERÇEKLEŞTİRİLİYOR. SON YILLARDA FABRİKALARINI ENDÜSTRİ 4,0’A UYUMLU HALE GETİRME KONUSUNDA CESURCA HAMLELERDE BULUNAN MARKALAR YENİ DÜNYA DÜZENİNDE BİR ADIM ÖNE GEÇİYOR.

Teknolojik alanda yapılan birçok inovasyon ilk olarak üretim süreçlerinde kalitenin arttırılıp maliyetin düşürülmesi için kullanılıyor. Erkul Kozmetik, üretim parkurunda 70’den fazla Fanuc robotu kullanarak rakiplerinden sıyrılıyor. Saat başına daha fazla ürün adedi, değişmeyen sabit ve sorunsuz kalite anlayışıyla Erkul Kozmetik, Fanuc robotları sayesinde geçtiğimiz yıllara göre üretimini yüksek oranında artırarak başarısını ortaya koyuyor.

Günümüzde birçok firma, süreçlerinin dijitalleşmesi ve Endüstri 4,0’a uyumlu hale gelmesi konusunda çalışmalar gerçekleştiriyor. Son yıllarda fabrikalarını Endüstri 4,0’a uyumlu hale getirmek konusunda cesurca hamlelerde bulunan markalar ise yeni dünya düzeninde bir adım öne geçiyor. Fanuc olarak “geleceğin akıllı fabrikalarını” oluşturmak için çalıştıklarını söyleyen Fanuc Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, özellikle ülkemizde çok az kurumun yeteneklerini geliştirmek için doğru hamlelerde bulunduğunu söyledi.

Fanuc olarak, birbirinden farklı sektörler için çözüm önerileri sunduklarını dile getiren Yiğit, bunlardan birinin de kozmetik sektörü olduğunun altını çizdi. 2015 yılından beri Erkul Kozmetik’in Fanuc’un 74 farklı robotunu kullanarak verimliliklerini yüksek oranda artırdığını söyleyen Yiğit, saat başına daha fazla ürün adedi, değişmeyen sabit ve sorunsuz kalite anlayışıyla Erkul Kozmetik’in robotlu üretim sayesinde geçtiğimiz yıllara göre üretimini oldukça artırarak başarısını ortaya koyduğunu aktardı. Yiğit, “Robotlu üretimin geleneksel üretimden en büyük artısı öncelikle ürün çıktılarının kalite bozulması olmadan standart olarak üretilmesidir. Bu da müşterinin ürün kalite sorunları ile karşı karşıya gelmesini engellemektedir. Dolayısıyla parkurlarını Endüstri 4,0’a uyumlu hale getiren markalar; saat başına daha fazla ürün adetleri, değişmeyen sabit ve sorunsuz kalite, esnek ve hızlı ürün değişim süreleri, izlenebilir ve raporlanabilir üretim adetleri, üniversal hat makinelerine göre düşük satın alma, kurulum ve işletme maliyetleri gibi avantajlarıyla öne çıkmaktadır” dedi.