Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

RFID İLE TAKIM TANIMA TEKNOLOJİSİ

TURCK

TURCK’UN BL İDENT RFID SİSTEMİ, BİR CNC MAKİNESİNİN TAKIM TARETİ İÇİN OKUMA SÜRESİNİ 130 SANİYEDEN 10 SANİYEYE DÜŞÜRÜYOR.

Barkodlar ve lazerli kazımalar uzun bir süredir CNC aletlerinde kesim ekipmanlarının tanımlama gereksinimlerini karşılayamıyordu. Kablosuz RFID sistemleri halihazırda kullanılmasına rağmen, mevcut çözümlerin kısa menzili pratik uygulamalarında zaman kaybına sebep oluyordu. Çinli bir CNC makinesi üreticisi Turck ile birlikte Endüstri 4.0 uyumlu alet yönetimi için bir RFID çözümü uyguladı. Genişletilmiş okuma ve yazma aralığı sayesinde takım tareti için okuma süresi 130 saniyeden 10 saniyeye düşürüldü, böylece son kullanıcı için üretim verimliliği önemli ölçüde arttı.

Daha esnek üretimin gereklilikleri, takım taret yönetimi için otomatik çözümlere olan talebi artırıyor. Kesme takımları bugün hiç olmadığı kadar sık değiştiriliyor. Sonuç olarak, ilgili görevleri yönetmek için seri numaraları ve manuel veri bakımını kullanan geleneksel görsel tanımlama yöntemleri için daha zor hale geldi.

Bu yöntemler hatalara eğilimli olup takımların ömrü sadece önemli ölçüde çaba ile yönetilebiliyor ve taret verileri genellikle dağınık oluyor. Giderek artan sayıda işleme ve imalat şirketi mevcut takım yönetim yöntemlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Verimli takım yönetimi sayesinde, takım performansını ve ömrünü önemli ölçüde artırmayı, işleme kalitesini artırırken üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyorlar.

TAKIM YÖNETİM SİSTEMLERİNE GETİRİLEN GEREKLİLİKLER SÜREKLİ OLARAK ARTIYOR

Takım yönetim sistemleri, farklı türden sarf malzemeleri, büyük miktarları ve sık check-in check-out operasyonlarını işlemek için gerekli. Güvenilir bir tanımlama teknolojisi olmadan, bu tür yönetim sistemleri kolaylıkla karışık hale gelebiliyor. Ek olarak, kötü bir ortam veya yanlış işlem karışıklığa ve veri kaybına yol açabiliyor. Bu karışıklık takım tareti kullanımı sırasında sık sık meydana gelirse, üretim verimliliğini önemli ölçüde etkileyecek, hatta reddedilen veya iade edilen ürünler gibi kalite sorunlarına neden olabiliyor.

CNC işleme gelişmeye devam ederken özellikle CNC tezgahlarının ve işleme merkezlerinin beraber kullanımıyla birlikte CNC işleme aksesuarları da daha karmaşık hale geldi. Üretim ve işleme ile ilgili gereksinimler, önceki takım yönetimi yöntemlerinin artık tatmin edici olmadığı ölçüde artmıştır.

GEÇMİŞTEKİ ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİLMELİ

Geleneksel takım tareti yönetim sistemleri esas olarak taret verilerini kaydetmek için lazer kazıma gibi optik tanımlama teknolojilerini kullanmışlardır. Bu yöntem lazer, taret takımı ile ilgili verileri kesici alet yüzeyine kazıyor. Bu yöntem daha uzun süreli veri kaydı ve daha verimli takım yönetimi sağlarken, belirgin dezavantajlar vardır. Bir kesici takımın yüzeyine kazılabilen veriler sınırlıdır. En kötü durumda, lazer kazıma kesme aletinin yapısına zarar verebiliyor ve ürünün ömrünü etkileyebiliyor. Ek olarak, çoğu kazıma ekipmanının tedariği daha yüksek bir maliyete neden oluyor. Kablosuz RFID teknolojisi tanımlama çözümleri için başka bir olasılıktır. Henüz bu kadar etkili olmasalar da, bu türdeki ilk sistemler zaten kullanılıyor.

Bu tarz geleneksel sistemler silindir üzerindeki bir okuma ve yazma kafasını kullanıyor, silindir araçtaki RFID etiketinden veri okumak için ileri ve geri hareket ettiriyor. Etiket, alet tutucuya yerleştirilmiştir. Bir takımı tanımlamak veya değiştirmek için ilgili takımın bulunduğu takım tareti öncelikle en alçak konuma hareket etmesi gerekiyor. Okuma ve yazma kafasının olduğu silindirin tüm yolu tarete ve tekrar geriye doğru hareket ettirmek zorunda. Bu, tek bir kesme takımı için toplam okuma süresini 6,5 saniyeye çıkarıyor. Bu okuma tek bir CNC makinesindeki bir taretin tüm 20 kesici aleti tanımlamasından iki dakikadan fazla sürüyor. Böylece CNC makinesinin üretim verimliliği önemli ölçüde azalmış oluyor. Ayrıca, sık mekanik işlem cihazda aşınma ve yıpranmaya neden oluyor. Okuma ve yazma kafası silindir arızası veya başka bir sebepten dolayı derhal geri çekilemiyorsa, bu durum okuma yazma kafasının kesme takımıyla çarpışmasına neden olabiliyor ve bu da işleme doğruluğunu bozuyor.

RFID SİSTEMİ İLE OPTİMİZE EDİLMİŞ TAKIM TANIMLAMA

Turck’in BL ident RFID çözümü bu problemin tam olarak üstesinden geliyor. Uzun bir algılama menzili okuma ve yazma kafaları doğrudan alet taretinin arka plakasına monte edilebiliyor. Takım tutucunun üzerindeki RFID etiketlerinden gelen veriler, kafayı öne ve arkaya doğru hareket ettiren bir silindire gerek duymadan metal olmayan arka plakadan doğrudan okunabiliyor. Taretin basit bir dönüşü, CNC takım tezgahındaki tüm kesme taretlerini tanımlamak için gerekli olan her şeydir. Kesme aletleriyle ilgili tüm bilgiler sadece on saniye içinde okunabiliyor. Turck’un okuma ve yazma kafaları IP69K koruma derecesine, RFID etiketleri IP68 koruma sınıfında. Bu durum, sistemi neme ve suya karşı dirençli kılararak nemli ortamlarda kullanıma uygun hale getiriyor. Etiketler 128 byte serbest hafızaya sahip. Bu hafıza, büyük miktarda verinin depolanmasına olanak tanıyor ve neredeyse atakımı mobil bir veritabanına dönüştürüyor.

MODÜLER TASARIMA SAHİP BL İDENT

Çinli sistem entegratörü Qingdao Mesnac’ın Proje Yöneticisi Gao Xianghui, “Turck’in modüler tasarımı RFID sisteminin seçimini kolay ve rahat hale getiriyor. Tüm yapmanız gereken farklı protokoller için gateway’i değiştirmek. Gerekli protokoller Profinet, Ethernet/IP veya Modbus TCP ise, üçünü de tek bir multiprotocol gateway destekleyebilir. RFID modüllerinin basit tasarımı program geliştirmeyi kolaylaştırır ve fonksiyon bloklarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Okuma ve yazma işlemleri doğrudan I/O noktaları üzerinden kontrol edilebilir. 44 milimetrelik algılama mesafesi yerinde kurulum gereksinimlerini karşılar ve okuma/yazma kafalarının çarpışmalardan dolayı hasar görmesini önler. Metal etiketlerin IP68 koruma sınıfı vardır, bu sayede takım yönetim sistemlerinin kurulum gereksinimleri için idealdir.” dedi.

SONUÇ:

Takım tanımlama ve yönetimi RFID teknolojisinin HF bandında uygulanmasından tam anlamıyla faydalanıyor. Hızlı tanımlama, güçlü parazit önleyici özellikler ve yüksek depolama kapasitesi sunan etiketler. Otomatik alet değiştirme sistemlerine RFID okuma ve yazma kafaları eklemek, alet tutuculardaki RFID etiketlerinden hızlı veri okumaya olanak tanıyor ve otomatik takım tanımlama, otomatik montaj ve toplam yaşam döngüsü gibi özellikleri bir gerçeklik olarak izliyor. Bu özelliğiyle, üretim maliyetlerini ve ürün reddetme oranlarını düşürürken, üretim verimliliğini ve takım kullanımını artırıyor. RFID teknolojisi mükemmelleştirilmeye ve dünya çapında daha popüler olmaya devam ettikçe, Internet teknolojisini kullanan RFID takım yönetim sistemleri, proses ve üretim şirketleri tarafından giderek daha fazla tercih edilen bir sistem haline gelecek gibi gözüküyor.