Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Makine Tasarım Sürecini Hızlandıran Yeni Uygulama İçeriği

Rockwell Automation

Rockwell Automation kod kütüphaneleri ve cihaz nesneleriyle makine tasarım ve değişim sürelerinden tasarruf edilmesini sağlıyor.

Rockwell Automation OEM’lerin ve proses üreticilerinin gelişmiş makine tasarımlarını daha hızlı ve daha düşük maliyetle tasarlamalarına yardımcı olmak için yeni uygulama içeriklerini sunmaya devam ediyor. Son uygulama içeriğinde, cihaz nesneleri ve dönüştürme, baskı ve ağ (CPW) makineleri için ve proses tasarımlarına özel olmak üzere iki adet makine kütüphanesi bulunuyor. Bu yeni versiyon mevcut ambalajlama uygulama içeriklerine de eklenerek gelişiyor.

Makine kütüphaneleri standartlaştırılmış ve uygulamaya özel kod sağlayarak mühendislerin CPW makinelerini ve prosesleri daha hızlı tasarlamasını ve bunu sektöründe performanstan ödün vermeden yapmalarını mümkün kılıyor. Kütüphaneler aynı zamanda uygulamaya has özellikler de içeriyor. Örneğin, proses kütüphanesi durum makinası içeriyor ve mühendisler bu yeteneği özel proseslerine yönelik davranış geliştirme proseslerinde kullanılabiliyor. Cihaz nesneleri bir makine içinde belirli bir cihazı diğer kütüphane nesnelerine bağlamayı mümkün kılan ortak bir kod ve görselleştirme nesneleri olarak adlandırılıyor.

Rockwell Automation Uygulama Kıdemli Müdürü Joachım Thomsen,

“Modüler Uygulama İçeriğimiz Bugünün Akıllı Makinelerini İnşaa Ederken Kullanılan Büyük Miktardaki Kodlamanın Yönetimini Kolaylaştırıyor.”

Bu özellik makine değişimlerinde ihtiyaç duyulacak programlama işini ciddi oranda azaltıyor. Mühendisler makinenin değişime ayak uydurması için toplam mühendisliğini baştan yazmak yerine sadece yeni cihaza yönelik nesneleri ekliyor.

İlk cihaz nesneleri, yolvericiler, sürücüler ve hareket kontrol cihazlarında kullanılıyor. Bu nesneler aynı zamanda Allen-Bradley PanelView 5000 operatör arayüz ailesindeki yeni seri için de “faceplate” sağlıyor.

Rockwell Automation Uygulama Kıdemli Müdürü Achim Thomsen,“Modüler uygulama içeriğimiz bugünün akıllı makinelerini inşaa ederken kullanılan büyük miktardaki kodlamanın yönetimini kolaylaştırıyor. Makine tasarımcıları bu yeni kütüphane ve cihaz nesnelerini daha verimli ve daha tasarruflu bir şekilde tasarlamak için kullanabiliyor. Biz gelecekte de uygulama ve cihazlar için yeni içerik sağlamaya devam edeceğiz” dedi.

Yeni uygulama içeriği; “Rockwell Automation Product Compatibility Download Center”dan (PCDC) ücretsiz indirilebiliyor. İçerik indirildikten sonra kullanıcılar içeriği “Studio 5000 Application Code Manager” uygulamasına aktarıyor.

“The Studio 5000 Application Code Manager” uygulaması mühendislerin içeriğe erişebilmesi, elektrik panosunu bile inşa etmeden önce uygulamalarını inşa edebilmesi ve hatta test uygulamaları tasarlamasını sağlayacak tekil ve kullanıcı dostu bir ortam sağlıyor.

Mühendisler “Application Code Manager” içinde diğer projelerde tekrar kullanılabilecek kendi kütüphane nesnelerini tasarlayıp yönetebiliyor.