Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YERLİ ELEKTRİKLİ ARABALAR İÇİN YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLER

DASSAULT SYSTÈMES

Türkiye, 2023 yılı itibariyle dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefliyor. Bu yolu takip etmek için farklı alanlarda kendi markalarına sahip olmak istiyor. Bu alanlardan ilk ikisi yerli savaş jeti ve yerli elektrikli araba markalarıdır. Türkiye, yakın gelecekte kendi yerli elektrikli otomobil markasını üretebilecek güçlü bir vizyona sahip. Devlet, yerli bir araba geliştirmek için dünyadaki otomotiv trendleri nedeniyle elektrikli olması gerektiğine inanıyor. “Türkiye’nin Otomobili” adını taşıyan bu proje elektrikli otomobil geliştirme fikrini destekliyor. Bu vizyona ulaşmak için hedef, tam ölçekli üretimi 2021 yılında olacak bir prototipi 2019’da hazır hale getirmek. Orta vadede planlanan elektrikli otomobiller tek bir platformda üretilip, Türk halkının ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde tasarlanması planlanıyor. İkinci aşamada ise; elektrikli otomobiller, küresel pazarlar için küresel bir marka haline gelecek şekilde geliştirilecek.

“TÜRKİYE’NİN KAYBEDECEK ZAMANI YOK, KATMA DEĞERLİ ÇÖZÜMLERE İHTİYACI VAR”

Otomotiv endüstrisi ortamı dünyada ve Türkiye’de her geçen gün gelişiyor. Birlikte çalışmayı mümkün kılan, akıllı ve sezgisel dijital ortamlar, bu sektörde yeni deneyimler yaratan inovasyon laboratuvarları işlevi görüyor. Dolayısıyla yenilikçiler, inovasyonu gerçekleştirirken mutlaka karmaşıklığı yönetmeli, performansı optimum hale getirmeli ve araç güvenliğini sağlamalıdır. Geleneksel çözümler şu andan itibaren endüstri için yeterli olmaktan çıkmış vaziyettedir. Çözümlerin sunacağı katma değerler her zamankinden daha kritik. Yeni bir otomobil tasarlamak ve üretmek hiçbir zaman kolay değil. Aynı zamanda bu Türkiye için yeni bir deneyim olacağından; tasarım, üretim veya satıştaki hatalar için tolerans düşük olacaktır. Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformu, şirketlerin yeni nesil otomobil üreticisi olma yolundaki gelişimlerini hızlandıran ölçeklendirilebilir ve uyarlanabilir bir platformdur. 3DEXPERIENCE Platformu, dijital aracın tamamını geliştirme döngüsünde, uygun araç seçeneklerini simüle ediyor, birleştiriyor ve performans hatalarını ayrıntılı tasarımdan önce tespit ediyor. Yeni nesil aracın başarısı gelişmiş yaratıcı tasarım, paylaşılan zeka, sistem mühendisliği ve çok alanlı iş birliğini gerektiriyor. Sürücüsüz ve bağlantılı arabalar verimli, uygun fiyatlı, temiz ve çevreci bir seyahat çağına yol gösteriyor. 3DEXPERIENCE platformu, akıllı otomobilin kavramsal tasarımı, dahili sistemleri ve yazılım geliştirmede yer alan çoklu disiplinler arasında uçtan uca dijital sürekliliği destekleyen yenilikçi uygulamalar sunuyor. Dassault Systèmes’in teknolojisi, elektrikli araç pazarında hedefleri olan devletler ve şirketlere 3DEXPERIENCE platformu ile değer oluşturma, tasarım ve üretim sürecinin çeşitli bölümleri için tek bir ortak platformla yardımcı oluyor.

ENDÜSTRİNİN GELECEĞİ İÇİN REFERANS PROJELER

Dassault Systèmes, otomotiv endüstrisinde büyük bir geçmişe ve endüstrinin gelecekteki yol haritasını bugünden şekillendiren birçok başarı hikayesine sahiptir. Bunlardan biri, günümüzün en popüler araba markalarından olan Tesla Motors’dur. Tesla Motors, dünyanın elektrikli otomobillere bakışını değiştiren otomobil üreticilerinden biridir.

Bir otomotiv şirketi olarak Tesla’nın bir aracı, elektrikli güç aktarma organları ile sıfırdan verimli bir şekilde tasarlaması gerekiyordu. Tesla elektrikli otomobillerin piyasada kabul görmesinin yolunu açarken, bu yolda iş birliğine dayalı tasarım kritik bir unsur. Tesla Motors, kuruluşundan itibaren Dassault Systèmes’in çözümlerini kullanmakta ve Versiyon 6 (V6) PLM’yi tek platform olarak standartlaştırmaktadır. 3DEXPERINECE Platform, Tesla’nın günlük iş birliğine dayalı ürün geliştirme ve üretimde kullandığı ortak dili sağlıyor. Aynı zamanda Tesla’nın uygun program geliştirme disiplinine ulaşmasına yardımcı olurup süreçlerinin düzenini korumasını sağlıyor.

Diğer örnek ise; Fransız mühendislik şirketi AKKA Technologies’tir. AKKA ve dahili AR-GE merkezi, otomobil üreticilerine yeni mobilite çözümleri uzmanlığını sergilemek istemiş. Konsept otomobillerinin tasarımı, yaratıcılık ve yenilikçiliği teşvik ederken konsept geliştirme ve döngü sürelerinin azaltılmasında daha yüksek hıza ihtiyaç duyuyor. AKKA Technologies ve AKKA Research, otonom Link & Go 2.0 elektrikli aracı geliştirmek için bulut üzerinde Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformunu seçti.