Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TEDARİK ZİNCİRLERİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN BÜTÜNSEL BAKIŞ

CHEP TÜRKİYE, ENGİN GÖKGÖZ, ROMANYA & RUSYA OTOMOTİV BÖLGE LİDERİ

CHEP, TEDARİK ZİNCİRLERİNİ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN, PAYLAŞIMA VE YENİDEN KULLANIMA DAYALI EKİPMAN YÖNETİM HİZMETLERİYLE BÜTÜNSEL ÇÖZÜMLER SUNUYOR.

CHEP’in faaliyet alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

CHEP olarak, Türkiye pazarında 2009 yılından beri, tedarik zincirlerini daha sürdürülebilir kılan paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı ekipman yönetim hizmetinin tek sağlayıcısı konumunda bulunuyoruz. Sadece bir ekipman tedarikçisi olmanın çok ötesinde tedarik zincirinin her aşamasını baştan sona bütünsel bir bakış açısıyla değerlendirerek iş ortaklarımıza 360 derece bir hizmet veriyoruz. Globalde 60’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor, Türkiye’de otomotiv ve beyaz eşya sektörünün tedarik zinciri yönetimini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda dünyanın dört bir yanındaki en büyük ana sanayi ve yan sanayi parça üreticilerine özel endüstriyel çözümler sunuyoruz. Tedarik zinciri boyunca ürünlerin en iyi şekilde korunması için geliştirilmiş katlanabilir plastik konteynerler (FLC) ve plastik kasalar (KLT) ile sürdürülebilir hizmet veriyoruz.

CHEP olarak sahip olduğumuz ağ ve bilgi birikim sayesinde müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu farklı parça türlerine yönelik ambalaj ve nakliye maliyetlerini düşürüyor; daha az atık, elleçleme ve kirlilik ile daha fazla ürünün zamanında olması gerektiği yere ulaşmasını sağlıyoruz. Paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı katlanabilir plastik konteynerlerimiz ile aynı zamanda tedarik zincirinde bulunan riskleri, depolama alanını ve bunların yönetimi için harcanan zamanı da azaltıyoruz.

CHEP konteynerleri kullanıcılarına ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

CHEP konteynerleri (FLC); katalizör, radyatör ızgarası, şanzıman, motor parçaları ve akü gibi ürünleri toplu olarak taşımak için tasarlanıyor. Maksimum ürün koruması ve yük dengesi sunmasının yanı sıra kullanılmadığı zaman katlanabiliyor ve depolama alanında tasarruf sağlıyor. Avrupa yönetmenliklerine ve endüstri standartlarına uygun olan katlanabilir konteyner çeşitleri, son derece hafif ve sağlam olmasının yanı sıra bölgesel gereksinimleri karşılamak için farklı yüksekliklerde bulunuyor. Tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden üretiliyor ve çevre üzerindeki etkiyi en aza indiriyor. Aynı zamanda standart ve tutarlı teknik özellikleriyle otomatik üretim hatlarına uygunluk gösteriyor.

Peki plastik kasalarınız?

Plastik kasalar (KLT) ise ürün yönetiminden depolama, dağıtım ve elleçlemeye, envanter yönetiminden fabrika içi lojistiğine kadar verimliliği ve performansı artırıyor. Turbo şarjlar, cıvatalar, bujiler, vidalar, fren diskleri, borular ve filtreler gibi küçük parçaları taşımak için Alman VDA (Verband der Automobilindustrie) şartnamesine uygun olarak tasarlanıyor. Birbirine geçme özelliği sayesinde üretim hattı boyunca alanın etkin bir şekilde kullanılmasına imkan tanıyor. Darbeye dayanıklı plastik kasalar, pürüzsüz iç duvarları ile maksimum kuvvet sağlıyor, güçlendirilmiş dış çıkıntılarıyla istiflemeyi güvenli hale getirerek ürünlerin uğrayabileceği hasarları azaltıyor ve üst düzey ürün koruması sunuyor. Ayrıca CHEP tarafından temiz ve kullanıma hazır bir şekilde teslim edilmesi depolama ve yıkama maliyetlerinden tasarruf sağlıyor; atık üretimini ve kirlenmeyi minimuma indiriyor. Kapakları ile beraber paletlere uyumlu olacak ve yüklenecek biçimde özel olarak tasarlanan kasalar daha az ekipmanın daha fazla ürünle, en güvenli ve verimli şekilde taşınmasını sağlıyor.

‘Yalın Altı Sigma’ ilkeleri nedir ve ne gibi artılar sunmaktadır?

Öte yandan tedarik zinciri sürecine dahil olan ithalat ve ihracat sırasında taşınan ürünler yasa ve kuralların yanı sıra çeşitli nakliye biçimleri ve ulaşım ağlarının karmaşık işlemleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Biz de CHEP olarak müşterilerimizin uluslararası tedarik zincirlerini anlamak ve geliştirmek için bilgi ve uzmanlığımızı kullanıyoruz. ‘Yalın Altı Sigma’ ilkeleri doğrultusunda onların mevcut tedarik zincirini analiz ediyor, katma değeri olmayan faaliyetleri ortadan kaldıran bir finans modeli hazırlıyoruz. Aynı zamanda sınır ötesi nakliyatlarda kesinti olmaması için gümrük işlemlerine destek veriyor, bu sayede parça tesliminde yaşanabilecek gecikmeleri azaltıyor, maliyetleri düşürüyoruz. Yeniden kullanılabilir ambalaja ilişkin ilgili ülkelerdeki operasyonel ihracat ve ithalat işlemlerini öğrenmenin yanı sıra üçüncü parti tedarikçilerle birlikte çalışarak ölçek ekonomisini oluşturuyoruz. Böylece müşterilerimizin dünya üzerinde daha fazla yere daha fazla ürünü etkin ve sürdürülebilir bir şekilde taşımalarına yardımcı oluyoruz.