Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

HİBRİT VE ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN EMNİYETİ İÇİN YARI İLETKEN TEKNOLOJİ

BOSCH

BOSCH YONGALARI, BİR ÇARPIŞMA SIRASINDA ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN BATARYALARINA BAĞLI KÜÇÜK PATLAYICI YÜKLERİ KONTROL EDİYOR VE GÜÇ KAYNAĞINI İZOLE EDİYOR.

Yollarda elektrikli otomobillerin sayısı arttıkça, bir çarpışma durumunda ne yapılması gerektiği konusunda sürücüler kararsız kalıyor. Kurtarma ekipleri için de elektrikli motorların getirdiği yeni zorluklar söz konusu oluyor.

Oysa diğer araçlarda olduğu gibi elektrikli araçlar da bu gibi olaylara karşı güvenlik özellikleriyle donatılıyor. Örneğin, Bosch’un yarı iletkenleri bir kaza sırasında elektrik çarpması riskini önlemeye yardımcı oluyor. Özel olarak tasarlanan yongalar, bir saniyeden çok daha kısa bir sürede aracın güç devrelerini kapatıyor. Bu, kurtarma ekiplerinin anında çalışmaya başlamasına imkan veriyor, ilk müdahale ekiplerinin ve araçta bulunan kişilerin güvende olmasını sağlıyor. Bosch Otomotiv Elektroniği Bölümü İcra Kurulu Üyesi Jens Fabrowsky, “Yarı iletken teknolojimiz, hibrit ve elektrikli araçların emniyetinde hayati bir rol oynuyor” dedi.

Bosch, bir çarpışma durumunda batarya bağlantısının güvenli bir şekilde kesilmesini sağlamak üzere araç üreticilerinin özel sistemleriyle birlikte çalışan yarı iletken yongalar sunuyor. Almanya İtfaiyeciler Derneği (DFV) Başkan Yardımcısı Karl- Heinz Knorr, “Karayollarında kazaya karışabilecek elektrikli araç sayısındaki artış dikkate alındığında, kazazedelere mümkün olduğunca hızlı ve güvenli bir şekilde yardım etme ve onları kurtarma görevimizi yerine getirebilmek için bu sistemler son derece önemlidir” dedi.

KONTROLLÜ PATLAMALAR, KABLOLARI İZOLE EDİYOR

Birçok insan, bataryadaki akımın bir hibrit veya tamamen elektrikli otomobilin metal gövdesine sızabileceği düşüncesiyle bir kaza neticesinde hasar gören kablolardan endişe ediyor. Neticede bu bataryalar 400 ile 800 voltluk bir gerilim sağlamak üzere tasarlanıyor. Bosch’un yarı iletken yongaları, yüksek voltajlı bataryanın bağlantısının otomatik olarak kesilmesini sağlıyor ve böylece kaza yerinde bulunan hiç kimse, akım taşıyan bileşenlerle temas etmiyor.

Yarı iletken cihazlar, bir piroteknik emniyet şalteri sisteminin veya diğer adıyla fişekleme sigortasının bir parçası. Bu sistemler, küçük patlayıcı yükler aracılığıyla yüksek gerilimli bataryanın tüm kablo bağlantı bölümlerini patlatır ve böylece gücün dolaşımı hızlı ve etkin bir şekilde kapatılıyor. Bosch yarı iletkenleri, bu sistemlerde önemli bir rol oynuyor. Örneğin, hava yastığı sensörleri bir çarpışma algıladığında, on milimetreden büyük olmayan ve sadece birkaç gram ağırlığındaki küçük cihazlar, fişekleme sigortasını tetikliyor. Bu tetikleme neticesinde, batarya ünitesi ve güç elektroniği arasındaki yüksek voltajlı kabloyu ayıran küçük patlamalar başlıyor. Akımın bu şekilde kesilmesiyle, elektrik çarpması veya yangın riski ortadan kaldırılıyor.

Fişekleme sigortası sisteminde kullanılan CG912 entegre hava yastığı sistemi, uygulamaya özel entegre devre veya bir diğer adıyla ASIC’tir. Bu durumda özel uygulama, otomotiv emniyetidir.

Fabrowsky, “Artık bir tırnaktan daha küçük olan, ama buna rağmen milyonlarca transistör içeren ASIC’lerimiz, bir saniyeden daha kısa bir sürede emniyet işlevlerini güvenilir bir şekilde etkinleştirmek için özel olarak tasarlanmıştır” dedi.

Bosch tarafından hava yastıklarının serbest bırakılmasını tetiklemek için geliştirilen CG912, milyonlarca kez güvenilir bir şekilde çalıştı. Modern araçlar, sadece hava yastıkları ve emniyet kemeri germe tertibatı gibi emniyet özellikleri için değil, aynı zamanda hız sabitleme sistemi, mesafe sensörleri, uzun far destek sistemi, şeritte kalma desteği, yağmur sensörleri ve sürücü yorgunluk algılama sistemi gibi emniyet özelliklerini kontrol etmek amacıyla düzinelerce entegre devreye sahip bulunuyor. Fabrowsky, “Günümüzde, yonga kullanımını gerektirmeyen bir otomotiv mühendisliği alanı neredeyse bulunmamaktadır” dedi.