Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

REZONANSA KARŞI DİRENÇLİ KALMAYI SAĞLAYAN AC SÜRÜCÜ ADAPTİF AYARLARI

ROCKWELL AUTOMATION

YENİ DÜŞÜK GERİLİM AC SÜRÜCÜLERİ, REZONANS SORUNLARI İLE DAHA ETKİN MÜCADELE EDİP DAHA AZ HARCAMA YAPILMASINA İMKAN TANIYOR.

Geçmişte rezonansı çözümlemek için yapılan tipik bir ayar, performansın düşmesine veya enerji kaybına yol açıyordu. Adaptif ayar özelliğine sahip yeni düşük gerilim AC sürücüleri, rezonans sorunları ile daha etkin mücadele etmeye yardımcı olabildiğinden daha yüksek performans gösterebiliyor ve daha az harcama yapılmasına imkan tanıyor. Üretim sırasında sürücü sorunu belirliyor ve doğru çözümü uyguluyor.

Makine varyasyonlarına rağmen yüksek performans elde edebiliyor. Bu, akıllı sürücüleri koruma gibi düşünülebilir. Uygulamaları istenmeyen rezonansa karşı dikkatli bir şekilde izliyor. Yanlış giden bir şey gördüğünde bir alarm verebiliyor veya kendi başına sorunun üzerine gidebiliyor. Ve rezonansa karşı verilen savaşta kullanıcılara yardımcı olan sürücüler, onarım ve enerji maliyetlerini düşürerek daha uzun süre çalışmayı sağlıyor.

MAKİNELERİN POTANSİYELİ

Rezonansların nedeni, tasarımcı tarafından modellenen veya modellenmeyen tasarım kararlarıdır. Bilinen tasarım kararları arasında yük şekli, malzeme seçimi, ölçüler ve fiziksel ebatlar bulunur. Bilinmeyen tasarım kararları arasında ise toleranslar, montaj prosesleri ve motor özellikleri yer alır. Rezonanslar normal makine aşınması ve yıpranması nedeniyle zaman içerisinde değişebilir. Buna mil uzatmaları ve sarıcılar gibi yüksek yükler kullanan uygulamalar dahildir.

Rezonansları çözmek için kullanılan önceki yaklaşım regülatör kazançlarını yeniden ayarlamaktı. Bu, makinenin kötü sesler çıkarmasını ve titremesini önlüyor; ancak makinenin performansının da azalmasına neden oluyor. Zaman içerisinde üretime zarar veriyor ve sorunlara reaksiyon verme süreni uzatıyor.

Adaptif ayar özelliğine sahip bir düşük gerilim AC sürücüsü farklı tiplerde rezonansları aramak ve bulmak için gelişmiş analitik tekniklerini kullanıyor. Sürücü operatörlere sorunlar hakkında gerçek zamanlı uyarı veriyor, bu sayede hızlı bir şekilde aksiyon alınabiliyor. Daha gelişmiş konfigürasyonlarda sürücü, rezonansı azaltmak amacıyla kontrol cihazının ayarını değiştirmek yerine özel filtreler kullanıyor. Sorunları otomatik düzeltme yeteneği, beklentiye uygun yüksek performans seviyesini korumaya imkan sağlıyor. Yük özelliklerini baz alarak adaptif ayar kullanıldığında iki ile dört kata kadar performans artıyor. Uyarlamalı ayar özelliğine sahip AC sürücüler, zaman içerisinde rezonansı izlemeye ve koşullar elverişliyse de onarım planlarına imkan tanıyor. Bu, üretimin ortasında ani bir şekilde değil, planlanan bakım duruşlarında sorunları proaktif şekilde belirleyerek daha akıllı çalışmaya yardımcı oluyor.