Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MAKİNE EKİPMANLARI İÇİN ENDÜSTRİYEL ŞANZIMANLAR

ZF

Üretim proseslerindeki endüstriyel otomasyona katkı sağlayan servo-kontrollü şanzımanlar ile makine ekipmanlarındaki iki kademeli (vitesli) şanzımanlar sanayi için hassas ve güvenilir çözümler üretiyor.

ZF Güç Aktarım Teknolojileri birimi, makine mühendisliği uygulamaları ve her ihtiyaca özel tahrik çözümleri için endüstriyel şanzıman, fren ve kavrama ünitelerini içeren geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Bu portföydeki temel ilgi alanı, ürün geliştirme ve üretim proseslerindeki endüstriyel otomasyona katkı sağlayan servo-kontrollü şanzımanlar ile makine ekipmanlarındaki iki kademeli (vitesli) şanzımanlar olarak öne çıkıyor.

Yenilikçi ürün ailesinde; servo-kontrollü şanzımanlarda ZF Servoplan, güçlü ve dayanıklı iki kademeli (vitesli) şanzıman ZF Duoplan, ve tork aktarımının herhangi bir temas olmadan yapıldığı hissini veren özelliğiyle ZF Tiratron bulunuyor.

ZF endüstriyel şanzımanlar, en ağır ve zor koşullarda dahi, dayanıklılık ve hassasiyet ilkelerinden ödün vermeden çalışmak için üretiliyor. Hafif ve kompakt yapıları sayesinde, herhangi bir üretim hattına hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilebiliyor. Kullanıcıların yüksek dayanıklılık ve minimum bakım ihtiyaçlarıyla maksimum verimlilik almalarını sağlıyor.

ZF DUOPLAN – MAKİNE EKİPMANLARI İÇİN İKİ KADEMELİ (VİTESLİ) ENDÜSTRİYEL ŞANZIMANLAR

ZF Duoplan serisi ile makinelerin performans seviyeleri optimize edilerek enerji verimliliği en yüksek düzeye çıkarılıyor. Geniş seçenek alternatifleriyle endüstriyel makinelerin ihtiyacı olan tüm performans, tork ve güç aktarım gereksinimlerini karşılıyor. Günümüz makine ekipmanları birçok farklı malzeme ile çalışabilmek için çok yönlü tasarlanıyor. ZF Duoplan serisi bu koşulu yerine getirebilmek için ZF tarafından özellikle iki kademeli (vitesli) olarak geliştirilmiştir.

ZF Duoplan şanzımanlarının öncelikli olarak tercih edildiği kullanım alanları, yüksek tork gereksinimi duyan makine ve test tezgahları olarak belirtiliyor.

Yatayda (B3/B5) ve dikeyde (V1/V3) birçok farklı kurulum pozisyonu imkanı olması dolayısıyla, torna tezgahları, çömlekçi çarkları ve dokuma makineleri gibi örnek uygulama alanlarına sahip. mBu şanzımanlar, aynı zamanda, torkta artış ve hızda azalma ihtiyacı olan çeşitli makinelerde de kullanılıyor. Yumuşak malzemeler için yüksek kesim hızları gerekirken, sert malzemeler için ise yüksek kesim gücüne ihtiyaç duyuluyor. Bu tip bir esneklik seviyesi ancak kademeli (vitesli) bir endüstriyel şanzıman sayesinde mümkün oluyor.

Hafif ve kompakt yapıları sayesinde, herhangi bir üretim hattına hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilebiliyor.

ZF TİRATRON – HİSTEREZ FREN VE KAVRAMA SİSTEMLERİ VE ELEKTRONİK KONTROL (ERM)

Parçalar arası herhangi bir temas olmadan sağlanan torkun sonucunda, aşınım ve sızıntı problemleri minimize edilerek, ürünlerin hizmet süresi önemli ölçüde uzatılıyor. Elektronik kontrol ile çekim kuvvetlerinin ve tork seviyelerinin hassas kontrolü sağlanıyor.

ZF histerez teknolojisi, kağıt ve kablo gibi malzemelerin karşılaştığı sarma işlemlerinde yaygın bir biçimde kullanılıyor. Bu teknoloji, aynı zamanda, test tezgahlarında yük simülasyonları yapılması için de yardımcı olabiliyor. Gerginlik ve gerinim kontrolü gereken uygulamalarda, histerez frenler her zaman iyi bir çözüm ortağıdır.

ZF SERVOPLAN – BİRÇOK APLİKASYON İÇİN TEK BİR ŞANZIMAN

Endüstriyel otomasyonda servo kontrollü şanzımanlardan talep edilen en önemli konular hassasiyet, hız, dayanım ve kompakt olmalarıdır. ZF Servoplan serisi tüm bu özellikleri tek bir çatı altında topluyor.

Endüstriyel otomasyon için planet dişli grupları birçok farklı aplikasyonda kullanılabiliyor. Oldukça dinamik ve bir o kadar da hassas konumlandırma gereken ortamlarda, bir ya da iki vitesli servo sürücülere sahip ZF Servoplan şanzımanlar kullanılıyor. Ürün ailesi, 25 ile 3.000 Nm arasında değişen tork değerlerine sahip farklı ölçülerdeki şanzımanlardan oluşuyor. ZF Servoplan, paketleme/ambalajlama, metal kesim ve CNC tezgahları gibi farklı uygulamalarda bulunan servo motorlarla birlikte çalışan dişli gruplarıdır.

ZF SİNGLE-DİSK – TEK-DİSKLİ KAVRAMA VE FRENLEME

ZF Single-Disk kavrama ve frenleme ünitelerinin fırçasız olması bakım işlemini kolaylaştırıyor. Sağladığı avantajlardan birtanesi de armatür diskindeki çift manyetik akım yoludur. Böylelikle, manyetik alanın dinamik etkisinden iki defa faydalanılabiliyor. Optimum tasarımı sayesinde, büyük tork aktarım kazanımları ortaya çıkıyor.

Hem kuru hem de ıslak/nemli ortamlarda sorunsuz bir şekilde çalışmak için dizayn edilmişlerdir. ZF Kavrama ve Frenleme üniteleri, nominal tork değerlerine kısa bir çalışma süresi içerisinde ulaşabiliyor.

Teknik üstünlükleri, kolay kurumları ve beğeni toplayan dış ölçüleri ile birlikte, ZF Single-Disk, tekstil makinelerindeki ve medikal teknolojilerindeki mekanik proseslerde artan bir şekilde talep görüyor.