Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

AÇIK DENİZDE 360° DÖNER VİNÇ VE SÜRÜCÜLERİ

AÇIK DENİZ MÜHENDİSLİĞİNDE FAALİYET GÖSTEREN SHANGHAI ZHENHUA HEAVY INDUSTRY CO. (ZPMC) TARAFINDAN ÜRETİLEN YENİLİKÇİ 3000 TONLUK SONDAJ KULESİ VE BORU DÖŞEME GEMİSİNİN 360° DÖNER VİNCİ DANFOSS VACON® SÜRÜCÜLER TARAFINDAN SÜRÜLÜYOR.

Geçmişte Shanghai Zhenhua Port Machinery olarak bilinen Shanghai Zhenhua Heavy Industry Co. konteyner vinci piyasasında sahip olduğu %70’lik pay ile küresel liman makineleri endüstrisinde önemli bir yeri var. ZPMC’nin 3000 tonluk sondaj kulesi ve boru döşeme gemisi, kaldırma ve boru döşeme özellikleri ile kullanımda yüksek verimliliğe sahip ve aynı anda iki boru hattı döşeyebiliyor. Gemi, sahip olduğu bir adet 360° ağır yük döner vinciyle sabitken 3000 ton, tam bir çember olarak dönerken ise 2000 ton taşıyabiliyor. Vinç sistemi, yüksek performanslı Vacon® AC sürücüleri ile çalışıyor.

GEMİ, AÇIK DENİZ PETROL YATAKLARININ ÇIKARILMASINDA KULLANILIYOR

Gemi, açık deniz petrol yataklarının çıkarılmasında ve deniz altı boru döşeme projelerinde kullanılıyor. 3000 tonluk vinci çalıştıran motorların toplam gücü 7,1 MW. Vinç, iki ana kancaya, iki yardımcı kancaya, iki kirişe, altı döndürme dişlisine, iki donanım kancasına, iki kargo kontrol vincine, bir kanca kontrol vincine sahip. Tüm AC sistemi; tek bir 24-Pulse Vacon® AC Drive sisteminden beslenen iki adet 12-Pulse Ortak DC Baralı Drive sisteminden oluşuyor. Tüm sistem için THDu %5’ten az ve bu da denizcilik klasman kurumlarının gereksinimlerini karşılıyor. Sistem, dört adet Vacon® NX doğrultucu modül ve 17 adet Vacon® NXP inverter modül ile tüm motorları kontrol ediyor. İki adet Vacon® NX frenleme ünitesi de fazla fren enerjisini dağıtmak için ayarlanmıştır. Ortak DC Bara Drive sistemleri konusunda Vacon® NX ürün ailesi, modüler bir tasarıma ve oldukça kompakt bir yapısı bulunuyor. Kullandığı kapalı çevrim vektör kontrol modu sayesinde %0,01’den düşük hız ve %2’den düşük tork kesinliği ile doğru hız ve tork kontrolüne sahip. Aynı zamanda sistem, sıfır hız da dahil olmak üzere tüm hız aralığında tam tork ile kontrol edilebiliyor. Vacon® ve ZPMC, 360° dönebilen bu vinç sistemi için Vacon Marine uygulamasını temel alan özel bir uygulama geliştirdi. Ağır deniz sanayisinde etkili olan Çin’in deniz ekonomisi, 2017 yılında ülkenin ekonomisinin %9,4’ünü oluştururken; söz konusu boru döşeme gemisinin başarısı ile VACON® iş birliği, endüstriyel büyümesini hızlandırıyor.