Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yeni Q2A Özel Uygulama Sürücüsü İle Sürücü Kalitesini Artırıyor

Omron

Omron tarafından üretilen yeni Q2A Özel Uygulama Sürücüsü, yeni ürün ailesinde sistem entegratörlerinin, OEM’lerin ve son kullanıcıların taleplerini karşılayacak şekilde tasarlanan ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Donanımın kapladığı alanı ve maliyeti en aza indirmenin yanı sıra mühendislik ve devreye alma süresini azaltan bu sürücü, farklı motor tipleri için daha yüksek performans sağlıyor. Tasarım ve devreye almadan, bakım ve üretime özel hassas ayarların uygulanmasına kadar tüm uygulama iş akışı optimize edilebiliyor.

Kullanım Alanını Yüzde 45 Azaltıyor

Tasarım, kullanılan alanı önceki çözüme göre %45’e kadar azaltıp yan yana montaj imkanı sağlıyor. Dahili EMC filtresi, DC reaktörü, frenleme direnci ünitesi, entegre fonksiyon emniyeti (STO SIL3) ve yerleşik 24 V dc kontrol panosu güç kaynağı, kolay kullanımın yanı sıra ciddi anlamda maliyet tasarrufu avantajları sunuyor. Elektronik bileşenleri toz veya neme karşı koruyan silikon kaplamalı PCB’lere sahip olan Q2A, zorlu çevre koşullarında güvenilir kullanım sağlayan dayanıklı bir tasarıma sahiptir.

Voltaj vektör kontrolü gibi yöntemlerle çeşitli motor tiplerini açık ve kapalı çevrimlerde kontrol edebilen Q2A serisi, gelişmiş motor performansı sağlıyor. Diğer sürücü yöntemlerine göre daha yüksek verimlilik sağlayan voltaj vektör kontrolü, akım vektörü sürüşüne göre daha kolay ve daha hızlı şekilde kurulabiliyor.

Bu yöntem ayrıca Omron Sysmac sisteminin kullandığı EtherCat’in yanı sıra EtherNet/IP, PROFINET ve POWERLINK tarafından kullanılan birçok Ethernet tabanlı haberleşme seçeneğine yönelik destek sağlayarak haberleşme esnekliği sunuyor. 5 adede kadar Q2A sürücünün tek bir haberleşme kartıyla kullanılabilmesi sayesinde son derece ekonomik ağ entegrasyonu sağlıyor. Yerleşik USB bağlantısı, Q2A sürücü serisinin harici güç kaynağına bağlama gereksinimi olmadan bilgisayardan programlanabilmesine olanak sağlayarak, devreye alma işlemini basit hale getiriyor.

Yerleşik USP Bağlantısı İle Kolay Devreye Alma

Q2A sürücünün kullanışlı ve zaman tasarrufu sağlayan çeşitli özellikleri devreye alma işlemini daha basit hale getiriyor. Grafik geliştirme ortamı hızlı uygulama özelleştirme sağlarken, yerleşik sihirbaz fonksiyonu kurulum süresini azaltıyor ve parametrelerin yanlış ayarlanması riskini ortadan kaldırıyor. Ayarlar otomatik yedekleme fonksiyonuyla kaydedilip SD kartına kopyalanarak ek sürücülere kolayca aktarılabiliyor. Performans verilerini izleyen Q2A, fanlar gibi komponentlerin zamanında değiştirilmesini sağlayarak önleyici bakımı destekliyor. Olayın kesin saati ve kaç kez gerçekleştiği gibi bilgileri parametre verileriyle birlikte sağlayan ayrıntılı izlenebilirlik, hata analizine yardımcı oluyor. Veriler, izleme kaydı sağlamak üzere mikro SD kartına kaydedilebiliyor. Ayrıca, entegre güç kaynağı 400 V şebeke beslemesinin kesintiye uğradığı durumlarda bile kontrol sistemini aktif halde tutarak tüm sorunların incelenebilmesine imkan tanıyor. D1000 ve R1000 gibi rejeneratif güç üniteleriyle birlikte kullanılan Q2A sürücü serisi, enerjiyi aynı kurulumdaki diğer uygulamalar için yeniden kullanarak rejeneratif uygulamaları destekliyor.

Avrupa Sürücü Ürün Pazarlama Müdürü Alberto Fuentes, “Q2A inverterimiz, tüm uygulamalar için özelleştirilebilen basit bir programla-dağıt-kullan çözümünde yüksek performans ve esneklik sağlayarak kalite ortaya çıkarıyor. Dahası, en yüksek üretim kalitesinin kapsamlı önlemlerle bir araya getirilmesi sayesinde Q2A, 10 yıl boyunca 7/24 arızasız çalışma ile iç rahatlığı sağlıyor” dedi.