Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Universal Robots Yapay Zekâ İle Üretimde Verimliliği Artırıyor

Universal Robots

İnsanla iş birliğine dayalı cobot’ları ve yenilikçi UR+ çözümleriyle tüm sektörlere çözüm sağlayan Universal Robots, ileri teknoloji yapay zekâ ile üretimde verimliliği artırıyor.

Artırılmış gerçeklik ve sesli komut uygulamaları hayatın çeşitli alanlarında kullanılabilir hale geldi. İnsan zekâsını ve duyusunu temsil eden yapay zekâ alanındaki bu gelişmeler, endüstriyel süreçleri de büyük bir dönüşüme hazırlıyor. İnsanla iş birliğine dayalı cobot’ları ve yenilikçi UR+ çözümleriyle tüm sektörlere çözüm sağlayan Universal Robots, ileri teknoloji yapay zekâ ile üretimde verimliliği artırıyor.

“Yapay Zekâyla Uygulamaları Çeşitlendirebilirsiniz”

UR+ platformuyla insan-teknoloji etkileşimini daha kolay hale getirerek herkes için ulaşılabilir olmasını amaçladıklarını belirten Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, “İnsanın farklı duyularını temsil eden yapay zekânın robot teknolojisinde çok çeşitli uygulamalara imkân tanıdığını bugün rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yapay zekâ teknolojileri, robotların gerçek dünyayı algılamasını ve ihtiyaca cevap verebilmesini ifade ediyor. Şirketlerin robot görevlerini optimize etmesine ve performansını iyileştirmesine yardımcı oluyor. Bir parçayı almak ve başka bir yere yerleştirmek için programladığınız cobot’a yapay zekâ katarak çok daha karmaşık işler ve uygulamalar yapılabilir.

Örneğin, bir kutu içindeki farklı boyutlardaki rastgele konumlanmış parçalar arasından önceden belirlediğiniz parçaları cobot’lara entegre kamera sistemleri ile seçebilir, farklı boyut ve şekildeki parçaları kuvvet/tork sensörleriyle algılayabilir ve hatta bu iki vb. daha özelliği aynı anda kullanarak farklı üretim amaçlarını gerçekleştirebilirsiniz. Universal Robots olarak cobot’larımızla entegre yapay zeka ile özellikle insan sezgisine yoğun olarak ihtiyaç duyulan, hassas ve karmaşık üretim gerektiren alanlarda azalan çevrim süresi ve artan verimlilik sağlıyoruz. Böylece, insanın daha yaratıcı süreçlerin merkezine konumlamasına imkân tanıyoruz.” dedi.

“UR+ Platformundan Yararlanarak Entegrasyon Ve Kurulumu Hızlandırın”

Gök, “Robot Tutucu (gripper) vb. yardımcı ekipmanlar, aksesuarlardan kamera sistemleri ve yazılıma kadar ihtiyaç duyulan birçok çevre ekipmanı bulunduran, yapay zekânın farklı unsurlarını içeren UR+ platformumuzda ‘Tak-Çalıştır ve Üretime Başla’ konseptini kullanıcılara sunuyoruz. Bu sayede, kullanıcıların UR+ platformundan yararlanarak entegrasyon ve kurulumu hızlandırabilmesine olanak sağlıyoruz.” dedi.

Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök,

“İnsanın farklı duyularını temsil eden yapay zekânın robot teknolojisinde çok çeşitli uygulamalara imkân tanıdığını bugün rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapay zekâ teknolojileri, robotların gerçek dünyayı algılamasını ve ihtiyaca cevap verebilmesini ifade ediyor. Şirketlerin robot görevlerini optimize etmesine ve performansını iyileştirmesine yardımcı oluyor.”