Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Laboratuvar Lojistiği Otomasyonunda Inovatif Çözüm: EVOlab™

Oppent

Sağlık tesislerinin ihtiyaç duyduğu üst standartlardaki AGV sistemleri olan EVO ailesinin üreticisi olan Oppent, Endüstri 4.0 kapsamında birçok sanayi yatırımcısının ihtiyaç duyduğu AGV projesini geliştiriyor.

Katma değeri olmayan ve tekrarlayan lojistik taşıma işlerinin, insan yerine AGV (otomatik yönlendirilen araç) sistemleri ile yapılması artık laboratuvarlarda da mümkün olacak. OPPENT’in sağlık sektöründe tecrübeleri ve sahip olduğu AGV teknolojisinin bir sonucu olarak geliştirilen EVOlab™, yeni eşsiz teknik özellikleri ile laboratuvar taşımalarının izlenebilir, yönetilebilir ve güvenilir şekilde otomatik hale getirilmesini sağlıyor.

Hastane ve sağlık tesislerinin işletme yönetimi açısından, laboratuvarlara sevk edilen örneklerin doğru şekilde ve zamanında taşınması hedeflenmiş ancak portör/görevliler tarafından yapılan taşımalar istenmeyen sonuçlar doğurmuştur.

Bunları; takip edilemeyen gönderiler, zamanlama hataları, örneklerin korunamaması olarak sıralanabilir. Şimdiye kadar ülkemizde de iyileştirme için kullanılan olan, pnömatik tüp taşıma sistemleri çok büyük faydalar getirmelerine rağmen, hiçbir zaman tam otomasyonu sağlayamamıştır. Laboratuvar içindeki bölümler arasındaki taşımalar ise şimdiye kadar ülkemizde elle taşıma şeklinde yapılmıştır. Üzerine entegre kabineti istenen şekilde konfigüre edilebilen EVOlab™, teknik özellikleri ve teknolojik kapasitesi sayesinde, laboratuvar içinde ve dışındaki bağlantılı yerlerde, ilgili taşıma işlemlerinin hassas, güvenilir ve izlenebilir şekilde yapılmasını sağlıyor.

Türkiye’de sağlık alanında ilk AGV (Otomatik Yönlendirmeli Araç) sistemini Acıbadem Hastaneleri’nde hayata geçirmekte olan OPPENT’in, Laboratuvar taşımaları için özel geliştirdiği EVOlab™, 100 kg’a kadar olan taşıma kapasitesine sahip olup Wi-Fi üzerinden merkezi yazılımı ile haberleşerek, tesis içindeki kayıtlı rotalarında otomatik olarak ilerliyor.

Teknik olarak doğal navigasyon ile çalışan özel bir AGV olarak tanımlanabilecek olan EVOlab™, taşıma görevlerini yerine getirirken asansörleri de otomatik olarak kullanarak, tesisin katları arasında da rahatça taşıma görevi yapabiliyor.

Oppent Türkiye Müdürü Dr.Özgür Salih Mutlu “Oppent’in sağlık sektörü tecrübesi ve ar-ge yatırımları sayesinde geliştirdiği özel AGV sistemi olan EVOlab™ laboratuvar lojistiğinde en yenilikçi yaklaşımdır.”

Dar alanlardan geçme ve kendi etrafında dönüş kabiliyeti sayesinde, işletme açısından gayet değerli mimari alanlarda operasyon planlaması rahatça yapılabiliyor, büyük alanların taşıma işleri için boş tutulmasına gerek kalmıyor. Güvenlik standartları olarak, hastanelerde yıllardır en üst seviye güvenlik ile görev yapan EVOCart’ların standardına sahiptir.

Altyapı olarak sadece wifi sistemi, otomatik şarj alanı, sanal olarak dedike edilmiş istasyon yerleri ve 100 cm genişliğinde rotaya ihtiyaç duyması, EVOlab™ en büyük avantajları olarak sıralanabilir. Bu avantajları sayesinde yeni projelerin yanında, mevcut çalışan laboratuvar ve sağlık tesislerinde de kolayca uygulanması söz konusudur. Yönetim yazılımı ile aynı tesis içinde birden fazla EVOlab™ kolayca çalıştırılabiliyor, izlenebiliyor ve yönetilebiliyor.

Laboratuvar taşımalarına yönelik geliştirilen EVOlab™’ın ilk versiyonları İtalya’da Bologna Üniversitesi Hastanesi Laboratuvarı tarafından kullanıldı. Taşıyıcı kabinetin EVO üzerinde başarılı şekilde entegrasyonu ve ilave özellikler eklenmesi ile EVOlab™ aşağıda sıralanan teknik özelliklere kavuştu:

  • Paslanmaz çelik olarak tamamen özel konfigüre edilebilen, 100 kg taşıma kapasitesinde, 90 cm x 60 cmx 100 cm ebatlarında kombine taşıyıcı kabinet
  • Kabinet üzerinde 7” dokunmatik ekran l Kendi etrafında dönebilen ve tam iki yönlülüğe sahip otomatik sistem
  • Özel konumlandırılmış sensörleri ile 360 derece güvenlik ve navigasyon
  • Rotaların üzerinde herhangi bir iz-pin-altyapı gerektirmeyen doğal navigasyon sistemi
  • 0,1 m/s ile 1m/s arasındaki hız kapasitesi
  • Farklı pil seçenekleri ile ihtiyaç duyulan operasyona uygun pil performansı ve otomatik şarj özelliği
  • Bakımlarının yapılması durumunda minimum 10 yıl sistem ömrü.

Sağlık tesislerinin ihtiyaç duyduğu üst standartlardaki AGV sistemleri olan EVO ailesinin üreticisi olan OPPENT, Endüstri 4.0 kapsamında birçok sanayi yatırımcısının ihtiyaç duyduğu AGV projesini geliştiriyor.