Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DEMİR ÇELİK FIRINLARINDAKİ ATIĞIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ

FESTO SANAYİ VE TİCARET

ArcelorMittal, Lázaro Cárdenas’ta – Meksika’nın stratejik öneme sahip en büyük limanı – çelik üreticisi, DRI-EAF yöntemi kullanarak çelik plakalar üretiyor. Bu üretim yöntemi düzgün bir yüzey dokusu sağlıyor ve her yıl üretilen 3.8 milyon ton plakanın kalitesini arttırıyor. Levha üretiminde önemli bir madde kok kömürüdür. Bu madde üretim sürecinde yüksek fırına gerekli ısıyı sağlar ancak daha sonra geri dönüşüm uygulanmalıdır.

LEVHA ÜRETİMİ

Bir levha genişliği ve uzunluğu kalınlığından çok daha fazla olan çelik döküm, alüminyum veya bakırdan bir külçedir. Levhalar döküm ve haddeleme aracılığı ile üretilmektedir ve sac ve şeritler için ana malzemelerdir. Levha boyutu istenen ürünün boyutlarına adapte edilir. Levha üretiminin yan ürünlerinden biri de kok gazı ve fırın atıkları gibi yanma artıklarıdır. Bunlar işlenebilir ve daha sonra, yanma sürecine geri dönüştürülebilir. Çelik fabrikasının artık atıkların geri dönüştürüldüğü ve Diproinduca tarafından işletilen bir geri dönüşüm tesisine ev sahipliği yapmasının nedeni budur.

BAŞARILI GERİ DÖNÜŞÜMÜN SIRRI

Diproinduca, madencilik ve çelik imalat sanayi süreçlerinde atık maddelerin geri dönüşümünde son yirmi yıl içerisinde iyi bir üne sahip olmuştur. Şirketin Kanada, Meksika, Venezuela ve Trinidad’da geri dönüşüm tesisleri bulunuyor. Endüstriyel atıkların geri dönüşümü uzmanları, çelik üretim sürecindeki atıkları çelik fabrikalarındaki yüksek fırınlarda yeniden kullanılabilir briketlere dönüştürmektedir. Briket üretiminde önemli bir unsur da çeşitli hammaddeler için doğru karıştırma oranıdır. Su, çimento ve diğer maddeleri bağlamak için seçilmiş kimyasal katkı maddeleri atığa eklenir.

Lázaro Cárdenas’ta, bileşenlerin doğru bir şekilde dozajlanması bir Festo otomasyon çözümü ile gerçekleştiriliyor. Festo Proses Otomasyonu Ürün Yönetimi Başkanı Alexander Vargas, “Bu sistem, teknik konseptin geliştirilmesinden kontrol teknolojisi teslimatına kadar her şeyi Festo Meksika sistem çözümleri mühendisleri tarafından gerçekleştirilmiş olan gerçekten komple bir çözümdür” dedi.

YÜK HÜCRELERİ İLE DONATILMIŞ TARTI SİSTEMİ

Entegre otomasyon sistemi konveyör ve çimento hazneleri üzerinde yer alan, uygulama için özellikle geliştirilmiş yük hücreleri ile donatılmış bir tartı sistemine sahiptir. Diğer bileşenler elektrikli motorlarını içeren ön karıştırıcı ve karıştırıcı teknolojilerinin yanı sıra su ve kimyasal katkı maddeleri için dozajlama teknolojisi ile birlikte pnömatik proses valfleridir. Tartı sistemi, hammadde hunisinde belirli bir parti için atık maddelerin doğru miktarını ölçer. Bunlar daha sonra homojenize edilecekleri bir ön-karıştırıcıya taşınır. Daha sonra, karıştırıcıda su, çimento ve kimyasal katkı maddeleri ilave edilir. Karışım, uygun bir bileşime sahip olduğunda, karıştırıcı açılır ve tüm karışım briketlerin şekillendiği briket makinesine taşınır.

“TÜM SEVİYELERDE BAŞARILI”

En başından beri projeyi Festo merkezden yöneten ve gerektiğinde uzman desteği veren Vargas, “Meksikalı mühendisler komple bir çözüm geliştirmek için, otomasyon piramidin tüm düzeyleri de dahil, süreç otomasyonunda kendi uzmanlıklarını ortaya koydular” dedi.

Sensör/aktüatör düzeyinde, tesisteki uygulanabilir tüm sıvı malzeme akışları, kelebek vanaları açmak ve kapatmak için kullanılan çeyrek turlu DAPS aktüatör gibi, çeşitli otomatik proses valfleri tarafından kontrol ediliyor.

Sahada, PROFIBUS DP üzerinden bağlanan üç adet dağıtık yapıdaki CPX adası saha araçlarından gelen sinyalleri topluyor. Sistem, korumalı paslanmaz çelik kontrol panolarında, kuruluma hazır olarak teslim edilirler ve dış ortamlarda kurulduklarında Meksika Pasifiği Kıyısının tropik iklimine bile dayanırlar.

Kontrol seviyesinin beyni olarak bir adet CECX-X-C1 PLC kullanılmıştır. Bir SCADA sistemi, operatör için çeşitli tesis alanları ve ekipmanı görselleştirir.

PLC ve SCADA sistemleri arasındaki iletişim Ethernet ağı üzerinden gerçekleşir. SCADA sistemi ile birlikte PLC programı, tam otomatik veya manuel olarak kontrol edilebilir şekilde tüm üretim sürecini izler.

CECX-X-C1 kontrolörü şeklindeki PLC master, gelen bilgileri işler ve bunları SCADA yazılımına iletir. Dört ekran tesis genel düzeni, parametreler, olaylar ve tesis ile ilgili raporları görüntüler.

VERİMLİLİKTE SÜREKLİ BİR GELİŞME

Vargas sözlerine şöyle devam ediyor: “Meksika sistem çözümü mühendisleri, kontrol teknolojisi teslimatı yoluyla teknik geliştirmeden satış sonrası hizmete, bu projenin her aşaması boyunca tüm otomasyon bilgilerini paylaştılar. Otomasyon piramidinin her dört düzeyindeki otomasyon bileşenlerinin entegrasyonu kok kömürünün yüksek verimli geri dönüşümünü sağlar, bu da yakıt olarak değerlidir ve süreç içinde çevreyi korumaya yardımcı olur ve levha üretimi üretkenliğini artırır. Otomatik hammadde haznesi tartı sistemi, belirli partiler için gerekli atık maddelerinin miktarını ölçer.