Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN MADEN ENDÜSTRİSİNE YANSIMALARI

ROCKWELL AUTOMATION

BİR MADEN İŞLETİRKEN İNSANLARIN EMNİYETİNİN KORUNMASI BÜYÜK BİR SORUMLULUK. GEÇERLİ DÜZENLEMELER, MAKİNELERDEKİ KORUMALAR VE DETAYLI EĞİTİM İLE ÇALIŞANLARI EMNİYETTE TUTMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇABA HARCANIYOR.

Şirketlerin karlı kalmasını sağlamak için üretim en iyi seviyede tutulurken, çalışanlar, çevre ve toplum güvende tutabiliyor mu? Bu bir denge meselesi. Bunun başarılı olması için maden şirketlerinin halihazırda kullandıkları stratejiler var. Ancak dijital dönüşüm alet kutusunda başka bir araç olabilir mi?

Rockwell Automation, bu yılın başlarında şirketlerindeki dijital dönüşüm ve IIoT girişimleri ile ilgili üst yönetimlerin perspektiflerini incelemek amacıyla global bir anket düzenledi. Maden yöneticileri ve uzmanlarından gelen detaylı görüşmeler ve global anket sonuçları dijital yatırımlardan şirketlerin beklentileri, kaydedilen ilerleme, potansiyel engeller ve gelecek rotası hakkında önemli çıktıları ortaya çıkarmaya yardımcı oldu. Bazı madenler, dijital dönüşüm yolculuklarında önemli bir ilerleme kaydetmiş olsa da bu hepsi için geçerli değildi. Ancak madenler hangi aşamada olurlarsa olsunlar araştırmadan çıkan en önemli konunun insan emniyeti olduğu anlaşıldı.

Üst yönetim, çalışanları güvende tutmanın önemini anlıyor ve dijital dönüşümü amaçlarına ulaşmak için temelden kullanıp inşa edebilecekleri bir araç olarak görüyor.

ÇALIŞANLARIN TEHLİKELİ YERLERİN DIŞINDA TUTULMASI

Dijital dönüşüm uzaktan operasyon ve izlemeye geçiş anlamına geliyor. Sürücüler yüzeye çıkarılacağından maden alanında ve yeraltında daha az insan görülecek. İnsanları rutin kontroller için sahaya göndermeden ekipmanlar düzenli olarak izlenebilecek. Sorun giderme artık yüksek gerilimli ekipmanlara tehlikeli bir şekilde yaklaşma anlamına gelmeyecek, aksine en önemli bilgilerle ilgili canlı veri okumalarının alınmasına dönüşecek.

Operasyonlar ofisten veya seyahat halindeyken tabletten izlenebilecek ve fiziksel olarak yapıldığından daha iyi bilgiler sağlanabilecek. Ekipman durumu masada oturulurken gerçek zamanlı olarak incelenebilecek ve tehlikeli maden ortamları önlenebilecek. Çalışanların bu işleri sahada yapmalarına gerek kalmadan, daha az insan risk ile yüz yüze kalarak yaralanma tehlikeleri engellenecek.

ÇALIŞANLARA İHTİYAÇ DUYDUKLARI BİLGİNİN VERİLMESİ

Dijital dönüşüm, madenin en tehlikeli alanlarındaki insan sayısını düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda da daha iyi kararlar vermek için temel oluşturuyor. Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi IIoT teknolojilerine dönülmesi kullanışsız veya anlamsız veriler yerine içerik elde edilmesini sağlıyor.

Bu teknoloji aracılığıyla insanlarla makinelerin birlikte çalışması daha gelişmiş konuma geliyor. Yeni ve daha az deneyime sahip işgücü makinelerde bakım gerçekleştirirken kapsamlı eğitim deneyimleri ve rehberlik için AR’ye güvenebiliyor ve uzmanlar ilave sanal destek sunmak için katılım sağlayabiliyor. IIoT teknolojileri ile bilgi tüketimi kolay bir şekilde iletilebiliyor, insan emniyetinin ön planda olduğu kararların alınmasına imkan tanıyor.

Madenler bakım yerine daha kestirimci bir yaklaşıma doğru geçiş yapıyor. Artık bir şeylerin kırılması ve madenin duruşa geçilmesi beklenmiyor; çünkü gelecek kendi kendini teşhis eden ekipmanlar ile dolu. Makineler kullanıcılara sadece kendisinde ne hata olduğunu, düzeltmek için ne gerektiğini ve problemin gelecekte nasıl çözümleneceğini anlatmıyor. Bir şeyin arıza yapması için beklemek yerine, arıza daha başlamadan önce bu eğilimler durdurabiliyor. Olasılıklar hayal edildiğinde, çalışanların artık ekipmanlarda sorun gidermek veya onarım yapmak için tehlikeli durumlara maruz kalması gerekmiyor. Dijital dönüşüm yolunda ilerlenmesi şirketlerin en önemli varlığı için daha güvenli çalışma koşulları sağlamakla kalmıyor. Operasyonel verimin artırılmasına, bakım maliyetlerinin azaltılmasına ve geleceği düşünen bir ortam yaratılmasına da yardımcı oluyor. Şansını deneyenler bağlı maden ve gelecek inovasyonlardan da ilk fayda sağlayanlar olacak. Dijital dönüşümün takip edilmesi ile olanaklar sınırsız olacak gibi gözüküyor.