Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SANAYİ 4.0 VE IIoT UYGULAMALARI İÇİN YENİ SCADA YAZILIM PLATFORMU

MITSUBISHI ELECTRIC

Sanayi 4.0 evresinin akıllı fabrikalarına hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimli­lik kazandıran Mitsubishi Electric, güçlü bir servis odaklı mimari üzerinde geliştirdiği en yeni SCADA çözümü olan MAPS 4 proses süit ile yönetim, otomasyon, kontrol, doğrulama ve denetim süreçlerinde esneklik sağlıyor. Ürünün üretimden altyapıya kadar her türlü uygulama için kullanım döngüsünün tama­mında kullanılabilecek bir planlama, yönetim ve entegrasyon platformu sunuyor.

SEZGİSEL VE KULLANIMI KOLAY BİR ORTAMDA YAPILANDIRMA

MAPS 4 ile yerelleştirilmiş kontrol ve görselleştirme çalışmalarında kullanılabilecek daha hafif bir SCADA çö­zümüne ihtiyaç duyan makine üreticileri ve müşteriler için özel bir HMI versiyonu sunulduğuna dikkat çeken Tolga Bi­zel, “Yeni SCADA yazılım süitimiz, MS Excel toplu konfigü­rasyon aracı gibi günlük faaliyetlere katma değer sağlayan özelliklere sahip. Örneğin, bu araç Excel kullanıcılarının etiket veritabanları, oturum açma ve alarm tanımları dahil olmak üzere SCADA projesinin önemli bir kısmını sezgisel ve kullanımı kolay bir ortamda yapılandırmalarına imkan tanıyor. Ayrıca, kullanıcı Excel’de bulunan çok sayıda kop­yala/yapıştır ve toplu konfigürasyon özelliklerinden yarar­lanabiliyor” dedi.

HIZLI VE OPTİMUM ENTEGRASYON SÜRECİ

Mitsubishi Electric fabrika otomasyonu donanımı için kapsamlı kütüphanelerle birlikte rutin konfigürasyon iş­lemlerinin çok daha hızlı ve etkin hale getirilmesini sağ­layan 100’den fazla PLC ve RTU sürücüsünün de çözüme entegre edildiğinin altını çizen Bizel; “Ön konfigürasyonlu nesne şablonu modellerinin kullanılmasının yanı sıra yeni münferit modellerin oluşturulması da hızlı ve optimum entegrasyon sürecini destekliyor. Maliyetleri azaltırken kullanım oranını artıran tek bir mühendislik noktası sunan çözüm sayesinde proje değişiklikleri merkezi olarak ger­çekleştirilebiliyor” dedi.