Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MQTT PROTOKOL MİMARİLİ SCADA VE IOT ÇÖZÜMLERİ

GMT ENDÜSTRİYEL

GMT SUİTE EDİTÖR YAZILIMINDA DİZAYN EDİLEN GMT SCADA YAZILIMI MQTT PROTOKOLÜ İLE HABERLEŞME YAPISINI SSL GÜVENLİK ÜZERİNDEN SAĞLIYOR.

GMT, %100 tasarım ve üretim teknolojisine sahip olduğu yerli üretim PLC’ lerle makine imalat sektörü ve fabrika otomasyonu için sunduğu çözümlerini, geliştirmiş olduğu GMT SCADA yazılımıyla bir üst seviyeye taşıyor. PLC ’ler, makine ve fabrika otomasyonuna çözüm sunmanın yanı sıra GMT SCADA ile beraber kullanıldığında IoT çözümleri de sunuyor.

GMT Suite editör yazılımında dizayn edilen GMT SCADA yazılımı MQTT protokolü ile haberleşme yapısını SSL güvenlik üzerinden sağlıyor. GMTScada çalışma prensibi, MQTT broker hizmeti sunan server’lara bağlanan PLC ve istemcilerin (PC, tablet, akıllı telefon) asenkron olarak haberleşerek veri transferi yapabilmesine dayanıyor. Böylece internet altyapısı ile çalışan sistem sayesinde makineler herhangi bir browser üzerinden dünyanın herhangi bir noktasından izlenebiliyor ve kontrol edilebilir hale geliyor.

İzleme ve takip için SCADA projeleri www.gmtport.com internet sitesine yüklenerek, özel kullanıcı adı ve tekil proje anahtarıyla kullanılabiliyor. Kullanıcılar GMT Suite üzerinden oluşan dosyayı kullanarak ise projelere bağlanabiliyor.

GMT SCADA’NIN AVANTAJLARI:

  • MQTT protokolü ile çok noktadan hızlı ve düşük band genişliği ile haberleşebilme
  • SSL altyapısı ile üst düzey güvenli iletişim
  • GMT Suite ile entegre olduğundan otomasyon yazılımının kolaylıkla SCADA tasarımı ile ilişkilendirilmesi
  • Son kullanıcı tarafından ek ayarlara (yönlendirme, ilave ayarlar) ihtiyaç duyulmadan kolay kullanım
  • GMTCNT GLC-496 serisi PLC’lerde ücretsiz kullanım imkânı
  • Yerli ürün ve yazılımın verdiği esneklik ve hızlı destek.