Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

KARMAŞIK KONTROL GÖREVLERİNİ VE GÖRSELLEŞTİRMELERİ KOLAYLAŞTIRAN TEKNOLOJİ

TURCK

MODBUS RTU’DAN OPC-UA’YA KADAR ARABİRİMLERE SAHİP TX700 HMI’LAR, MEVCUT KURULUMLARI MODERN OTOMASYON SİSTEMLERİNE UYGUN HALE GETİRİYOR.

Turck, SPS IPC Sürücüler Fuarı’nda TX HMI/PLC serisine ek olarak Codesys 3 programlama ile bazı güçlü cihazlarını sunmayı hedefliyor. Yerleşik TX500 modelleriyle karşılaştırıldığında ürüne iki merkezi modifikasyon eklendi. TX700 cihazları 800 MHz çalışma frekansında çok çekirdekli işlemcilerle çalışıyor ve modern bir Linux platformu kullanıyor. Bu yeni özellikler daha karmaşık kontrol görevlerini ve görselleştirmeleri gerçekleştirmeyi mümkün kılıyor. Kapasitif dokunmatik işlevli TX700 ünitelerin cam ekranı, tipik olarak akıllı telefonlarla kullanılan hareket kontrolü teknolojisini kullanarak sezgisel çalışmayı mümkün kılıyor.

Geniş arabirim yelpazesiyle TX700 üniteleri, Profinet, Ethernet/IP, Modbus TCP, Modbus RTU ve CANopen’de master olmak gibi çok yönlü kullanım avantajı sunuyor. TX700 serisini her iki Modbus haberleşmesinde de sunucu olarak kullanmak mümkün. Bu çok yönlülük, stokta tutulması gereken cihaz varyasyonunun sayısını önemli ölçüde azaltıyor. CANopen ve Modbus RTU, iyileştirme çalışmaları ve mevcut makine parçalarını modern kontrol sistemlerine kolayca bağlamak için özellikle kullanışlı. Entegre bir OPC UA sunucusu, izleme verilerinin daha yüksek seviyeli sistemlere paralel aktarımına izin veriyor.

Sağlanan üç ayrı Ethernet portu sayesinde kullanıcılar, makine kontrolöründen bulut veya ofis IT ağlarına iletişimi fiziksel olarak ayırabiliyor. Bu özellik, güvenilir PLC operasyonunu garanti eder ve hat topolojileri oluşturmak için anahtar işlevlerinin uygulanmasını sağlıyor. Bir Sub-D konektörü, bir SD kart yuvası ve iki USB portu fiziksel arayüz aralığını tamamlıyor. TX700 cihazları 5, 7, 10, 15 ve 21 inç ekran boyutlarında mevcut. Turck’un TX100 serisi ayrıca herhangi bir PLC işlevselliği olmayan basit HMI cihazları sunuyor.