Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

İŞ ZEKASI RAPORLAMA ÇÖZÜMLERİ İŞ SÜREÇLERİNE YENİ BİR DİNAMİK GETİRİYOR

WONDERWARE TÜRKİYE / BAUTEK BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ÜMİT ŞAYF, SATIŞ VE PAZARLAMA MÜDÜRÜ

Wonderware İş Zekası (WW EMI) teknolojisi, üretim süreci ile ilgili verileri özet tablo olarak sunarak analiz etme ve raporlama imkanı sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde üretim süreçlerinden toplanan ham veriler sadeleştirilerek diğer disiplenler ile ilişkilendirilmesini ve anlamlı hale dönüştürülmesini sağlıyor. Böylece işletme karar mekanizmalarının işi kolaylaştırıp üretim performanslarını arttırmaya yönelik aksiyon alma konusunda destek sağlıyor. İşletme içerisindeki süreç optimizasyonlarını sağlayarak müşteri memnuniyetlerinin talep edilen seviyede karşılanmasını sağlıyor. Günümüzde sık duyulan iş zekası çözümleriyle ilgili olarak seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken bazı kriteler bulunuyor.

Bu kriterler içerisinde en önemlileri şöyle sıralanıyor:

  • Kullanımının ve konfigurasyonun kolay olması
  • Entegrasyon için minimum gereksinim
  • Farklı kaynaklardan veri çekebilmesi
  • Genişletilebilir bir yapıda olması
  • İşletme içerisinde tüm disiplinlerin kullanabileceği yapıda olması
  • Görsel arayüzlerin (dashbord, grafik) çeşitliliği l Mobil kullanım imkanı
  • Sanal işletim sistemi üzerinde çalışma imkanı l Olaya dayalı raporlama.

Wonderware EMI, sağladığı kullanım ve konfigurasyon kolaylığı sayesinde işletmelerde yöneticiden operatör düzeyine kadar tüm ilgili personellerin IT gerekmeksizin kendi performans ve sorumlu oldukları prosesler ile ilgili rapor oluşturma, dasboard yaratma, veri analizi ve değerlendirme yapma imkanı sağlıyor.

Örneğin, üretim departmanı vardiya, hat, proses bazlı analizler yaparak performans değerlendirmesi yapabildiği gibi yardımcı işletmeler departmanı enerji tüketimlerini alt kırılımlarıyla analiz edebiliyor. Böylece süreç içerisinde doğru kararlar verilerek üretim ve süreç optimizasyonu sağlanıyor.

Entegrasyon konusunda; Üretim Yönetim Sistemi, Laboratuvar Yönetim Sistemi, Historian, ERP, Microsoft SQL Server, Oracle DB, Microsoft Excel & Access, text dosyaları gibi farklı kaynaklardan veri çekebiliyor. Kendi üzerinde anlamlı hale getirerek tablolaştırdığı verileri ise Wonderware mobil raporlama, Wonderware WebClient, QlikView, Spotfire, Microsoft BI gibi işletmede kullanılan diğer raporlama araçlarına aktarabiliyor.

Esneklik konusunda kullanıcı ve raporlama sayısı olarak genişletilebilir bir yapıya sahiptir. Kullanıcılar için kişi ve makine olarak lisanslandığı gibi eş zamanlı opsiyonuda bulunmakta olup rapor konusunda bir sınırlama bulunmuyor. Wonderware EMI’nin Analitik Client ile raporların görsel arayüzleri dinamik, web temelli dashboard, filtrelenebilir parametre, kök-neden analizi, gibi bir çok özelliği bulunuyor.

Mobil özelliği sayesinde tablet, akıllı telefon gibi cihazlar ile saha içerisinde veya dışarısında sürekli analiz ve değerlendirme yapma imkanı sağlıyor.

Wonderware EMI, operasyonlarını sanal ortama taşıyan işletmelere sanal sistemde çalışma imkanı sağlıyor. Ayrıca olaya dayalı özelliği sayesinde işletmede kritik düzeyde öneme sahip olayların oluşumu durumunda otomatik rapor yenileme özelliği bulunuyor. Saha veri toplama konusunda Wonderware teknolojileri kullanılması durumunda da anlık veri seviyesinde yakın raporlama imkanı sağlıyor.

Wonderware EMI, Wonderware MES (Üretim Yönetim Sistemi), INBATCH (Batch proses), CEM (Enerji Yönetim Sistemi) kullanan halihazırdaki işletmelere yönelik içeriğinde hazır kütüphane bulunduruyor.