Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

AÇIK VE ÖLÇEKLENEBİLİR BİR PLATFORM YAZILIMI: PCVUE 12

YENİ TEKNOLOJİLER ÜZERİNE İNŞA EDİLEN PCVUE 12, AÇIK VE ÖLÇEKLENEBİLİR BİR PLATFORM SUNARAK YAZILIM DÜNYASINA YENİ BİR DİNAMİK KAZANDIRIYOR.

ARC Informatique PcVue ́nun 12. sürümünü kullanıcılara sunuyor. PcVue 12 açık ve ölçeklenebilir bir platform sunan ileriye dönük bir yazılım. En yeni teknolojiler üzerine inşa edilen bu yazılım güvenli ve kolay bir uygulama için ARC tarafından özel olarak geliştirilen EasyMobi- leTechnology üzerine temellenen yenilikçi bir internet ve mobil HTML5 platformu sunuyor. Bu sürüm bağlanan öğelerden veri toplamak için bir IoT (Nesnelerin İnterneti) LoRaWAN sürücüsüyle ve sınırsız birlikte işletim için yeni bir evrensel veri bağlantı elemanı ile birlikte geliyor.

TÜM MOBİL KULLANICILARA YÖNELİK BİR ÇÖZÜM

12. sürümün modern HTML5 tabanlı istemcisi olan WebVue herhangi bir kurulum veya konfigürasyon gerektirmiyor ve kullanıcıların neredeyse her türlü dokunmatik cihazda mimikler arasında gezinmesine olanak sağlıyor. Tarayıcılar arası uyumluluk, HTTPS ile güvenli iletişim ve ağ ayrımı uygulamasıyla kullanıcılara konforlu bir deneyim sağlıyor. Doğrudan eyleme yönelik mobil uygulama olan TouchVue bu kapsamlı internet ve mobil sunumunu güçlendiriyor. Kullanıcılar artık birden fazla internet sitesinden eşzamanlı olarak verilere erişebiliyor ve aldıkları her alarm için içerikle ilgili mimikleri görüntüleyebiliyor. Yeniden tasarlanan bir arayüz kusursuz kullanıcı deneyimi ve optimum performans sağlıyor.

EasyMobileTechnology hızlı bir şekilde güvenli bir plat- form uygulamanıza olanak sağlıyor. İnternet hizmetleri ve web uygulamalarının devreye alınması açısından çok kulla- nışlı. Microsoft İnternet Bilgi Sunucusu üzerine inşa edilen bu teknoloji kullanıcılar, uygulamalar ve internet hizmetleri arasında güvenli bir ilişki için verilerin korunmasını ve güvenliğinin sağlanmasını kolaylaştırıyor.

TÜM ÖĞELER ARASI BAĞLANTI

Evrensel Bağlantı Elemanı sayesinde PcVue 12 veri alışverişine yeni bir boyut kazandırıyor ve birlikte işletime olanak sağlıyor. SQL köprüsü çeşitli ERP veri kaynaklarını diğer ortamların yanı sıra Azure veri tabanına ve hatta sosyal ağ- lara bağlıyor. PcVue 12 bağlantı olanaklarını genişletiyor ve IoT bağ- lantılı nesnelerin entegrasyonu için yeni fırsatlar yaratıyor. Yeni bir LoRaWAN sürücüsüne sahip olan PcVue 12 kablosuz ve kendi güç kaynağına sahip sensörler gibi IoT öğeleriyle birlikte geleneksel otomasyon kontrol aygıtlarını kullanan karma mimarileri destekliyor.

Dikey pazarlar için yeni özellikler:

PcVue 12 Enerji, Endüstri ve Ulaştırma pazarları için ta- sarlanan özelliklere sahip. Enerji için alt istasyon otomasyo- nunu geliştirmek amacıyla IEC61850 ve IEC104 ́e iyileştirmeler yapıldı. Endüstri için, konfigürasyonu kolaylaştırmak amacıyla bir dizi yeni akıllı jeneratör kullanıcılarına aşağıdaki özellikleri sunuyor: • Siemens Akıllı Jeneratörü bir TIA portal projesi bi- leşenlerinin içe aktarılmasına olanak sağlıyor. • OPC Akıllı Jeneratörü veri kaynağının bir OPC sunucusunda olduğu durumlarda konfigürasyonu otomatik hale getiriyor. • Moxa ioLogik kontrol elemanlarına yönelik Akıllı Jeneratör Moxa kontrol elemanlarının konfigürasyonunu otomatik hale getiriyor. Ulaşım için, kent, ana hatlar ve istasyon grafiklerini içeren bir demiryolu sistemleri kütüphanesi mevcut.

KULLANICI ARAYÜZLERİ VE KONFİGÜRASYON ARAÇLARI

Geliştiricilerin ve son kullanıcıların üretkenliğini artırmak için PcVue 12 ́nin kullanıcı merkezli özellikleri sürekli olarak iyileştirilmiştir. Bir projenin göz açıp kapayıncaya kadar başlatılabilmesini amaçlayan hızlı başlat uygulaması, endüstri, Web ve kumanda paneli şeklinde her biri açık ve koyu renkli dokulara ve çok renkli temalara sahip olan 3 yeni stille birlikte geliyor. Web ve mobil mimarilerde sonsuz uygulama kapasitesine sahip olan PcVue 12 ́nin temel özelliği çok amaçlı kullanımdır. Bu esnek platform her türlü kullanıcıya (Sistem Entegratörleri, IT/OT son kullanıcıları, vb.) hitap edecek şekilde tasarlanmış olup çok sayıda farklı pazara göre uyarlanmış modüllere sahip.