Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ÜRETİMDE GÜVENLİK VE VERİMLİLİĞİ ARTIRAN SERVO TEKNOLOJİSİ

MITSUBISHI ELECTRIC

MITSUBISHI ELECTRIC’İN GELECEĞİN OTOMASYON İHTİYAÇLARI İÇİN GELİŞTİRDİĞİ YENİLİKÇİ MR-J4 SERVO SERİSİ, HAREKET KONTROLÜ ALANINDA HASSASİYETLE İLGİLİ YENİ STANDARTLARI BELİRLİYOR.

ünya genelinde pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren fabrikalara hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimlilik konusunda katma değer sağlayan Mitsubishi Electric, servo-hareket sistemi ürünleriyle basit tek eksenli nokta-nokta sistemlerinden 192 eksenli senkronize sistemlere kadar çok geniş aralıktaki uygulamalar için farklı çözümler sunuyor. Bu sistemlerde yer alan standart darbe çıkışları ya da SSCNET üzerinden çalışma özelliği, bir uygulamanın özel gereksinimlerine adaptasyona olanak sağlıyor. Servo-hareket sistemlerinin donanımı için cihazların programlanması ve yapılandırılması işlemlerini kolaylaştıran geniş kapsamlı yazılım paketleri sunan Mitsubishi Electric, geniş bir servo motor ve servo güçlendirici aralığına sahip MR-J4 serisi ile hareket kontrolü alanında hassasiyetle ilgili yeni standartları belirliyor. Bu kapsamda Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi Departman Müdürü Cem Kıbrıslı, MR-J4 servo sürücü serisinin özelliklerini anlattı.

YÜKSEK PERFORMANS POTANSİYELİ VE GENİŞ İŞLEVSELLİK

MR-J4 serisinin gelişmiş güvenlik, verimlilik ve enerji tasarrufu için yenilikçi servo teknolojisi olduğunu ifade eden Cem Kıbrıslı; “MR-J4 serisi servo sürücüler ve ilişkili Mitsu- bishi Electric pozisyonlama üniteleri ile hareket modülleri ve yüksek sınıf hareket kontrol sistemleri üretimde güven- lik ve verimliliği artırıyor. Basit operasyon ve devreye alma sayesinde tüm alanlarda yüksek performans potansiyeli ve geniş işlevsellik puanları ile MR-J4 serisi, başta paketleme makineleri, travers tablaları ve taşıma sistemleri üretici- leri olmak üzere sanayicilerden yoğun ilgi görüyor” dedi.

ARIZALAR VE KESİNTİ SÜRELERİ ORTADAN KALKIYOR

MR-J4 servo sürücü serisinin geleceğin otomasyon ihtiyaçları için geliştirildiğinin altını çizen Kıbrıslı; “Mit- subishi Electric bu inovatif seride, mekanik ve elektro- nik sistemlerin uyumlu şekilde birlikte çalıştırılmalarına ilişkin zaman alan ve ayrıntılar içeren işlemleri en aza indirmek için çok sayıda yenilikçi ve kullanıcı dostu fonk- siyona yer verdi. Sistem, gerçek zamanlı otomatik ayarla- ma ve titreşim bastırma kontrolü sayesinde kendini hızla ve kolayca ayarlayabiliyor. Bu fonksiyonlar hem devreye alma hem de işletme sırasında kullanılabiliyor ve böylelikle devreye alma ile parametrelerin belirlenmesi süreleri azaltılıyor. Sürücülerde aynı zamanda kullanım ömrü teş- his fonksiyonu özelliği de bulunuyor. Bu fonksiyon, tüm kullanım ömrü boyunca kondansatörler ve röleler gibi takılı bileşenlerin durum ve kalitelerini denetliyor, herhangi bir anormallik durumunda kullanıcı ve operatörü bilgilendiriyor. Böylelikle arızaları ve kesinti sürelerini ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda mekanik sistem özellikleri de izleniyor ve bu sayede rezonansını önleyecek şekilde istenmeyen titreşim ve sürtünmeler denetlenerek doğrudan bastırılıyor. Bu fonksiyon, yalnızca sürücü aktarma organlarındaki titreşimleri değil, aynı zamanda takım kolunun ucundaki salınımları da bastırıyor. MR-J4 serisi, ilerleme başına 4 milyondan fazla darbeye karşılık gelen ve standart olarak gelen mutlak enkoder 22 bit çözü- nürlüğe sahip. Sonuç olarak, mükemmel gerçek çalışma özellikleri ve modern yüksek seviye makine performans gereksinimlerini fazlasıyla karşılayan maksimum pozisyonlama hassasiyeti ve işleme hızıyla öne çıkıyor” dedi.

YERDEN VE ENERJİDEN TASARRUF

Mitsubishi Electric’in MR-J4 serisi için ilk kez iki ya da üç servo motorun çalışması için iki ek sürüm daha sunduğunu belirten Kıbrıslı, “İkili ve üçlü eksen sürücüler kar- şılaştırıldığında üç tek sürücüden daha kompakt ve daha verimli olduklarını söyleyebiliriz. Bunun bir sonucu olarak, makine üreticileri yalnızca elektrik panosundaki yerden değil, enerjiden de tasarruf ediyor ve aynı zamanda CO2 emisyonlarını azaltmış oluyorlar” dedi.

YÜKSEK GÜVENLİK

MR-J4 serisinin tasarım aşamasında güvenlik ve emniyet fonksiyonları söz konusu olduğunda kullanıcıların ve geleceğin de göz önünde tutulduğunun altını çizen Kıbrıslı; “Standart olarak sürücülerde EN 61800-5-2’ye uygun olarak, STO (Safe Torque Off ) ve SS1 (Safe Stop 1) güvenlik fonksiyonları bulunuyor. Bu şekilde EN 62061’e göre SIL ve EN 13849-1’e göre PLd güvenlik seviyeleri sağlanıyor. MR-J4 serisi ise SS2, SOS, SLS, SBC ve SSM gibi diğer EN 61800-5- 2 güvenlik fonksiyonları da kullanılabilecek şekilde bir Mitsubishi Electric hareket kontrolörü eklenerek genişletilebiliyor” dedi.

ESNEK MOTOR SEÇİMİ

İşlevsellik ve esnekliğe ilişkin diğer bir vurgunun da MR-J4 sürücüye farklı motorlar bağlanabilmesi imkanı olduğunu belirten Kıbrıslı, servo sürücünün rotary motorlar, lineer motorlar ve doğrudan tahrikli motorlar ile kolaylıkla kullanılabildiğinin altını çizdi. MR Con gurator2 programlama aracının, kullanışlı bir şekilde devreye alma ve teşhis işlemleri yapılmasına olanak sağladığını bildiren Kıbrıslı; kalibrasyon, izleme, teşhis, parametrelerin okunması, yazılması ve test işlemlerinin standart bir PC üzerinde kolayca yapılabildiğini ifade ederek; “MR Con gurator2 kararlı bir makine sistemi, optimum kontrol ve kısa ayar süreleri sağlıyor. Daha az deneyimli kullanıcılar bile çok çeşitli otomatik ayar yardımcıları sayesinde MR-J4 servo sistemlerini hızlı ve hassas bir şekilde kurabiliyor” dedi.

AĞ ÜZERİNDE YÜKSEK HIZLI HAREKET

MR-J4 serisinin, darbe katarları üzerinden geleneksel pozisyonlamanın yanı sıra SSCNETIII/H yüksek hızlı hareket networkü de sunduğunu belirten Kıbrıslı; “SSCNETIII/H, 150 Mbit/sn veri aktarım hızı ve yalnızca 0,22 msn’lik bus döngü süresi sağlıyor. Maksimum performans, hassasiyet, güvenilirlik ve girişime karşı koruma sağlayan optik kablolar kullanılıyor. Basit bağlantı sistemi sayesinde hiçbir karmaşık kablolama bulunmuyor. Sistem “Tak Çalıştır” yapıda bulunuyor ve bu nedenle kablolama miktarı ve olası kablo hataları azalıyor. SSCNETIII/H tamamen senkronize haberleşme gerçekleştiriyor. Senkron doğruluk gerektiren baskı makineleri ve gıda işleme makinelerinde önemli teknik avantajlar sağlıyor” dedi.

ÖNLEYİCİ BAKIM SİSTEMLERİ

Mitsubishi Electric servo sürücülerinin otomatik kazanç ayarı yaparak ilk kurulumda makinenin karakteristiğini tanıdıktan sonra üzerinde oluşan vibrasyonları harici bir sensöre ihtiyaç duymadan hissedip ltreleme yapabildiğinin altını çizen Kıbrıslı, devamında değişen makine karakteristiğine kendini adapte edebildiğini söyledi. Markanın servo sürücülerinde standart olarak makinaların sürtünmelerini ölçerek vidalı millerde bir eskime varsa bu durum bir arızaya sebep olmadan uyarı verebilecek önleyici bakım sistemleri (Machine Diagnostic) bulunduğunu bildiren Kıbrıslı, arıza olduğunda arıza anına kadar olan servo verilerini kaydedip arıza tespitini kolaylaştıran fonksiyonların (Drive Recorder) da mevcut olduğunu belirtti.