Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Hareketini Doğadan Alan Servo Sürücü Sistemi: “Sinamics S210”

Siemens

Doğadaki yüksek manevra kabiliyetine, denge ve konum hassasiyetine sahip “arı kuşlarının” dinamikliğinden alan Siemens’in yeni servo sürücü ailesi Sinamics S210 kullanıcılara çeşitli avantajlar sunuyor.

Özelliklerini, doğadaki yüksek manevra kabiliyetine, denge ve konum hassasiyetine sahip “arı kuşlarının” dinamikliğinden alan Siemens’in yeni servo sürücü ailesi Sinamics S21O kullanıcılara çeşitli avantajlar sunuyor. Sinamics S210 servo sürücü, endüstri sektöründe paketleme, pres besleme, paletleme ve sarıcı/ çözücü gibi yüksek performans gerektiren makinalar için özel olarak tasarlandı. Kullanıcı dostu programlama ara yüzü Webserver ile devreye alınma aşamasını kolaylaştıran S210, Profinet haberleşmesi ile hızlı ve güvenli bir veri alışverişine imkân sunuyor. 1 faz 220V, 3 faz 220V ve 400V besleme seçeneklerine sahip olan ürün, 7kW’a kadar geniş güç aralığıyla birçok servo uygulamasında ihtiyacı karşılıyor.

Sinamics S210, sürücü motor arasında frenleme kablosu, güç kablosu ve sinyal kabloları için ayrı ayrı kabloların kullanılmasına gerek olmaksızın tek kablo ile bağlantı avantajı sağlıyor.

Dinamik Yapısı Dikkat Çekiyor

Sinamics S210 ürününün arı kuşları ile özdeşleştirilmesinin arkasında yüksek hız ve mükemmel bir denge kabiliyetine sahip olması yatıyor. Servo sistemlerin hız performansı saniyede ortalama 60 ila 80 kez kanat çırpabilen arı kuşlarıyla benzerlik taşıyor.

Servo sürücülerdeki hassas pozisyonlama ve yüksek dinamik özellikleri dengeleme ile havada sabit kalabilen ve gerektiğinde geri geri uçabilen arı kuşlarının performansıyla yarışır nitelikte özelik taşıyor. Sinamics S210, sürücü motor arasında frenleme kablosu, güç kablosu ve sinyal kabloları için ayrı ayrı kabloların kullanılmasına gerek olmaksızın tek kablo ile bağlantı avantajı sağlıyor.

  • Sinamics S210 Temel Özelikler:
  • Tek kablo bağlantı
  • Dinamik/kompakt motor seçenekleri
  • Profinet IRT haberleşme
  • Webserver
  • TIA entegrasyonu
  • Dahili güvenlik fonksiyonları (PROFIsafe seçeneği)

Tek Kablo Bağlantı: Servo uygulamalarında kullanıcıları en çok zorlayan noktalardan birisi; motor ve sürücü arasındaki farklı tip kabloların tedariği ve kullanımı oluyor. Motordaki fren kabloları, enkoder kabloları ve güç kablolarının ayrı ayrı tedarik edilmeleri kullanıcıları zor duruma sokuyor. Sinamics S210, bu durumda esnek kablo seçeneğiyle hareketli uygulamalarda yüksek performans sunuyor.

Dinamik/Kompakt Motor Seçenekleri: Sinamics S210 servo motorlarında (1FK2 serisi), kompakt ve dinamik seçenekleri bulunuyor. Uygulama ve kullanıcı ihtiyacına göre mutlak enkoder seçeneğiyle avantajlar sunuyor. Frenli / frensiz, IP64 / IP65 gibi farklı seçeneklerle esneklik sağlıyor. PROFİNET IRT HABERLEŞME: Endüstride kullanılan makinalarda hız, rekabette gittikçe önemli hale geldi. Haberleşmenin de benzer şekilde hızlı ve güvenli olması talep ediliyor. Siemens Sinamics S210 serisi sürücüler, haberleşme olarak Profinet IRT protokolüyle bu ihtiyacı karşılıyor.

Sinamics S210 ailesi, Siemens kontrolörleriyle (S7- 1200, S7-1500/T, Simotion) uyumlu olup kullanıcıların ihtiyacı olan yüksek performansı sunuyor.

Webserver: İlave bir yazılıma ihtiyaç duymadan internet aracılığıyla Webserver üzerinden kolayca devreye alınabilmesi, Sinamics S210’u birçok servo sürücüden ayıran özelliklerden biri olarak öne çıkıyor.

TIA Entegrasyonu: Sinamics S210’un Siemens TIA portal yapısına uyumlu olması PLC, sürücü gibi farklı ürün gruplarının tek bir yazılım altında kontrolüne ve ayarlanmasına olanak sağlıyor. Bu da kullanıcılar için hızlı ve kolay bir devreye alma imkânı sunuyor. Startdrive programı ile kolay bir şekilde programlanabiliyor.

Dâhili Güvenlik Fonksiyonlar: Makina imalatçıları için hem çalışanı hem de makinayı korumayı hedefleyen güvenlik konusu oldukça önemli. Sinamics S210’da dâhili olarak bulunan güvenlik fonksiyonları – STO (Safe Torque Off) ve SS1 (Safe Stop1) ve ihtiyaca göre seçilebilen gelişmiş güvenlik fonksiyonları güvenli bir kontrol imkânı sunuyor. Özellikle PROFIsafe özelliğiyle Profinet üzerinden haberleşmeyi de güvenli hale getiriyor.