Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENKODERAKTARMA MEKANİĞİ NE İHTİYAÇ DUYMAYAN TEMASSIZ ENDÜKTİF

TURCK

Turck ve Germak Makina arasında yapılan son projede standart mekaniğin dışında butik bir pres uygulamasına imza atıldı. Projede krank mili ile kavrama kasnağı arasındaki dar alanda bir enkoder kullanılması gerekiyordu ve standart milli enkoderler bu dar alan için hiç uygun değildi. Ayrıca uzun vadede mekanik imkanlar düşünüldüğünde geleneksel milli enkoder kullanımı mümkün olmamaktaydı. Burada Turck’un QR24 serisi temassız endüktif enkoderi sayesinde bir aktarma mekaniğine ihtiyaç duymadan çok dar bir alanda temassız ve milsiz Turck QR24 enkoderle krank milindeki pozisyonun sisteme kolaylıkla alınması sağlandı.

Projesindeki pres makinası mekaniği gereği krank mili pozisyonunun sisteme alınması için bir enkoder kullanması ve kullandığı bu enkoderin de fiziksel olarak dar bir alanda montaj imkanı sağlaması gerekiyordu. Bu şartlar altında Turck’un endüktif teknolojiyle ürettiği alışılagelmişin dışında, herhangi bir mekanik mil ya da kaplin bağlantısı gerektirmeyen Turck QR24 serisi temassız endüktif enkoderi önerildi.

Turck’un QR24 serisi endüktif temassız enkoderlerinde eksen kaçıklıkları, titreşim, salınım gibi sorunlar ve bunların getirdiği kaplin kırılmaları, enkoder bozulmaları gibi üretime, hıza direkt etki edecek olumsuzlukların önüne geçiliyor.

Enkoder, yalnızca pozisyoner denilen ve sistemde dönel hareketin ölçülmek istendiği alana montaj edilen parça ile aktive oluyor ve nominal olarak 1,5 ila 2,5 mm mesafelerinde temassız bir algılama sağlanıyor. Öğretilebilir yapısıyla 5000 darbeye kadar ürün istenilen çıkış darbe değerine ayarlanabiliyor.

Turck‘un QR24 serisi endüktif temassız enkoderi anahtarlama, analog, artımlı, SSI, CanOpen ve IO-Link çıkış tiplerinde üretiliyor. Bununla birlikte ürün özellikle gıda sektöründe kullanılabilmesi için paslanmaz çelik gövde olarak da üretiliyor. Opsiyonel montaj parçalarıyla enkoder sistemi IP69K koruma sınıfına ulaşabiliyor. Yüksek çözünürlük (>18bit) ve IP69K koruma seviyesiyle daha uzun süre kullanılabilme ve sistem mekaniğinden bağımsız çalışabilmeyi sağlıyor.

AŞINMAYAN, MANYETİK ALANLARDAN ETKİLENMEYEN TEMASSIZ ENKODER

Turck, RI360P-QR24 encoderi ile, tamamıyla aşınmasız, aynı zamanda manyetik alanlardan etkilenmeyen ve temassız bir enkoder üreten ilk üretici olmuştur. Algılayıcı kafa ve hareketli parça tamamıyla gizlenmiştir ve iki bağımsız birim olarak temassız çalışmaktadır. Şafttan gelebilecek titreşimler ya da darbeler algılayıcı tarafı etkilemez. Bu özelliği sayesinde RI360P-QR24 karşılaştırıldığında diğer bütün optik ve manyetik enkoderlere üstünlük sağlıyor. IP69K yüksek seviye koruma sınıfı ve 18-bit in üzerinde çözünürlüğü sayesinde doğruluğu ve yüksek hızlarda çalışabilmesinin yanında enkoderden kaynaklı makina arızalarını ve uzun tamir sürelerini geçmişte bırakmıştır. Turck enkoderde karakteristik özellikleri ve montaj konseptiyle önemli açınımlar yapmıştır. Bu durum RI360P-QR24 ü standart endüstriyel uygulamalar için çok amaçlı bir ürün haline getirmiştir. Kullanıcılar ürünü inkremental, multi-turn ya da single-turn enkoder olarak parametrelendirebiliyor. Bu değişiklik IO-Link sayesinde kullanıcılara çıkış sinyalini, anahtarlama noktalarını ve ölçme aralığını ayarlama şansı veriyor. Bunun yanında Turck yüksek çözünürlüklü SSI, IO-Link ve gerilim/akım çıkış versiyonları da sunuyor. Bağlantı konsepti sayesinde uygulama alanı da genişlemiştir. Adaptör halkası 20mm ye kadar olan standart şaftlara bağlanabilme şansı tanıyor.

Temassız ve ince yapı sayesinde geleneksel enkoderler ile yaşanan montaj problemi, dönüş hareketinin bir kaplin ve mil yardımıyla aktarılması gibi handikaplar aşıldı.

Krank miline posizyonerin montajı ve dar alanda kavrama kasnağına dokunmadan enkoderin montajı mekanik anlamda mükemmel bir kazanç sağladı. Germak Makina Genel Müdürü Tolga Günaydın, “Temassız olması ve özellikle ince yapısı bizi bir dolu mekanik uğraşıdan kurtardı” dedi.