Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENDÜSTRİYEL ALANLAR İÇİN OPTİMUM PERFORMANS SAĞLAYAN TEKNOLOJİLER

ANT MÜHENDİSLİK

ANT MÜHENDİSLİK, ENDÜSTRİYEL ALANLAR İÇİN AKILLI OTOMASYONUN GELECEĞİ OLAN YENİ SERİLERİYLE SİSTEMLERE ESNEKLİK KAZANDIRIYOR.

STANDART AC HIZ SÜRÜCÜ – G100 SERİSİ

Ant Mühendislik endüstrinin farklı alanları için ürün gamını genişletmeye devam ediyor.Yeni standart AC hız sürücü serisi G100, diğer serilerden farklı olarak C3 EMC filtreye sahip. Konveyör, kompresör, pres makinası, fan & pompa ve vinç uygulanmaları için kullanılabilen invertör serisi, 2mm yan yana montaj aralığı özelliği ile küçük alanlara rahatlıkla monte edilebiliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

V/F, Geliştirilmiş Sensörsüz Vektör, Devir Kaybı Kayma Kompanzasyonu
Dahili C3 EMC filtre (Filtreli Modellerde)
0-400Hz çıkış frekansı (IM sensörsüz: 0-120Hz)
Dahili potansiyometre, PNP-NPN seçilebilir giriş
Programlanabilir 5 Dijital giriş
2 Röle Çıkışı, 1 Kanal 0-10V Analog Çıkış
RS-485 port
(-10)-10V, 0-10V ve 4-20mA Analog giriş
Raya montaj özelliği (4 kW a kadar)
Taşınabilir Keypad (isteğe bağlı)
CE ve UL 61800-5-1 standartlarına uyumlu
Haberleşme seçenekleri; Profibus-DP, CANopen, Ethernet/IP (2 Kanal)

HAREKET KONTROLCÜ – XMC SERİSİ

Günümüzde bağımsız (standalone) ve pc bazlı hareket kontrol (pc-based) sistemleri var. Ant Mühendisliğin Türkiye’de yetkili distribütörlüğünü yaptığı ve LSIS’in müşterilerine kullanıma sunduğu XMC-E32A, bağımsız bir hareket kontrolcü. Temel komut olarak 6,25ns’lik yüksek hızlı program işleme hızını destekliyor. 32 eksen hareket kontrol özelliğine sahip. IEC 61131-3 standardındaki LD (Ladder Diagram) ve ST (Structured Text) programlama dilleri ile uyumludur.

 

EtherCAT protokolü ile güçlendirilen XMC-E32A, üçüncü parti üreticilerin servo sürücülerini, IO modüllerini ve başka çevre bileşenlerini kontrol sistemine eklenmesine imkan veriyor. Böylelikle kullanıldığı sisteme esneklik kazandırıyor. EtherCAT protokolü ile kapalı çevrim kontrol sistemi elde ediliyor. Hareket kontrolcü ile sürücü, IO modülü gibi diğer bileşenler arasında mikro saniye mertebesinde bilgi alışverişi sağlanıyor. XMC-E32A ayrıca bir robot kontrolcüdür. Kartezyen, delta, LineerDelta gibi robot uygulamalarında kullanılabiliyor. XG5000 yazılımı, Ethernet, USB, Micro SDHC bellek ile programlama ve simülasyon için bütünleşmiş bir altyapı sunuyor. Kontrolör aynı zamanda çeşitli hareket kontrol uygulamaları tipleri için G-Code ve CAM kontrolü gibi özel CNC özelliklerini de içeriyor.

OPERATÖR PANELLERİ (HMI) – İXP2 SERİSİ

LSIS markasının yeni iXP2 serisi tüm endüstriyel alanlar için optimum performans sağlıyor. Hassas dokunmatik ekranı eldivenle dahi kullanılabilme imkânı sunuyor. Çoklu dokunma özelliği ile ekran üzerindeki hakimiyet yükseltiliyor. “Logging” trend grafiklerini izlemek ya da ekranları değiştirmek için sürükleme özelliği kullanılabiliyor. Çift çekirdekli CPU, yüksek hızlı haberleşme ve işlemlere olanak tanıyor.Endüstri 4.0 için çoklu bağlantı olanakları; Çift Ethernet portu, HDMI / Audio output, USB host/device IP66 Alüminyum gövde sayesinde suya ve toza karşı güçlendirilmiş korumaya sahiptir (NEMA 4X standardına uygun).

SERVO SİSTEMLER – L7C SERİSİ

LSIS, akıllı otomasyonunun geleceğini tanıtmak için yenilikçi servo ve hareket kontrolü ürünlerini yarattı. Bu yeni akıllı servo sistemler ve hareket kontrolcü ürünleri uygulamalarda daha iyi ve optimum bir çözüm oluşturmanıza yardımcı oluyor.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

100W, 200W, 400W, 750W, 1kW ürün seçeneği
64 nokta tanımlanabilir pozisyon belleği
Ortak Güç ve kontrol kartı beslemesi 220VAC, 1 Faz
Parametre Ayarı İçin Tuş takımı ve Ekran
RS-422 Haberleşme: Modbus-RTU protokol
10 adet Dijital giriş (34 adet atanabilir Giriş özelliği)
8 Dijital Çıkış (19 adet atanabilir Çıkış Özelliği)
2 Analog Giriş (Tork ve Hız Komut)
Otomatik Kazanç Ayarı, Alarm Geçmişi, Jog ve Homing fonksiyonları
4Mpps (Line drive) / 200Kpps (Open Collector) Pals Girişi
3. Parti motorlarla uyumlu
Quadrature (Incremental), Biss-B, Biss-C (Absolute, Incremental) enkoderler ile uyumlu

AKILLI SİLİNDİRİK SENSÖRLER – S5N SERİSİ

Datalogic, yenilikçi ASIC ve son teknoloji IO-Link Akıllı Sensör özelliklerinin tanıtılmasıyla, Fotoelektrik Sensör serisinin tamamen yenilendiğini duyurdu.

Ürün yelpazesinin yenilenmesi, Datalogic’ in en çok satan M18 silindirik sensör hattını oluşturan S5, S15, S50 ve S51 serileri ile başlıyor. Tüm bu serilerin hepsinin yerine, kullanıcıların mevcut düzenini bozmamak adına bire bir uyumluluk sağlayan yeni S5N serisi entegre ediliyor.

Yeni nesil sensörlere, Datalogic’ in yeni ASIC’ inin eklenmesiyle birlikte; entegrasyon ölçeği, üretim esnekliği, elektriksel ve optiksel parazitlere karşı koruma gibi birçok konuda iyileştirme sağlanıyor. Yeni IO-Link ana cihazında, parça numarasına göre seçilebilen Profinet ve Ethernet-IP Filed bus bağlantısı mevcuttur. Yeni S5N sensörleri, IO-Link bağlantılı sensörün teknik kriterini, Endüstri 4.0’a bağlı dünya için bir referans noktası haline getirecektir.

LAZER ALAN TARAYICI – SENTİNEL

Datalogic firmasının ürettiği lazer alan tarama konusundaki bu bağımsız model, robot hareket alanları gibi statik uygulamalar ve tehlikeli makinelere erişimin güvenli bir şekilde izlenmesi için uygun maliyetli bir koruma sunuyor. Master / Slave modelleri, güvenlik ve uyarı alanlarının şeklini ve konumunu tek bir noktadan programlama, izleme ve dinamik olarak değiştirme imkânı ile, bir makinenin veya aracın tüm taraflarını kapsayacak şekilde 4 tarayıcıya kadar bir kombinasyonda kullanılabiliyor. Master ve Slave tarayıcıların senkronizasyonu, gücü de taşıyan bir Ethernet kablosuyla aralarında kurulan güvenli iletişim nedeniyle otomatik olarak yapılıyor. Ek harici ünite gerekli değildir.
Dinamik bölgesel susturma, geçersiz kılma, manuel yeniden başlatma, harici cihaz izleme ve hız ölçümü gibi özel ve uygulamaya yönelik işlevler, bir güvenlik makinesine veya AGV’ ye takarken ortaya çıkabilecek birçok ihtiyacın yönetilmesine yardımcı oluyor. Doğrudan navigasyon için ölçüm verileri, Ethernet portundan erişilebiliyor ve hızlı değiştirme yada bakım için gereken sürenin azaltılmasına olanak tanıyor.

LAZER MARKALAMA – AREX SERİSİ

AREX serisi, otomotiv, elektronik ve hassas mekanik endüstrisinde doğrudan parça işaretlemeye uygun geliştirilmiş, en çok satan fiber lazer markalayıcıların son sürümüdür. Katı alüminyumdan işlenen son derece küçük ve sağlam tarayıcı kafası sayesinde, AREX lazer işaretleyiciler, az yer kaplamanın zorunlu olduğu ve güvenilirliğin şart olduğu dar alan kurulumlarında efektif bir çözüm oluyor. AREX400, doğrudan tarama alanında anında doğru pozisyonlama sağlayan Datalogic’in patentli Marvis yazılımını destekliyor.

Entegre denetleyicisi sayesinde gelişmiş işlem performansları sunuyor; dahili SLO (Safety Laser Off), uygun maliyetli Ethernet tabanlı haberleşme iletişim protokolleri (TCP / IP, Ethernet IP ve Profinet) ve 65 dB’ye kadar sessiz işlem. AREX400 Serisi, birleştirilmiş tek bir platformda 10W, 20W, 30W, 50W ve 20W M.O.P.A. olmak üzere 5 farklı fiber lazer güç kaynağı içeriyor. Tasarımı ve yapılandırması, makine tasarımı ve sistem entegrasyonunu önemli ölçüde basitleştiriyor ve hızlandırıyor. AREX ailesi, imalat sanayinde, otomotivden hassas mekaniğe ve endüstriyel elektronikten sağlık ekipmanları imalatına kadar güvenilir Doğrudan Parça İşaretleme (DPM) gerektiren tüm uygulamalar için uygun bir çözüm oluyor.