Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YILDA YAKLAŞIK 10 TON ALTIN ÜRETEN KIŞLADAĞ ALTIN MADENİ’NDE VERİMLİ ENERJİ ÇÖZÜMLERİ

Schneider Electric, Tüprag iş birliğiyle Tüprag Kışladağ Altın Madeni’nde sektöre birçok yenilik sunuyor. 2003 yılında başlayan iş birliği ile, 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren, Türkiye’nin ve Avrupa’nın rezerv bakımından en büyük altın madeni Tüprag Kışladağ Altın Madeni’nde enerjinin verimli, güvenli ve etkin bir biçimde kullanılması için ortak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Yılda yaklaşık 10 ton altın üretilen Tüprag Kışladağ Altın Madeni, büyük bir enerji gereksinimine sahip. Bu enerjinin en verimli ve doğru şekilde kullanılması için Tüprag, Schneider Electric’in yenilikçi sistemleri ve hizmetlerinden yararlanıyor.

Maden sahasındaki elektrik odalarının içerisinde bulunan ekipmanların %90’ı Schneider Electric ürünlerinden oluşuyor. Bunların başlıcaları; yüksek gerilim 36 kV sınıfında kullanılan SM6-36 hücreler, 6.600 voltta kullanılan MCset yol vericiler, 400 voltta kullanılan Blockset ve Okken model motor yol vericileri, yumuşak yol vericiler ve kompanzasyon üniteleri olarak yer alıyor. Aynı zamanda Schneider Electric saha süpervizörü, anında çözüm sunmak üzere tam zamanlı olarak Tüprag sahasında çalışıyor.

Schneider Electric ve Tüprag ekipleri, yer değiştirebilir trafo istasyonu gibi Türkiye’de ilk olan pek çok özel projede de iş birliği yapıyor. Tasarımı ve üretimi 3,5 ayda tamamlanan trafo istasyonu, açık ocak rezervindeki artış ve üretim maliyetini azaltmak amacıyla, açık ocak filosu bünyesine dahil edilen bir adet elektrikli ekskavatör ve iki adet elektrikli delici için tasarlandı. İki adet üretilen, yer değiştirebilir trafo istasyonları, 6.600 voltta çalışan bu ekipmanları besleyebilecek bir altyapıya sahip ve uzaktan takip ve koruma sistemlerini taşıyor. Açık ocak büyüyebilir bir sistem olduğu için de trafo istasyonu hareket edebilir şekilde tasarlandı. Dünyada henüz birkaç örneği olan yer değiştirebilir trafo istasyonları, FM Global standartları göz önünde bulundurularak ve arkflash analizleri yapılarak 3 yıl önce devreye sokuldu ve sorunsuz hizmet sunmaya devam ediyor.