Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ÜRETİM AKADEMİSİ 100. GAZİSİNİ MEZUN EDİYOR

Rockwell AutomatIon

Geçtiğimiz yıl boyunca Rockwell Automation akademi eğitim programının işe yaradığını kanıtladı. İnsanlar ihtiyaçları olan yetkinlikleri kazanıyor ve bir gazinin yaşayabileceği en iyi akademi deneyimi için müfredattaki teknik ve profesyonel yetkinlik programlarını öğrenmeyi sağlıyor. Birçok gazi, askeri hizmetin ardından teknik yetkinliklerinin sivil hayattaki işlerde tam anlamıyla kullanılabilir olmadığını düşünüyor. Gaziler endüstriyel otomasyon ve kontrol konusundaki programa katılabileceklerine düşünmüyordu. Ancak GÜA programı dört ile altı aylık bir eğitim programını üç aya sığdırıyor. Hayli yoğun ve yorucu bir program olmasına rağmen her geçen gün daha iyi bir hale geliyor. Rockwell Automation Global Yetkinlik Direktörü Joe Allie, “Rockwell’in gaziler için yaptığı çok özel bir şey.

Hem askeriyede teknik görevlerde yer alan askerleri yeni yetkinliklerle donatıyor hem de çok teknik ve yüksek otomasyon düzeyinde ortamlarda çalışabilir hale getiriyor. Ayrıca birçok üreticinin bugün deneyimlediği yetkinlik açığını doldurmak için gerekli olan geleceğin üretim katı süpervizör ve müdürlerini de yetiştiriyor. Sadece doğru yetkinlik setine sahip birini bulmak değil, kurum kültürünüze uyacak birini bulmak da çok kritik bir öneme sahip. Genelde böyle bir pozisyonu doğru insanla doldurabilmek yaklaşık 13 ay kadar sürüyor. Bu hem işsizliğin rekor düşük düzeylerde olmasından hem de bu teknik işlere ilgili çok fazla insan olmamasından kaynaklanıyor. Arzdan daha fazla talep var ve bu da istediğimiz insanları bulmayı uzun mesafe bir koşuya dönüştürüyor” dedi.

Allie’den sonra, kontrol sistem entegratörü olan Themo Systems’ın Başkanı ve CEO’su David Musto’ya böyle bir role bir kişi bulmak 13 ay sürüyorsa diğer maliyetlerin neler olduğunu sordu. David Musto da: “Bu sadece finansal bir maliyet değil. Müşterilerimiz de bu durumdan etkileniyor. Gerekli kaynaklar olmayınca müşterinize tam layıkıyla hizmet edemiyorsunuz. Ayrıca mevcut ekibimiz için de olumsuz bir etkisi var. Yeterince çalışanınız olmadığında bu hem şirket çalışanlarının morali hem de kurum kültürü için kötü” dedi.

Federal Mogul ve Thermo Systems şirketleri GÜA’ya yatırım yaparken ve gönüllü danışmanlık hizmeti de sunmuştu. Hansen de konuya ilişkin “GÜA ile çalışmak bizim için stratejik bir avantaj. İstediğimiz gibi işleyeceğinden emin değildik başlangıçta.

Fakat bizim için iyi bir öğrenme eğrisi oldu bu program ve büyük bir fırsat sundu. İşe alımda büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor ve harika özgeçmişleri olan adayları size gösteriyor” dedi.

“GAZİLERİN HAYATINI OLUMLU YÖNDE NASIL DEĞİŞTİRDİĞİNİZİ UNUTMAYIN”

GÜA mezunu olan ve Southwire’da kıdemli otomasyon teknisyeni olarak çalışan Scott Bingham ise; “Programın bana başka hiçbir yerde elde edemeyeceğim bir fırsat sundu. Rockwell’in gazilere sunduğu imkanları gördüğümde kariyerim için doğru yerde olduğumu anladım” dedi.

Yakın bir tarihte GÜA programından mezun olan ve Rexel’de otomasyon uzmanı olarak çalışan Ryan Clouse da askeriyede radyo tamir teknisyeni olarak edindiği yetkinlikleri kullanabileceği bir fırsat arıyordu. Clouse, “Gaziler için çok da doğrudan fırsat olmadığını düşünüyordum. Çünkü askeriyede hayli teknik bir görevde olsanız bile bu böyleydi.

Ancak Rockwell’in sağladığı fırsattan sonra üretimin ve bir şeyler üretmenin harika olduğunu ve birinin yaşamı üzerinde görünür bir etki yaratabilmenin özellikle de asgari ücretli bir gazinin hayatı üzerinde bir etki yaratabilmenin çok önemli çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Gaziler asgari ücret alarak çalışıp bir işle girip yüksek maaşla ayrılıyorlar. Normalde elektrik mühendisliği okumak gereken bir rolde görev yapıyorum. Bu program ailelerin yaşamlarını değiştiriyor. GÜA programındaki herkese teşekkür ediyorum. Gazilerin hayatını nasıl olumlu yönde değiştirdiğini unutmayın” dedi.

Joe Allie, Rockwell Automation’ın ortaklıklar inşa eden bir şirket olduğuna vurgu yaparak, “GÜA’nın başarılı olmasını sağlayan iki partnerle çalıştığımız için çok şanslıyız. Manpower bu konuda öncü partnerimiz ve GÜA’ya Rockwell kadar hakim. Endress+Hauser ise aygıt kullanma eğitimi vererek bu konuda sertifika vermemizi sağlıyor” dedi.