Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TURCK, SEMİNERLERİYLE DİJİTAL DÖNÜŞÜME KATKI SAĞLIYOR

Turck, “Endüstri 4.0 Yolculuğuna Nereden Başlamalıyım?” temalı seminer dizisinin devamını 2018 yılında “Endüstri 4.0 Yolculuğunda Anahtar Teknoloji – RFID” temalı seminer dizisi ile getirdi. Sanayide dijital dönüşümün anahtar teknolojilerinden biri olan RFID tanımlama sistemleri sadece lojistik ve tedarik zinciri uygulamaları değil, üretimden makine imalatına çok geniş bir yelpazede endüstride hızla kullanımı artan ve teknoloji kullanıcılarına büyük faydalar sağlayan bir konudur. Seminerler kapsamında RFID teknolojisi tanıtılmış, endüstride yoğun kullanım bulan HF ve UHF teknolojilerinin detayları incelenmiştir. Endüstri 4.0 ile RFID teknolojisinin ilişkisi, sanayide dijital dönüşümün faydalarına ulaşmak için RFID teknolojisinin nasıl kullanıldığı aktarılmıştır. Geniş bir bölüm ise otomotiv, gıda, lojistik, kimya ve beyaz eşya gibi endüstrilerde gerçek RFID uygulamalarına ayrılmış, bu uygulamaların çözdüğü sıkıntılar ve kullanıcılarına sağladığı faydalar aktarılmıştır. Ayrıca geçen yıl çoğunluk hisseleri satın alınarak “Turck Vilant Sistemleri” ismi ile faaliyetlerine devam eden firma pazara tanıtılmış özellikle tüm sektörlerdeki lojistik uygulama bilgi birikimi, tak çalıştır kullanılabilen RFID yazılımı ve bilgi teknolojileri ile entegrasyon ve işletme imkanlarını tanıttı. Sanayide dijital dönüşüm konusunda katkı vermekte olan Turck, özellikle düşük adetlerde dahi verimli üretim, daha yüksek tesis müsaitliği ve son kullanıcı seviyesine kadar daha iyi kalite güvencesi sağlanması için veri ve haberleşme çözümleri ile üreticilere faydalar sağlıyor. Bu faydalara ulaşım için gerekli olanlar yatay entegrasyon, dikey entegrasyon ve internet ve bilgi teknolojilerinin endüstriyel süreçler ile birleştirilebilmesidir. RFID teknolojisi hem şirket sınırları ötesinde entegrasyona, hem tesis içerisindeki esnek üretim ve izlenebilirliğe, hem de üretim verilerinin ERP veya MES gibi bilgi teknolojileri ile direkt arayüzlenebilmesine olanak tanıyor.

Genel Müdür Bülent Giray, “2017 ve bu sene içerisinde gerçekleştirdiğimiz toplam 20 seminere değerli vakitlerini ayırarak katılım gösteren tüm sanayiciler, endüstriyel otomasyon emekçileri ve iş ortaklarımıza tek tek teşekkürlerimi sunuyorum. Firmamız ve sanayide dijital dönüşüme katkılarımıza bu yoğun ilgiyi karşılıksız bırakmamaya ve 2019 yılında da başka anahtar teknolojiler ile sunumlarımıza devam etmeye kararlıyız. Esnek üretim sistemleri ve daha yüksek tesis müsaitliği için bir diğer önemli teknoloji olan IO-Link teknolojisini yine bol bol uygulama örneği ile beraber 2019 yılı boyunca sizlerle paylaşmayı planlıyoruz” dedi.