Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TEST PROGRAMIYLA PALETLERİN HASAR RİSKİ DÜŞÜYOR

2009 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren CHEP; hızlı tüketim ürünleri, gıda, içecek ve perakende sektörlerine tedarik zincirleri çözümleri sunuyor. Paylaşıma ve yeniden kullanıma dayalı iş modeli ve ekipman kalitesiyle benzerlerinden ayrılan CHEP’in mavi paletleri Türkiye’de yerli tedarikçiler tarafından yerli hammadde kullanılarak üretiliyor. Kurulduğu günden bu yana, lojistik operatörler ve palet tedarikçileriyle ilişkiler kurarak mavi paletlerinin mülkiyet hakkının kendisinde olduğunu belirtiyor. CHEP’in mavi paletleri, herhangi bir kaybolma veya çalınmaya, yasadışı yollarla satılmaya karşı önlem almak adına CHEP logosu ve “CHEP’in mülküdür” gibi özel ibareleri ile kolaylıkla ayırt edilebiliyor.

CHEP’in verimliliği artıran iş modeli, beyaz paletlerin neden olduğu problemleri ve ekstra maliyetleri ortadan kaldırıyor, bu sayede şirketler sadece palet tedarik hizmeti almıyor, akıllı, ekonomik ve entegre tedarik zinciri yönetiminin de bir parçası oluyor. Kiralanan mavi paletler sayesinde kullanılmayan hiçbir palet bütçe planlamasına dahil edilmiyor. CHEP, iş ortaklarının depolama maliyetlerini düşürüyor, paletlerin taşınması, toplanması ve onarım süreçlerini kendisi üstleniyor. Müşterileri ile yaptığı mutabakatta da ürün sevkiyatının nereye gönderileceğine dair bilgi alarak boşa çıkan paletlerini sevkiyat noktalarından geri topluyor.

CHEP, sürdürülebilir iş modeli doğrultusunda kiralanan paletlerini yeniden kullanıma sunmadan önce düzenli olarak inceleyip onarıyor. Servis merkezlerinde uyguladığı test programıyla darbe, basınç, titreşim ve çevre simülasyonlarından geçirerek palette ve üründe hasar riskini minimum seviyeye indiren CHEP, dökülme ve kirlenmenin oluşmasını engelliyor, ürünlerin yeniden paketlenme süreçlerini ortadan kaldırıyor. Öte yandan sürdürülebilir iş modeli sayesinde doğal kaynaklara olan ihtiyacın azalmasına yardımcı oluyor, Nakliye İş birliği programı kapsamında da tırların kat ettiği uzun mesafeleri ve karbon salınımını ortadan kaldırıyor.