Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

STAJYERLER İÇİN EN İYİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ ŞİRKETİ OLARAK SCHUNK SEÇİLDİ

Almanya’nın stajyerler için en iyi şirketlerini bulma araştırmasında Schunk, 100 üzerinden 100 puan alarak makine mühendisliği kategorisinde birinciliği elde etti. Deutschland Test ve Focus Money adına yapılan 2018 Ocak-Aralık araştırma, 2019 Martın sonunda Focus Dergisi’nde yayınlandı. Çalışmada, Almanya’da en fazla çalışanı olan 20.000 şirkete yer verilmiş. Schunk İcra Kurulu Başkanı Henrik Schunk, makine mühendisliği alanında, stajyerler için Almanya’nın en iyi şirketi olarak aldıkları ödülün, gelecek nesillerin eğitim ve öğretiminin Schunk için büyük önem taşıdığının altını çizdi. Ayrıca kardeşler Henrik Schunk ve Kristina Schunk, “ 9 eğitmenimiz, 80`i uzman ve 280 stajyerimiz ile Schunk, tüm sektör için referans noktası olarak gösterilmektedir.Bu durum tüm eğitim ekibimizin ne kadar güçlü olduğunu ve iyi bir performans gösterdiğini belirtmektedir” dedi.

Bireysel öğrenme yöntemleri, son makineler ve fabrika teknolojiler ile birlikte uygulamaya yönelik profesyonel çalışmalar, uzun yıllardır Schunk`ta önemli bir yapı haline gelmiştir. Stajyerlik dönemlerinde başarılı olanlar, şirkete hızlı bir şekilde katılabilir ve ilk sorumluluklarını derhal alabilirler. Ayrıca seçilmiş stajyerler, değerli deneyim kazanmak için bir süre yurt dışında bir Schunk şirketine geçme olanağına da sahip. Stajyerlik dönemlerinin bitmesinin ardından, stajyerlerin en az %95`i kadrolu personel olarak alınıyor.

Konu dijitalleşmeye, mekatronik ve üretim süreçlerinin otomasyonuna, insanlar ve robotlar arasındaki işbirliğine gelince, Schunk mühendisleri kontakt işisi ve yaratıcı beyin olarak büyük talep görüyor. Bunun temelinde, yenilikçi, genel olarak inovasyon kültürü ile beslenen bir inovasyon yönetim sistemi var. Schunk aynı zamanda pazardaki konumunu da güçlendirmeye devam ediyor. Schunk Hannover Messe Fuarı’nda, 2020’nin başında manuel programlama olmadan bağımsız tutmayı sağlamak için ilk otonom sistemini geliştirmek için yapay zeka konusunda dünyanın önde gelen firmalarından AnotherBrain ile iş birliğini duyurdu.