Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SCHNEIDER ELECTRIC, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ETKİSİ 2018-2020 HEDEFİNİ, AŞTIĞINI DUYURDU

Schneider Electric, 2019 yılı 2. çeyrek dönemi finansal ve finansal olmayan sonuçlarını duyurdu. Schneider Electric her çeyrek dönemde, Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi’nden 21 gösterge yayınlıyor. Bu göstergeler COP 21 ve Birleşmiş Milletler hedefleri ile de uyumlu ve 2018 – 2020 yılları arasındaki iddialı sürdürülebilirlik taahhütlerine doğru ilerlemeyi ölçüyor. Açıklanan son verilere göre şirket, 2019 yılı 2. çeyrek dönemi itibariyle elde edilen 10 üzerinden 6,78’lik puanla, 2018 – 2020 yıllarına ait hedefi aştı. Schneider Electric, 2019 yılsonu hedefini ise 10 üzerinden 7 olarak açıkladı. Schneider Electric Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Gilles Vermot Desroches elde edilen bu başarı hakkında, ”Bu yıl Dünya kaynaklarımızdan fazlasını tükettiğimizi bize gösteren Limit Aşımı Günü, 29 Temmuz’a denk geliyor. Bu 10 yıl öncesinden 20 gün, 2000 yılına göre ise 56 gün önce kaynaklarımızı tükettiğimiz anlamına geliyor. Böyle bir zamanda yayınlanan raporumuz, Schneider Electric’in sürdürülebilir bir dünya için gerçekleştirdiği çalışmaları derinleştirdiğini gözler önüne seriyor. Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi ile Schneider Electric’in küresel ekosistemi, herkesin güvenli, güvenilir ve temiz enerjiden faydalanabilmesine ve katılımcı büyümeye yönelmesine hizmet ediyor.

Solar Impulse Vakfı ile iş birliğimiz bu taahhüdün kanıtıdır ve BM Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri’ne doğru atılan yeni bir adımdır. Ayrıca iş birliği ve en iyi uygulamaların paylaşılması adına, çözümlerimiz sayesinde engellenen CO2 emisyonlarının ölçülmesinde kullanılan metodoloji ile ilgili bir araştırma yazısı yayımladık. Bunun karbon açısından nötrlük konusunda birçok aktör tarafından kullanılacağını umuyoruz. Bu çalışmalarımızın bağımsız kurumlar tarafından tanınması ve ödüllendirilmesi de doğru yolda olduğumuzun göstergesi. Son dönemde Schneider Electric, bir kez daha Ecovadis Altın Madalyasına layık görüldü ve tedarik zinciri alanındaki iki Gartner ödülüyle lider konumdadır.” dedi.

İKLİM:

2018 yılı başından 2019 yılı 2. çeyrek dönemine kadar Schneider Electric, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji potansiyelinden faydalanarak müşterilerinin 70 milyon ton CO2 tasarrufu yapmasına yardımcı oldu. CO2 tasarruflarının ölçülmesi Grubun müşterileri ve ekosistemi için üstün çevre değeri sağlama yolculuğunda oldukça büyük bir adım. Schneider Electric tekliflerin kullanım aşamasında kullanılan, tasarruf edilen ve engellenen CO2 emisyonlarının ölçülmesi için yenilikçi bir metodoloji geliştirdi ve bu metodolojinin hedefi, ana ürünler ve dayanıklı tüketim ürünleri sektörlerinde sektör standardı haline geldi. Bu sektörde kolayca kullanılabilinen sağlam ve esnek metodoloji, bağımsız bir kuruluş tarafından onaylandı.

DÖNGÜSEL EKONOMİ:

Schneider Electric’in Çöp Sahasına Sıfır Atığa Doğru (TZWL) inisiyatifi, bu çeyrekte 7 yeni tesisi bünyesine alarak başarılarına devam ediyor. 200 TZWL tesisi şeklindeki 2020 hedefi yaklaşırken Schneider Electric tesisleri, temel geri kazanım ve geri dönüşümü gelişmiş tekrar kullanım ve azaltma çalışmalarıyla tamamlamak için dönüşümden geçiyor. Örneğin; Meksika’daki bir tesis, 800 ton atığı engelleyerek atık üretimini 400 tonun altına çeken kapalı devre lojistik sürecini tamamladı. Schneider Electric, Grubun daha fazla döngüsel sistemi devreye almasını ve daha az atık üretmesini mümkün kılan yenilikçi çözümler geliştirmeye devam ediyor.

SAĞLIK VE HAKLAR:

Schneider Electric, çalışanlarının iş ve özel yaşamlarını iyi yönetmelerine büyük önem veriyor ve bu doğrultuda çalışanlarının sağlıklarını yönetebilmeleri için özel eğitimler ve koçluk sağlıyor.

Grubun 2020 hedefi, kapsamlı bir ‘işte sağlık programı’na erişimi olan çalışanların oranını %90’a yükseltmek. Buna yönelik hedefleri ise iki ana başlıktan oluşuyor. Birincisi çalışanların sağlığın farklı boyutlarının yönetilmesinde kullanılacağı sağlık eğitimi deneyimleri, ikincisi ise çalışanlar ve yakınları için kapsamlı bir sağlık sigortasına erişim. Bu hedefle Schneider Electric, çalışanlarının yanı sıra onların aileleri, toplum ve gezegen üzerinde de pozitif bir etki yaratıyor. Bu hedefin ölçümleri yılsonu sonuçlarında açıklanacak.

ETİK:

Bu dönemde “Stratejik tedarikçiler için ISO26000 değerlendirmesi ortalama puan artışı 5,5 / 100 puan” göstergesi, 2018 sonuna göre 0,5 puan arttı. ISO26000’a uygun şekilde Schneider Electric’in stratejik tedarikçi Ecovadis puanı, Grubun sürdürülebilir gelişme stratejisinin tedarik zincirine de uygulanmasında önemli bir adım. Bu strateji aracılığıyla Grup, tüm stratejik tedarikçilerinin çevre, etik, iş kanunu ve insan hakları performansını artırmayı hedefliyor. İkinci çeyreğin ortalama puanı 2017 sonuna göre 2,3’lük artışla 53,4/100’e ulaştı. Bu, en yüksek Ecovadis puanlarından biri olarak biliniyor.

Mayıs 2019’da Schneider Electric, yıllık yolsuzlukla mücadele e-eğitimi ile ilgili yeni bir kampanya başlattı ve yolsuzluk riskinin bulunduğu tüm iş kodlarını kapsam dâhiline aldı. Bir ayın ardından hedef popülasyonun %14’ü eğitimi aldı ve eğitim alanların sayısı iki katına yükseldi. Yıl sonu itibariyle de bu oranın %100’e ulaşması bekleniyor. Ayrıca tüm ilgili iş ortakları ve çalışanlarının da bu eğitimi her yıl alması gerekiyor.

GELİŞİM:

2019’un ilk yarısında Schneider Electric’in Enerjiye Erişim programının gelirleri 2017 yarıyıl sonuçlarına göre 1,42 kata çıktı. İlk çeyreğe göre %140’lık güçkü bir artış sağlandı. Bu çeyrekte sonuçları etkileyen bölgeler Ev Güneş Sistemi (evlerde elektrik için güneş kitleri) satışlarıyla Güneybatı Asya ve Avrupa Birliği’nin “Yenilenebilir enerjide kadın girişimciliği” projesine yapılan eğitim malzemesi satışlarıyla Batı Afrika’dır. Schneider Electric’in Plan International and Care tarafından yönetilen bir konsorsiyum aracılığıyla dahil olduğu projede amaç, üç hedef ülke olan Mali, Senegal ve Nijer’de kadın girişimcilere özellikle güneş enerjisi alanında teknik eğitim sağlamak. Bu proje kapsamında üç yılı aşan sürede kadınlara ait 4.650 küçük ve orta ölçekli işletme bu eğitim programından faydalanacak, böylece ekonomik gelişme desteklenecek.