Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ROCKWELL AUTOMATION ISA KÜRESEL SİBER GÜVENLİK BİRLİĞİ’NIN KURUCU ÜYESİ OLDU

Üretim tesisleri farklı satıcılara ait yüzlerce veya binlerce teknoloji barındırıyor. Siber güvenlik tehditlerinin ticari sırları çalmak, üretimi durdurmak veya çalışanlara zarar vermek için bunlardan sadece birini istismar etmesi yeterli. Bugünün karmaşık ve sıklıkla da kırılgan olan üretim operasyonlarının güvenliğini daha iyi sağlayabilmek için ISA Küresel Siber Güvenlik Birliği, Rockwell Automation’ın birliğe kurucu üye olarak katıldığını duyurdu.

Birlik sektör ve kamu kurumlarının ve endüstriyel operasyonların güvenliğine katkı sağlayan diğer kuruluşların oluşturduğu bir koalisyon. Birliğin amaçlarından bazıları şöyle:

  • ISA/IEC 62443 standartlarının yayılmasını ve kullanımını hızlandırmak
  • Yetkin ve siber-farkında işgücü yetiştirmek
  • Uyum ve önleme girişimlerini optimize etmek

Rockwell Automation Ürün Güvenliği Direktörü Megan Samford, “Sektör olarak birlikte çalışmamız gerekiyor çünkü birimize yapılan saldırı hepimize yapılmış demektir. Benzer partnerler ve rakiplerle birlikte çalışarak operasyonlarımızın güvenliğini artıracak ortak çözümler geliştirebiliriz. Yetkin işgücü açığı gibi güvenliği doğrudan etkileyen sorunları birlikte çözebiliriz. Ayrıca müşterilerimizi de bu çabalarımızda bize katılmaya teşvik ediyoruz. Çünkü korumak için çalıştığımız onların operasyonları ve duymak istediğimiz onların sesi” dedi.

Rockwell Automation CEO’su Blake Moret ise; “Siber güvenlik dijital dönüşüm için hayati önem taşıyor. Sadece bilginin ve fikri mülkiyetin korunması için değil, fiziksel varlıkların ve çevrenin, çalışanların güvenliğinin korunması için de bunun büyük önemi var. Küresel Siber Güvenlik Birliği ile işbirliğimiz müşterilerimizin risklerini belirleyip azaltması için sarfettiğimiz önemli çabalardan bir diğeri.”

ISA otomasyon ve kontrol sistem uygulamaları için tüm dünyada kabul edilen tek güvenlik standardı ISA/IEC 62443’ü geliştirdi. Rockwell Automation, güvenliği ürünlerinin yaşam döngüsünün içine gömülü tasarlarken kullandığı Güvenlik Geliştirme Yaşam Döngüsü için ISA/IEC 62443-4-1 sertifikasını aldı. Şirket ayrıca yakın bir tarihte ISA/IEC 62443-4-2 sertifikası alan ilk endüstriyel kontrolörünü tanıttı.