Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE 3.500 YENİ ROBOT HAREKETE GEÇİYOR

BMW AG

BMW AG, yeni stratejik partneri olarak Japon FANUC firmasını seçti. Alman menşeli BMW AG, yeni üretim süreçleri ve fabrikalarında kullanmak üzere 3.500 yeni FANUC robotu satın alarak yeni bir iş birliğine imza attı. 1916’dan bu yana dünya otomotiv sektörüne yön veren firmalardan BMW AG’ye endüstriyel robot tedarik edecek olan FANUC’un bu anlaşması, sektörde bir kilometre taşı olarak nitelendirilirken, bu güçlü anlaşmanın pazardaki rekabeti artıracağı öngörülüyor.

Müşterilerin bireysel gereksinimlerine göre uyarlanmış yeni geliştirilmiş modeller de dahil olmak üzere çok çeşitli FANUC robot modelleri BMW Grup tarafından tedarik edildi. Robotlar, üretim süreçlerinin her aşamasında kullanılacağı gibi öncelikli olarak kapı ve kaporta gibi otomotiv bileşenlerinin üretiminde yer alacak. BMW Grup’un tedarik ettiği serideki 110’dan fazla robot modeliyle FANUC, dünya çapındaki endüstriyel uygulamalar için çok geniş bir robot yelpazesi sunuyor. Bu robotlar, 2.3 tona kadar yükleri güvenle taşıyabilen ve aksları aracılığıyla esnek bir şekilde hareket ettirebilen M-2000 gibi güçlü robot tiplerini de içeriyor. Gelecek yıllarda BMW Grup’un Almanya’daki ve uluslararası alanlarda bulunan üretim tesislerinde daha fazla robota yatırım yapacağı biliniyor.

FANUC, dünyanın en saygın robot üreticisi olarak her yıl AR-GE’ye büyük oranda yatırım yapıyor ve tüm dünyadaki müşterilerini desteklemek üzere hizmet ağını sürekli güçlendiriyor. Yalnızca otomotiv endüstrisinde değil, farklı sektörlerde de 600.000’den fazla robotunun dünya çapında aktif olarak kullanılmasını sağlayan FANUC, dünyadaki otomasyon süreçlerine robotların katılımını sağlayan üretici güç konumunda. FANUC, gelecek yıllarda akıllı robotların yardımıyla araç üretim süreçlerini optimize etmek, daha modern ve verimli hale getirmek üzere yeni teknolojiler geliştirmeye devam etmeyi hedefliyor.