Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

KORDSA, 2019’UN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE OPERASYONEL VERİMLİLİĞİNİ ARTIRDI

Sabancı Holding iştiraki Kordsa, 2019 yılı ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Kordsa’nın teknoloji ve inovasyona yönelik yaptığı yatırımlar ve Amerika’daki kompozit şirketlerinin ciroya olumlu katkısı, finansal göstergelerine pozitif yansıdı. Kordsa, 2019’un ikinci çeyreğinde istikrarlı büyümesini sürdürdü. 2019 yılının ikinci çeyreğinde cirosunu 2018’in aynı dönemine göre %60 oranında arttırarak 1,3 milyar TL ulaştırdı. Net karı %29 artarak 108 milyon TL oldu. Operasyon verimliliğin en önemli göstergesi olan FAVÖK’ü ise 210 milyon TL’ye ulaştı.

2018 yılında bünyesine kattığı, uzay ve havacılık endüstrisine ileri kompozit malzemeler sağlayan Fabric Development, Textile Products ve Advanced Honeycomb Technologies şirketleri ile faaliyet alanını ve yetkinliklerini genişleten Kordsa, Axiom Materials’ı da bünyesine katarak hem yeni ürün geliştirme potansiyelini güçlendirdi hem de kompozit teknolojilerinde ara mamul portföyünü tamamladı. Bu satınalma, Kordsa’nın stratejik ve yüksek büyüme potansiyeline sahip alanlarda yetkinliklerini geliştirmek adına da kritik önem taşıyor. Kordsa, son iki yılda yaklaşık 300 milyon ABD dolarlık yatırım ile ABD’de dört önemli şirketi bünyesine katarak yıllık 150 milyon ABD dolarını aşan bir iş kolu yaratmış oldu.

Kordsa CEO’su Ali Çalışkan yılın ilk yarısında elde ettikleri başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek yarıyıl finansal sonuçları ile ilgili şunları dile getirdi: “Lastik güçlendirme teknolojilerinin hammadde fiyatlarındaki artışı, doğru fiyatlama stratejileri ve güçlü pazar pozisyonumuz ile dengeleyerek 2019’un ilk yarısını da büyüyerek tamamladık. Güçlü operasyonel performansımız ile büyümemizi devam ettiriyoruz. Müşterilerimize değer yaratan ve sektöre yön veren teknolojilerimiz ve yeni yatırımlarımızla da bu büyümemizi destekliyoruz. Lastik iş kolumuzda 2016 yılında 100 milyon TL yatırım ile başlattığımız Türkiye’de ek polyester iplik hattının, Endonezya’da devreye giren hattın ardından faaliyete geçmesiyle 7.000’er ton ek polyester iplik kapasitesi elde ettik. Hayata geçirdiğimiz bu yatırımımızla naylon iplikteki liderliğimizi polyester iplikte de yakalayarak, dünyanın en büyük polyester iplik üreticileri arasındaki yerimizi pekiştirdik. Kompozit iş kolumuzda ise ikinci Kordsa yaratma yolculuğumuzun ilk aşamasını tamamlayan yeni satın almamızla başarı hikâyelerimize yenilerini eklemeye hazırlanıyoruz. Havacılık sektöründe hikayemiz, yüksek mühendislik isteyen yapısal malzemeler üreten Fabric Development ve Textile Products’ı bünyemize katmamızla başladı. Daha sonra iç parça malzemeleri üreten Advanced Honeycomb’u satın almamızla yetkinliklerimiz genişledi. Şimdi ise Axiom satın alması ile kanatlarını, gövdesini ve içini güçlendirdiğimiz uçakların motorlarını da güçlendirebiliyoruz. Bu yatırım adımımızla uçak motorlarında kullanılan yüksek ısıya dayanıklı oksit-oksit seramik kompozit malzemeleri pazarının lider oyuncusu haline geldik. Böylece ileri teknoloji kompozit ara mamul portföyümüzü tamamlayarak, daha geniş bir coğrafyada daha derin yetkiliklerle yaşamı güçlendirmeye devam edeceğiz.”