Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ESO GROUP CIMCORP’ UN ÇÖZÜM ORTAĞI OLDU

ESO Group, lastik üretim ve dağıtım endüstrileri için anahtar teslim robotik işleme çözümlerinin üreticisi ve entegratörü Finlandiya’ lı Cimcorp’un Cezayir’ in Setif kentinde kurulan lastik fabrikası projesinde mekanik ve elektrik montajında çözüm ortağı oldu. Fabrika binek otomobil radyal (PCR) lastiği, kamyon ve otobüs (TBR) lastikleri üretecek.

Erdemtaş Makine kardeş şirketi ESO Endüstriyel Otomasyon ile birlikte ESO Group çatısı altında hem yukarı hem de aşağı üretim süreçleri için “Dream Factory” çözümüne dayalı tam otomatik robotik taşıma ve yükleme sisteminin anahtar teslim mekanik ve elektrik montajını tamamladı. Çalışma kapsamında ESO Endüstriyel Otomasyon, Erdemtaş Makine’ nin alt taşeronu olarak hizmet verdi.

Proje kapsamında mikser bölgesi karışım taşıma ve depolama sistemi, lastik imal-pişirme bölgeleri arası otomatik karkas taşıma, depolama ve yükleme sistemi, pişirme- bitirme, kontrol bölgesi arası otomatik lastik taşıma, depolama ve yükleme sistemi, depo kısmına lastik taşıma ve depolama sistemlerinin elektrik ve mekanik montajları anahtar teslim olarak yapıldı. ESO Group, toplamda 1350 metre konveyör sistemi, 10 adet dizme ve istifleme robotu, 3 set spiral konveyör, 8 adet malzeme taşıma asansörü montajı gerçekleştirdi.

Anahtar Teslimi Fabrika Montajı konusunda kusursuz hizmet kalitesine ve eşine az rastlanır deneyime sahip ESO Group, müşterilerinin üretim verimliliğinin, enerji sürekliliğine ve makinelerinin / üretim hatlarının güvenilir ve kusursuz çalışmasına bağlı olduğu bilinciyle elektrik sistemini kurarak, ekipmanların montajını hem kısa sürede hem de kaliteden taviz vermeden gerçekleştirdi. ESO Group, tüm süreçlerde tam performans ile çalışarak üretim hatları ve makineleri devreye alarak çalışır vaziyette ve tam zamanında teslim etti.

Cimcorp daha önce de Bridgestone Corporation’ın dünya üzerindeki en önemli üretim üsleri arasında yer alan Aksaray Brisa fabrikasının ve Petlas Kırşehir fabrikasının da makine montaj işleri için ESO Group’u tercih etti. Cimcorp’ un defalarca ESO Group’ u tercih etmesinin en önemli nedeni, çatısı altında bulunan Erdemtaş Makine ve kardeş şirketi ESO Endüstriyel Otomasyon arasında kurulmuş olan güçlü sinerji oldu. Çok parlak referansları da bulunan ESO Group, Türkiye’ de lastik sektöründe anahtar teslimi fabrika montajı ve bunun için gerekli makine üretimi, proses otomasyonu ve montaj konularında ilk ve tek iş modeline sahip. Bu model ile müşteriler tüm süreç için tek bir şirketle iletişim halinde olup, çözüme çok daha hızlı ve çok daha az maliyetle ulaşıyorlar.