Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

“Endüstri 4.0 Yolculuğunda Anahtar Teknoloji: RFID”

Turck

2017 yılındaki yedi ayrı seminer ile sanayide dijital dönüşümün kullanıcılara faydalarını anlatan ve bu faydalara ulaşmak için geliştirdiği anahtar teknolojilerin tamamına bir özet getiren Turck, bu yenilikçi teknolojilerini teker teker derinlemesine ele alıyor. RFID (radyo frekanslı tanımlama) teknolojisi bu teknolojilerden ilki ve 2018 yılındaki seminerlerin ana konusunu oluşturuyor. Mayıs 2018 itibariyle bu seminerlerin ilk beş tanesi sırasıyla Ankara, İzmir, Adana, Konya ve Bursa şehirlerinde tamamlandı. 50 kişilik kontenjan ile planlanan seminerlerin tamamı salon kapasitelerini zorlayarak ortalama 70 katılımcı ile gerçekleşti.

Turck Türkiye genel müdürü Bülent Giray, bu yoğun ilgi karşısında memnuniyetini “5 ayrı ilde gerçekleşen seminerlerimize zamanlarını ayırarak katılan tüm katılımcılarımıza tek tek teşekkür ediyorum. Bu yoğun ilgi RFID teknolojisinin sanayide dijital dönüşüm için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir” sözleriyle değenlendirdi. Sanayide dijital dönüşüm konusunda doğası gereği pazara uzunca bir süredir katkı vermekte olan Turck, özellikle düşük adetlerde dahi verimli üretim, daha yüksek tesis müsaitliği ve son kullanıcı seviyesine kadar daha iyi kalite güvencesi sağlanması için veri ve haberleşme çözümleri ile üreticilere faydalar sağlıyor. Bu faydalara ulaşım için gerekli olanlar yatay entegrasyon, dikey entegrasyon ve internet & bilgi teknolojilerinin endüstriyel süreçler ile birleştirilebilmesidir. RFID teknolojisi hem şirket sınırları ötesinde entegrasyona hem tesis içerisindeki esnek üretim ve izlenebilirliğe, hem de üretim verilerinin ERP veya MES gibi bilgi teknolojileri ile direkt arayüzlenebilmesine olanak tanıyor.

Seminerler kapsamında RFID teknolojisi tanıtılmış, endüstride yoğun kullanım bulan HF ve UHF teknolojilerinin detayları incelenmiştir. Endüstri 4.0 ile RFID teknolojisinin ilişkisi, sanayide dijital dönüşümün faydalarına ulaşmak için

RFID teknolojisinin nasıl kullanıldığı aktarılmıştır. Geniş bir bölüm ise otomotiv, gıda, lojistik, kimya ve beyaz eşya gibi endüstrilerde gerçek RFID uygulamalarına ayrılmış, bu uygulamaların çözdüğü sıkıntılar ve kullanıcılarına sağladığı faydalar aktarılmıştır. Ayrıca geçen yıl çoğunluk hisseleri satın alınarak “Turck Vilant Sistemleri” ismi ile faaliyetlerine davam eden firması pazara tanıtılmış özellikle tüm sektörlerdeki lojistik uygulama bilgi birikimi, tak çalıştır kullanılabilen RFID yazılımı ve bilgi teknolojileri ile entegrasyon ve işletme imkanları tanıtılmıştır.

Bu yılın son seminerini 20 Eylül 2018’de İstanbul’da gerçekleştirecek olan firmanın genel müdürü Bülent Giray, “RFID teknolojisinin üretim tesislerinize ve çıktılarınıza sağlayacağı faydaları dinlemek üzere tüm iş ortaklarımızı İstanbul seminerimize bekliyoruz.” dedi.