Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ELEKTROMANYETİK KALDIRAÇ SİSTEMİ’NE 200 BİN DOLARLIK YATIRIM

Four Teknoloji Proje Lideri Furkan Beşik

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’da faaliyet gösteren Four Teknoloji yerli teknoloji kullanarak geliştirdiği Elektromanyetik Kaldıraç Sistemi Exaltans ile 200 bin dolarlık önemli bir yatırıma imza attı. Exaltans ürünü ile ülkemizde ve dünyada büyük bir sektör haline gelen hidrolik ve pnömatik özellikteki kaldıraçları işlevsel bir teknoloji ve %87 yerlilik oranıyla üretmeyi hedefleyen şirket yerli ve milli teknoloji anlayışına büyük bir katkı sunuyor. Four Teknoloji Proje Lideri Furkan Beşik hedeflerinin ülkemizin daha önce Çin ve ABD’den ithal ettiği bu sistemlerde ithalat oranını düşürmek olduğunun altını çiziyor.

Kaldıraç sistemleri özellikle havacılık, robotik, denizcilik, endüstri ve iş makineleri gibi alanlarda kullanılıyor. Ağırlıklı olarak Çin ve ABD’de üretilen bu sistemlerin hidrolik ve pnömatik özellik taşıyan bu sistemlerde kullanılan hidroliklerde işletme ve ürün maliyetlerinin yüksek olması, tepki sürelerinde gecikmelerin yaşanması, arıza ihtimallerinin yüksekliği, hacim alanının büyüklüğü ve ağırlıklarının fazla olması gibi dezavantajlar yaşanabiliyor. Bu sorunları baz alarak Exaltans sistemini geliştirdiklerinin altını çizen Furkan Beşik, “Exaltans, bu dezavantajların tümünün ortadan kaldırıldığı, hidroliklerin bulunduğu karmaşık sistemlerden arındırılmış, daha hafif, bakım ihtiyacı az olan, hidrolik-pnömatik sistemlere göre daha verimli çalışan ve maliyeti daha düşük olan bir sistem olarak öne çıkıyor” dedi.

Exaltans; havacılık, robotik ve denizcilik alanlarında pek çok fayda sunuyor. Havacılık alanında; uçakların bakım maliyetlerinin düşmesini, uçakların ağırlıklarının azalmasını, daha az yakıt tüketmesini, CO2 salınımının azaltılmasını ve uçuş maliyetlerinin düşmesini sağlıyor. Robotik alanında ise, yük organlarının geliştirilmesinde, seri üretim robotlarının daha işlevsel hale getirilmesinde, robotların tepki sürelerinin kısalmasında ve robotik teknolojisinin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Deniz taşıtlarında da oldukça büyük avantajlar sunun Exaltans arıza ihtimalini düşürüyor ve bakım kolaylığı sağlıyor.