Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KOLABORATİF ROBOT MERKEZİ DANİMARKA’DA AÇILACAK

Dünyanın cobot başkenti olarak bilinen Danimarka’nın Odense şehri, dev bir yatırıma daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Danimarka robot endüstrisinin önde gelen iki şirketi Universal Robots (UR) ve Mobile Industrial Robots (MiR), ABD’li Teradyne şirketinin finansal desteğiyle dünyanın en büyük cobot üretme ve geliştirme merkezini kurmak üzere adım attı. 50 bin metrekarelik bir şantiye alanı satın alan şirketler, 32 metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek cobot merkezini ortak kullanarak yeni ürün geliştirme ve üretmeye odaklanacaklar. UR’nin mevcut merkezine çok yakın bir konumda olan merkezin inşası için 36 milyon dolar yatırım gerçekleştirilecek. Danimarka Sanayi, Ticaret ve Mali İşler Bakanı Simon Kollerup, merkezin Danimarka robot endüstrisinin önde gelen iki şirketinin yeni evi haline geleceğini açıkladı.

JÜRGEN VON HOLLEN: “DANİMARKA EŞSİZ BİR YETENEK EKOSİSTEMİNE SAHİP”

Universal Robots’un Başkanı Jürgen von Hollen, cobot pazarında muazzam bir potansiyel olduğunu dile getirerek, “ABI Research’e göre, cobot pazarı 2030 yılında 12 milyar dolara ulaşacak. Danimarka markaları olarak ürettiğimiz kolaboratif robotlara olan talep de bunun önemli bir göstergesi. Özellikle Odense bu alanda eşsiz bir yetenek ekosistemine sahip. Dolayısıyla son 10 yılda inşa ettiğimiz kolaboratif robot geliştirme sürecimize, uzun vadeli bir yatırımla devam etme fırsatı bulduğumuz için mutluluk duyuyoruz” dedi.

THOMAS VİSTİ: “ODENSE BU İDDİALI YATIRIMI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN EN UYGUN YER”

Danimarka’nın küresel cobot pazarındaki liderliğine dikkat çeken Mobile Industrial Robots CEO’su Thomas Visti ise; “Odense, dünyanın en büyük cobot merkezi gibi iddialı bir yatırımı gerçekleştirmek için en uygun ve mantıklı yer. Şehrin sağladığı üst düzey olanaklar ve profesyonel ortam, dünyanın her yerinden yetenekleri buraya çekmemizi destekleyecek” dedi.

MARK JAGİELA: “DANİMARKA’DA
ÇOK ÖZEL BİR ŞEY BULDUK”

UR ve MiR’ın cobot geliştirme ve üretme misyonunu güçlendirmeyi hedefleyen Teradyne, bu iki şirkete ilk kez finansal destek sağlamıyor.
Teradyne, bugüne kadar her ikisi de hızla büyüyen Danimarkalı iki robot şirketine yarım milyar dolardan fazla yatırım gerçekleştirdi. UR ve MiR’ın her ölçekteki şirket için robot kullanımını mümkün kılarak dünyaya öncülük ettiğini söyleyen Teradyne Başkanı ve CEO’su Mark Jagiela, “Danimarka’da çok özel bir şey bulduk. Danimarkalıların yenilikçi endüstriyel tasarım yönü, pratik bir iş anlayışı ile birleştiğinde, hızla gelişmekte olan bu endüstri için mükemmel bir kombinasyon ortaya çıktı. Dünyanın başka hiçbir yerinde, robotların kullanıcılarla iş birliği içinde çalışmasını sağlamak için böyle bir ortam yaratılmıyor. Dolayısıyla biz de Odense’de yeteneklerimizi genişletmekten heyecan duyuyoruz” dedi.

UR VE MİR’IN ÇALIŞAN SAYISI
HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Universal Robots ve Mobile Industrial Robots, önümüzdeki yıllara dair öngördükleri büyümeyi sürdürmek ve yeni yetenekler için cazip bir ortam yaratmak amacıyla bu merkezi ortak kullanacak ancak çalışmalarına ayrı kuruluşlar olarak devam edecek. Diğer yandan iki şirket, çalışan sayısını hızla artırmaya devam ediyor. Son iki yılda 280 yeni çalışanı bünyesine katan UR’nin dünya genelindeki toplam çalışan sayısı 700’ü buldu. Geçen yıl istihdamını 100 kişi artıran MiR ise 220 civarında çalışan sayısına ulaştı.

ROBOTLAR ÜLKESİ DANİMARKA

Güvenlik korumasına gerek kalmadan insanlarla birlikte çalışabilen cobot’lar, endüstriyel otomasyonun en hızlı büyüyen segmentlerinden birini oluşturuyor. Robot endüstrisine gerçekleştirdiği yatırımlarla ön plana çıkan Danimarka’da 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ülkede 8.500 kişi robot şirketlerinde çalışıyor ve bunların 3.900’ü Danimarka’nın üçüncü büyük şehri Odense ve çevresinde yer alıyor. Danimarkalı analiz şirketi Damvad’a göre, Danimarka robot endüstrisi 2025 yılında 25 bin çalışan istihdam edecek. Öte yandan robot endüstrisinde yalnızca çalışanlar değil, gelirler de ciddi ölçüde artış gösteriyor. Ülkede faaliyet gösteren robot şirketlerinin toplam geliri 2018’de yüzde 18 artarak 995 milyon dolara ulaşırken ihracat da yüzde 26 arttı.