Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

“DERİNLEMESİNE SAVUNMA YAKLAŞIMINA GÜVENLİK ANLAYIŞI GİBİ BAKIYORUZ”

Rockwell Automatıon GÜVENLİK UZMANI KEVIN TAMBASCIO

Siber saldırı ve hacker müdahalelerine karşı nasıl bir risk yönetiminiz mevcut?

Bize örnek üzerinden anlatabilir misiniz? Kontrol cihazı ve sürücü arasındaki bağlantıya müdahale ettiğimizde makinenin hareketini kontrol edebiliyoruz. Sistemin güvenlik tarafının ise bundan haberi olmuyor. Çünkü cihazla sürücü arasında giden veri, şifrelenmiş ve onaylanmış durumda oluyor. Yapay zeka bize güvenlik temelinde verinin şifrelenerek korunduğu güvenli bir alan sağlıyor. Bunu yapmak için kullanılabilecek farklı özellikler mevcut. Bu özellikler ve alanlar doğru bilginin doğru noktalardan ve doğru insanlara ulaştığına emin olmak için yapılıyor.

Güvenlik ve emniyet konularındaki çözümleriniz neler?

Biz bu duruma bir hayli kapsayıcı bir bakışla yaklaşıyoruz. Ürünlerimizi güvenliği de göz önünde bulundurarak tasarlıyor ve üretiyoruz. Yakın bir zamanda ISE63443 sertifikası aldık. Bu da ürünlerimizin geliştirilme sürecinde ilerde güvenli hale getirilebileceği şekilde tasarlandığı anlamına geliyor. İlk kez alt güvenlik özelliklerini kullanan ürünlerimizi ve yakında piyasaya çıkacak olan kontrol ekipmanlarımız geliştiriyoruz. Alt güvenlik birkaç yıldır olan bir protokol. Bu ürünler protokolün faydalarını almak üzere tasarlandı. Bu protokol finans dünyasındaki banka işlemlerindeki güvenlik endüstriyel ortama da gelecek.

Daha güvenli bir ortamınız olduğunda sıradaki amacınız çalışanların ortamının güvenliği ve verimini optimize etmek oluyor.

IT güvenliği bilginin korunmasıyla ilgilidir, ister fikri mülkiyet olsun ister müşteri bilgisi olsun. Aslında fiziksel varlıklara saldırılar endüstriyel kontrol kısımda gerçekleşiyor. Endüstriyel kontrol sistemlerine yapılan saldırılarda son birkaç yılda artış gözlemleniyor.

Doğru insanların doğru bilgiye ulaşması için uğraşıyorsunuz. Şifrenizi görmemesi gereken insanların görmesini ve doğru insanların doğru ekipmana doğru koşullar altında erişebilmesini istiyorsunuz. Bundan emin olduğunuzda veriyi şifreleyebilir ve endüstriyel ortamda bu veriyi kullanabilir hale geliyorsunuz.

Örneğin, Catbridge firması tarafından yapılan bir makinemiz var. Bir tarafında bağlayıcı diğer tarafında da kesik atıcı var. Arka tarafında da özellikle konumlandırılmış bıçaklar yer alıyor. Bu makine özellikle film kesimleri için geliştirilmiş bir makine. Göstermek istediğimiz şeylerden biri de güvenli hız sayesinde insan makine iş birliğinin nasıl yapılabildiği. Bu doğrultuda geleneksel makinalarda olduğu gibi etiketleme, kilitleme ya da makineyi tamamen durdurmak zorunda kalmıyorsunuz.

“ARAŞTIRMAYA GÖRE SON KULLANICILARIN YÜZDE 16 İLA 20’Sİ DAHA GÜVENLİ VE AKILLI MAKİNELER İÇİN DAHA FAZLA PARA ÖDEMEYİ TERCİH EDİYOR”

Artırılmış gerçeklik gözlükleriyle de bu uygulama kullanılabiliyor mu?

Kullanılıyor ve makineye gözlükle baktığınız zaman, uyarı işareti görüyorsunuz. Makineye yaklaştıkça makine yavaşlıyor. Bir uyarı alanı var ve daha da yaklaşınca makine bir noktada duruyor.

Bir makineyi tamamen durdurduğunuzda büyük bir verim kaybı yaşanıyor. Makineyi geri sarmak zorunda kalabiliyorsunuz, ürün kaybı yaşayabiliyorsunuz, fire miktarınız artıyor ve tek bir sürücüyü bile tekrar çalıştırmak iki üç dakikalık bir kesintiye yol açabiliyor. Her şeyi çalışır durumda bırakıp sadece yavaşlatarak hem çalışanların güvenliğini sağlayabiliyor hem de verimliliği devam ettirebiliyorsunuz. Katıldığım bir ambalaj fuarında bir makine üreticisi vardı. Bir müşterisi belirli bir süre çok yüksek sıcaklıkta çalışabilecek bir makine talepleri olmuş. Onlar da bunu başarabilmelerinin tek yolunun alternatif koruyucu yöntemleri kullanmalarına izin vermeleri olduğunu söylemiş. Yani müşterinin talep ettiği çalışma süresi için makinelerin tüm sürücülerinin kapanıp açılmak zorunda kalmadığı ve alternatif olarak buradaki gibi daha az enerji kaybı sağlayan, yavaşlayabilen bir çözüm. Bu yılın başında LNS bir araştırma yayınladı. Bu araştırmaya göre son kullanıcıların yüzde 16 ila 20’si daha güvenli ve akıllı makineler için daha fazla para ödemeyi tercih ettiklerini söylüyor.

Endüstri 4.0 kapsamındaki gelişmeler sonucunda, şirketler daha çok güvenlik gereksimine ihtiyaç duyuyor. Bu konudaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Dijital dönüşüm anlamında ilerleyen müşterilerimiz oldukça, biz de müşterilerin o noktaya gelmesine yardımcı olacak özellik ve yetkinlikler geliştirmesi üzerinde çalışıyoruz. Ve bunu çalışma ortamında risk oluşturmadan yapıyoruz. Yani onlara birtakım araçlar ve metodolojiler veriyoruz. Kullanıcılar Sub security (alt güvenlik) gibi özelliklerle bu vizyonlarını gerçekleştirebiliyorlar. Riski makul düzeylere indirebildiklerinden üretim ortamlarını daha efektif bir hale getirebiliyorlar. Güvenliği böyle özelliklerle güçlendirmeye devam ediyoruz. Ürünlerimiz arasında yüksek kaliteli yüksek güvenlik çözümleri bulunuyor. Bu özellik bizim de mimarimizde daha da büyük bir derinleşme sağlıyor.

Böylece cihazlarımız arasındaki protokolü güvenli hale getirebiliyoruz. Bu da müşterilerin risklerini azaltma anlamında atılmış çok önemli bir adım oluyor.

Derinliğine savunma konusunda müşterilerimizle hep konuşuyoruz. Tüm ortam güvenliğine bütünsel bir bakış açısıyla bakıyoruz. Bu da fiziksel güvenlikten uygulamalara, aygıtlardan kişisel bilgisayarların güvenliğine kadar her şeyi düşünmek oluyor. Daha da derinleşerek ağın güvenliğini ve protokolün güvenliğini sağlamaya yardımcı oluyoruz. Yani derinlemesine savunma yaklaşımına bir güvenlik anlayışı gibi bakıyoruz. Müşterilerimize risklerini azaltmaları için daha fazla yetkinlik sağlamış oluyoruz.