Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

BUGÜNÜN GENÇLERİ GELECEĞİN TEKNOLOJİSİYLE İŞ HAYATINA HAZIRLANIYOR

Bugün ülkemizdeki tüm sektörlerin en önemli sorununun nitelikli eleman eksikliği olduğu artık aşikar bir konu. Japonya merkezli lider CNC, Robot ve Makine üreticisi Fanuc, bu farkındalıkla otomasyon sektöründeki nitelikli eleman ihtiyacına çözüm olmak için önemli bir Kurumsal Sosyal Sorumluluk projesine imza attı. “Bugünün yetenekli gençlerini, geleceğin teknolojisiyle yarının iş modellerine hazırlıyoruz” mottosu çerçevesinde ‘Fanuc ile Gelecek Şimdi’ diyen marka, gençlere teorik ve pratik eğimler vermeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında ilk yıl için 3 pilot bölgede, 14 üniversite ve sektörün önemli firmalarını partner olarak belirleyen Fanuc, gençlere toplamda 48 saatlik Robot ve CNC Temel Seviye Programlama Eğitimi verecek. Fanuc Akademi kapsamında verilecek eğitimler sonrasında öğrenciler, partner firmalarda staj yapma imkanı yakalayacak.

Otomasyon sektörünün ihtiyaçlarını tespit etmek, bu soruna en uygun çözümler üretmek ve ülke ekonomisine destek sunmak için yola çıktılarını söyleyen Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, 2023 yılında dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefinde olan Türkiye için otomasyon ve robot kullanımının zorunluluk haline geldiğinin altını çizdi. Bu noktada proje kapsamında otomasyon ve robot kullanımı konusunda yetkin öğrenciler yetiştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Yiğit, Türkiye’nin geleceğinin sanayide otomasyon kullanım yoğunluğunun artmasına ve buna bağlı olarak vasıflı eleman sayısının da artmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu belirtti.

“ÜRETİM, GELİŞMİŞLİĞİN VE İYİ EKONOMİLERİN ÖZÜ”

Proje kapsamında Fanuc’un otomasyon sektöründeki en önemli probleme fokuslandığını söyleyen Yiğit, “Fanuc’ta geleceğin teknolojisini, geleceğin mesleğini yönettiğimiz iş süreçlerimizde bu eksikliğin nasıl giderilebileceği noktasında çıkış yolunun üniversite eğitimlerinin teoriden çok pratik eğitim ile desteklenmesi gerektiğini gördük. Daha okurken öğrencilere pratik eğitimler vererek aslında gençlerin iş hayatında çok daha iyi yerlere gelebileceğini biliyoruz. Dolayısıyla da istihdama yapılan böylesi bir katkı ile de Türkiye ekonomisinin daha güçlü olacağını biliyoruz. Üretim, gelişmişliğin ve iyi ekonomilerin özü. Biz de nicelikten çok niteliğe önem vererek bu yıl ‘Fanuc ile Gelecek Şimdi’ projemizi hayata geçiriyoruz” dedi.

“ÜRÜNDE KALİTE, ÜRETİMDE VERİMLİLİK’ FELSEFESİYLE HAREKET EDİYORUZ”

Projenin özünün üniversite öğrencilerine yönelik bir mesleki eğitim ve staj programı olduğunu söyleyen Yiğit, “Fanuc olarak amacımız;‘üründe kalite, üretimde verimlilik’ temelinde yükselen yeni dönemin üretim şekli, otomasyon ve robot kullanımını Türkiye’de yaygınlaştırmak. Bunun için de öğrencilerin uluslararası nitelikte, tempolu bir teknolojik ortamda, son teknoloji endüstriyel robotları programlama ve çalıştırma konusunda birinci elden deneyim kazanmasına olanak sağlamak” dedi.

Kendilerini fabrika otomasyonları alanında geliştirmek isteyen ve bu sektöre hevesle bakan gençleri tespit edeceklerini belirten Yiğit:“Fanuc olarak proje kapsamında heyecanına inandığımız öğrencilere toplamda 40 saatlik 5 tam gün sürecek Robot ve CNC Temel Seviye Programlama Eğitimi vereceğiz. Bu eğitimler kendi bünyemizde bulunan 30’u aşkın eğitim paketini içinde barındıran Fanuc Akademi üzerinden olacak. Bu akademiden eğitim alan öğrencileri staj yapmak istedikleri bölüm doğrultusunda öğrenciyi bulunduğu bölgedeki firmalardan birinde programa dahil edeceğiz. Bu süre zarfında da firmanın Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına yakından tanık olacak. Akabinde, öğrencinin gösterdiği performans ve firmanın ihtiyacı doğrultusunda süreç şekillenecek.”