Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ABB’nin Endüstriyel Robotu “IRB 6620” İsveçli Koreografın Yeni Dans Partneri Oldu

ABB

Ünlü İsveçli koreograf Fredrik “Benke” Rydman, Stokholm’de yeni gösterisinin galasında, ABB’nin 900kg’lık endüstriyel robotu “IRB 6620” ile zarif bir performans sergiledi. Performans; teknoloji, otomasyon ve yapay zekânın toplum içerisinde değişen rolüyle, insanlar ve robotlar arasında artık mümkün olan ileri seviyedeki iş birliği ve etkileşimin güçlü bir yansımasıydı.

Benke’nin birlikte performans sergilediği ABB IRB 6620 robot, otomotiv fabrikaları gibi ağır imalat tesislerinde, kaynak ve karmaşık montaj işlerinde fabrika çalışanlarıyla yakın iş birliği içinde kullanılıyor.

Benke partneri hakkında; “Çok hassas ve tabii ki bu onu mükemmel bir partner yapıyor. Zamanlaması her zaman mükemmel.” dedi. Performans için çalışan mühendislerden Erik Hellström; “Müzikle fark edilmeyen bir bağ oluşturmak zordu fakat Benke ile çalışarak, inanılmaz aşama kat ettik. IRB 6620’nin müziği ve dansçıyı gerçekten hissettiği açıkça görülüyor.” dedi.

Benke’nin yeni gösterisinin performansları, Kuzey Avrupa’daki büyük ve seçkin kültür merkezlerinden Stokholm Kulturhuset Stadsteatern’de 30 Kasım’a kadar devam edecek.