Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

2025’E KADAR 15 TRİLYON DOLAR IOT YATIRIMI

Son dönemlerde hızlı bir gelişme gösteren IoT teknolojisi, pazar hacmini de günden güne artırıyor. Business Insider’ın 2018 yılında yayınladığı 2016 ve 2017’yi kıyaslayan IoT raporuna göre 2017 ve 2025 arasında 15 trilyon dolara yakın bir IoT yatırımı yapılacak. IoT sistemleri üretim hatlarının yanı sıra günlük yaşamda da daha fazla yer bulacak. Geniş kapsama alanına sahip IoT çözümleriyle Skysens, Türkiye’deki IoT yatırımlarına ilişkin vizyonla saha çalışmalarının uyuşmadığına dikkat çekti.

“IOT ALANINDA VİZYONLA SAHA GERÇEKLERİ UYUŞMUYOR”

Türkiye’de IoT teknolojisiyle ilgili yatırımlara ilişkin değerlendirmeler yapan Skysens Kurucu Ortağı Burak Polat, “IoT sistemleri ve sunduğu avantajlar Türkiye’de hala yeterince bilinmiyor. Bu avantajların farkında olup yatırımlara başlayan firmalarımız da olmakla beraber halen genel olarak bir çekimserlik mevcut. Bunun altında yatan sebep; özellikle büyük firmaların yurt dışı kaynaklı vizyon anlatıları ile sahadaki gerçeklerin uyuşmaması. Örneğin 40 yıllık makineleriyle üretim yapan bir tekstil firmasına sanal görüş gözlükleri ile akıllı üretim sistemi satmaya çalışan Alman veya Fransız menşeili firmalar hem istedikleri bütçelerle firmalarımızı geri durduruyor hem de sahadan kopuk projelerle süreç sağlıklı bir işleyişten uzak kalıyor ve böylece zaman kaybediliyor” dedi.

IoT teknolojilerine yatırım yapan sektörlerde otomotiv ve çimento, kağıt gibi sürekli üretim yapan firmaların başta olduğunu belirten Polat, “Buradaki sistemler sürekli çalıştığı ve ciddi sermayeler ile üretimler yapıldığı için bu tip sistemlerin değerini önceden görüp harekete geçmiş durumdalar. Bunların yanı sıra enerji ve perakende şirketleri de IoT’nin önemini kavramış durumdalar. Özellikle son dönemlerde sistem satın alma maliyetlerinin düşmesi ve sistemlerin kurulum ve kullanımının kolaylaşması bu alanda ciddi bir ivme yaratıyor. Skysens sistemleri hemen her ticari ve endüstriyel alanda kullanılabiliyor. Özellikle enerji, makine imalat, kimya, ilaç, gıda, otomotiv, lojistik gibi çok çeşitli sektörlerin bu teknolojiye rağbet ettiğini söyleyebilirim” dedi.