Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MAKİNELERDE YÜKSEK PERFORMANS SEVİYELERİ İNOVASYONLA ARTIYOR

B&R - EKTAM

EKTAM, MAKİNELERDE YÜKSEK PERFORMANS SEVİYESİNİ YAKALAMAK İÇİN, B&R’IN ETHERNET TABANLI HIZLI İLETİŞİM PROTOKOLÜ POWERLINK VE OPENSAFETY PROTOKOLÜ MİKROSANİYE SEVİYESİNDE HASSASİYET SUNARAK TEK KABLO ÜZERİNDEN KONTROLÖR, EKRAN, I/O, EMNİYET TEKNOLOJİSİ VE SÜRÜCÜ GİBİ TÜM KOMPONENTLER ARASINDA KUSURSUZ BİR SENKRONİZASYON SUNUYOR.

Ektam en son inovasyonu olan 14 üniteli “Blow Molding” makinesi ile sektöre Endüstri 4.0 kapsamında çözümler sunuyor. Ektam; şurup hazırlama, CIP sistemleri, dolum makineleri, flash pastörizatörler, CSD karıştırma makineleri, etiketleme makineleri, paletleme/streçleme makineleri ve robotik hat sonu çözümleri sayesinde müşterilerine tek bir noktadan ihtiyaçları olabilecek tüm teknolojiyi sağlamış oluyor.

Ektam en son teknoloji ve ürünlerle, enerji verimliliği yüksek, kestirimci bakım ve uzaktan bağlantı imkânları sunan Endüstri 4.0 bazlı makineler üretmekte olup tüm müşterilerine tesisinde hizmet vermeye devam ediyor. Ektam makine en son inovasyonları olan 14 üniteli “Blow Molding” makinesi ile portföyünü genişletti. B&R’ın donanım ve yazılım platformu olan Automation Studio sayesinde mühendislik anlamında sektöre büyük bir esneklik kazandırıldı. Ünitelerdeki şişirme çubukları B&R’ın sürücü-motor entegre sistemi ACOPOS motor ile kontrol ediliyor. ACOPOS motor’un entegre yapısı sayesinde enerji, haberleşme, pozisyon bilgileri tek kablo üzerinden iletildiği için kurulum-devreye alma süreci çok daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleşmekte olup, makinenin döner kısmında ekstra bir pano ihtiyacı ortadan kalkıyor. Bununla beraber ACOPOSmulti sisteminde yer alan kapasitör modülleri sayesinde ekstra UPS ihtiyacı olmadan makine enerji kesintisi durumlarında bile kontrollü bir şekilde duruyor.

Makinelerde yüksek performans seviyesini yakalamak için, B&R’ın Ethernet tabanlı hızlı iletişim protokolü POWERLINK ve openSAFETY protokolü mikrosaniye seviyesinde hassasiyet sunarak tek kablo üzerinden kontrolör, ekran, I/O, emniyet teknolojisi ve sürücü gibi tüm komponentler arasında kusursuz bir senkronizasyon sunuyor.