Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

HİJYENİK DONANIMLARLA GIDA GÜVENLİĞİ VE İLAÇ KALİTESİ ARTIYOR

ROCKWELL AUTOMATION

İLK NSF SERTİFİKALI HMI (İNSAN MAKİNE ARAYÜZ) TERMİNALİ VE YENİ HİJYENİK SERVO MOTORLAR KİRLENME RİSKİNİ AZALTIYOR.

Gıda ve ilaç üreticileri Rockwell Automation’ın yeni hijyenik endüstriyel donanımlarını kullanarak ürünlerinin bütünlüğünü daha iyi koruyabiliyor. Yeni Allen-Bradley Kinetix VPH hijyenik servo motolar ve yeni paslanmaz çelik Allen-Bradley PanelView Plus 7 grafik terminali üretimdeki kirlenme riskini azaltıyor ve mevzuatlara uyumu kolaylaştırıyor. Paslanmaz çelik PanelView terminal ‘sıçrama’ veya kirlenme bölgesinde bir makine üzerinde kullanılabiliyor. Bu ürün kalitesini korumaya ve temizleme süreçlerini sadeleştirmeye yardımcı olurken, engelleri ortadan kaldırarak HMI’a ileterek operatörlerin üretimi daha iyi izleyebilmesini sağlıyor.

Rockwell Automation İşletme Müdürü Dan Henneberry, “Gıda ve içecek üretiminde ürün çeşitliliğine olan talep, HMI’ların sürece yakın bir alanda konumlanması gereken, daha küçük ve esnek makinelere ihtiyaç doğuruyor. PanelView Plus 7 terminalimizin paslanmaz çelik versiyonu kirlenme ve temizleme süreçlerine karşı direnç göstererek bunu mümkün kılıyor” dedi.

Ürün, sektörün Ulusal Sanitasyon Derneği (NSF) tarafından sertifikalanan ilk genel kullanım amaçlı HMI terminali. Yüksek basınca ve yüksek ısıdaki kimyasal yıkamaya karşı IP69K düzeyinde giriş korumasına sahip. Ayrıca ayırt edici mavi renkte gıda saflığında silikon contası kullanarak üretimdeki işçilerin herhangi bir zarar gördüğünü ve değiştirilmesi gerektiğini farketmelerini sağlıyor.

Yeni Kinetix VPH hijyenik servo motorlar hem makine güvenilirliğini artırıyor hem de katı hijyen standartlarını sağlayarak müşteri güvenliğini sağlıyor. Paslanmaz çelik haznesi ve pürüzsüz yüzeyiyle hijyenik tasarımı yıkamalara direnci artırıyor ve kirlenme riskini azaltıyor.

Rockwell Automation ürün müdürü Wendy Du konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “Bazı servo motorlar temizleme ve sanitasyon birimlerinde kullanılmaya başladıktan sadece haftalar sonra bozulabiliyor. Buna alternatif olarak motorlar temizleme sürecinde kaplanarak korunabiliyor fakat bu da temizleme sürecini uzatıyor ve kirlenme riskini artırıyor. Yeni hijyenik servo motorlarımız temizleme ve sanitasyonu daha kolay ve daha verimli hale getirerek makine arıza süresini azaltıyor, toplam ekipman verimliliğini artırıyor.”

Servo motorlar her bir EHEDG için ve 3-A sanitasyon standartlarına tasarlanıyor, IP69K düzeyinde korumalı ve NSF sertifikalı. Allen-Bradley Kinetix 5500 ve 5700 servo sürücü platformuyla sorunsuz entegre olabiliyor, tek kablo teknolojisi kullanarak makine hızını ve kesinliğini optimize ediyor. Gıda ve ilaç üretimindeki farklı uygulama ihtiyaçlarını karşılayabilecek farklı ölçü ve seçenekleri de mevcut.