Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ATRIA, UNIVERSAL ROBOTS’UN ROBOT TEKNOLOJİSİNİ KULLANIYOR

UNIVERSAL ROBOTS

ATRIA; ESNEK KONUMLANDIRMA, GÜVENLİ KULLANIM, HIZLI KURULUM VE ENTEGRASYON, ELLE YA DA KONTROL KUMANDASIYLA KOLAY PROGRAMLAMA VE YATIRIMIN HIZLI GERİ DÖNÜŞÜ GİBİ GELİŞMİŞ TEKNOLOJİ AVANTAJLARINI SUNAN UNIVERSAL ROBOTS KOLABORATİF ROBOTLARINI TERCİH ETTİ.

Yirmi dört saat hizmete gereksinim duyan genel amaçlı marketler ile perakende zincirleri için vejetaryen ve gurme ürünler üreten Kuzey Avrupa’nın üreticilerinden İskandinav Atria, Batı İsveç’te Skene’de bulunan fabrikası, Universal Robots’un iş birliğine dayalı UR5 ve UR10 cobot’larıyla otomasyona geçerek ürünlerini etiketliyor, paketliyor ve ambalajlıyor. Atria’nın günlük rutin çalışma düzeninde örneğin karides, zeytin, enginar, güneşte kurutulmuş domates, sarımsak ve diğer özel ürünler etiketlenerek ambalajlanıp paletleniyor. Bu süreç, her üretim hattının teslimat için saatte ortalama 228 ürünü hazırlamasını sağlayan iş birliğine dayalı cobot’lar sayesinde optimize edildi. Atria’nın Universal Robots cobot yatırımının geri dönüş süresi ise sadece 1 yıl olarak bildirildi.

COBOT’LARIN KOLAY KULLANIMI

Universal Robots cobot’larını tercih etmeden önce pek çok alternatif çözümleri deneyen Atria; esnek konumlandırma, güvenli kullanım, hızlı kurulum ve entegrasyon, elle ya da kontrol kumandasıyla kolay programlama ve yatırımın hızlı geri dönüşü gibi gelişmiş teknoloji avantajlarını sunan Universal Robots kolaboratif robotlarını tercih etti.

Atria’nın Cobot Entegrasyonundan Sorumlu Teknik Müdürü, “Amacımız, personel maliyetlerimizi düşük tutarken verimli ve etkili biçimde üretim yapabileceğimiz, güvenilir üretim bantlarına sahip olmaktı. Gıda üreticisi olarak duruş sürelerini en aza indirmemiz son derece önem taşıyor, böylece taze malları rekabetçi bir fiyat ile tedarik edebiliyoruz. Universal Robots cobot’ları harika bir otomasyon çözümü sunuyor. Çünkü risk değerlendirme analizlerine bağlı olarak güvenlik bariyerleri olmadan kullanılabiliyor. Cobot’ların insan-makine iş birliğiyle yan yana çalışmaya uygun olması ve farklı türdeki ürünleri paketlerken çalışanlarımızın cobot’ları elle hareket ettirerek ya da kontrol kumandası ile kolayca programlayabilmesi bizler için önemli bir avantaj” dedi.

KARTON FİRELERİNİ YÜZDE 25 ORANINDA AZALTTIK

Fabrika çalışanları açısından Universal Robots robotlarının kullanımının çok kolay ve kullanıcı dostu olmasının avantajını yaşayan Atria, klasik otomasyon teknolojisinin hantal ve pahalı olması nedeniyle paketleme alanının yarısını işgal eden geleneksel, koruma kafesli endüstriyel robotunu ve hantal paketleme makinesini hurdaya çıkarmaya karar verdi.

Cobot’ların kurulma, devreye alınma ve kullanılma sürecini değerlendiren Atria Teknik Müdürü “Universal Robots’un cobot’ları konusunda hepimiz yeniydik ve cobot’ların kullanımının diğer markaların robotlarına göre çok daha kolay olması bizi olumlu etkiledi. Örneğin, karides paketlemeden zeytin paketlemeye geçişte zamandan oldukça tasarruf sağlıyoruz. Eskiden, farklı bir ürüne geçiş yapmak altı saat sürüyordu, ancak cobot’lar ile bu geçiş sadece 20 dakikada sağlanıyor. Ayrıca ilk üç cobot’u uygulamaya aldığımızdan bu yana karton firelerini, yüzde 25 oranında azaltarak paketleme bölümündeki malzeme kullanımını da iyileştirdik” dedi.