Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Siber Güvenlik Uzmanı Kimdir?

Şirketler depolayacakları verileri eskiden çok karışık internet protokolleri ve ağları üzerinden yürütürlerdi. Siber dünyasının gelişmesiyle birlikte, karışık ağ ve protokoller kalkarak yerini yeni algoritmalarla, yeni programlar yer aldı. Yeni algoritmalara karşı, yeni programlar üreten siber saldırganlar beraberinde bu verilerin korunması için Siber Güvenlik Uzmanlığı’nın ortaya çıkmasını sağladı. Bu yüzden Siber Güvenlik Uzmanlığı geleceğin mesleği olarak konumlanıyor.

Siber Güvenlik Uzmanı’nın Görevleri

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte, Siber Güvelik Uzmanları sadece şirketlerin veri ağlarının korunmasını değil, bireylerinde verilerinin korunmasını hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusun da Siber Güvenlik Uzmanları, siber saldırılara karşı;

» Yeni algoritmalar belirlemek.

» Koruyacağı sistemin, saldırı açıklarını belirlemek ve bu açıkları kapatmak.

» Saldırı anında, oluşabilecek kaybı minimum düzeye indirgemek.

» Siber saldırı ataklarına karşı, yeni yazılımlar üretmek ve bu yazılımları en iyi performansta kullanmak iş tanımları arasında yer alıyor.

Nasıl siber güvenlik uzmanı olunur?

Siber Güvenlik Uzmanlığı birçok farklı alanda, farklı uzmanlık yetkinliklerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu durumda uzmanlardan beklenenler;

» Matematik, Bilgisayar ya da Yazılım Mühendisliği bölümlerinde öğrenim görmüş olmaları.

» Ağ ve Bilgisayar Sistemleri, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Destek Uzmanlığı, Yazılım Geliştirme ve Veritabanı Yönetimi gibi çeşitli alanlarda uzmanlıkları olması.

» Oldukça dikkatli olmaları, ileriyi sezebilen, analitik düşünüp her anlamda eleştirisel bakış açısına sahip olma gibi kişilik özelliklerin olması aranıyor.

Kaynak: donencebilisim.com