Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Geleceğin Meslekleri “Drone Pilotluğu”

Teknolojinin gelişmesiyle birçok meslek yok olurken yeni meslek grupları da hayatımıza giriyor. Geleceğin meslekleri kapsamında bu ay “Drone Pilotluğu”nu ele aldık. Drone pilotluğu nedir? Drone nerelerde kullanılır? İyi bir drone pilotu olmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için yazı dizimizi okuyabilirsiniz.

İnsansız Hava Aracı:

İnsansız hava araçlarının kullanım alanları çeşitlenmeye devam ediyor. Gelecekte arabalar kadar sıklıkla kullanılması beklenen bu araçlara ilişkin kural ve düzenlemelerle birlikte nitelikli iş gücü talebi de artıyor. İnsansız Hava Aracı (İHA), genel olarak bilinen adıyla drone (Türkçesi yerden kumandalı hava aracı– dron) uzaktan kumanda edilen bir tür uçak. İHA’lar iki sınıfa ayrılıyor. İlki uzaktan kumanda edilerek uçan, diğeri ise kendiliğinden belli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklar. Bugün pilotluk nasıl popüler bir meslekse, gelecekte Drone Pilotluğu da bu kadar yaygın ve popüler bir meslek olmaya aday.

Drone Pilotluğu: 2025’e Kadar 100 Binden Fazla Yeni İstihdam

Droneların çıkış noktası askeriye olsa da emlakçılık, madencilik, petrol, film sektörü ve reklamcılık gibi birçok sektörde kullanılıyor. Amazon ve Google gibi şirketler yakın gelecekte dronelar ile teslimat yapabilecekleri sistemleri test ediyorlar. Ticari drone kullanımı henüz yasalarla düzenlenmiş değil ve bazı şehirler drone kullanımını kısıtlamak için harekete geçti. Ticari bir oluşum olan Uluslararası İnsansız Araç Sistemleri Derneği tarafından 2013’te yayınlanan bir raporda, 2025 yılına kadar insansız hava araçları 100 binden fazla yeni istihdam yaratacağı ifadeleri yer alırken, Londra merkezli danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers analistleri de drone teknolojisinin ticari uygulamaları için küresel piyasanın 2020’ye kadar 127 milyon dolara ulaşabileceğini iddia ediyor.

Üniversiteler Sertifika Programları Düzenliyor

Drone operatörlerine olan ve artmaya devam eden talebi karşılamak için üniversiteler ve enstitülerde eğitim programları hızla çoğalıyor. Phoenix temelli İnsansız Araç Üniversitesi (UVU), drone pilotu yetiştirmeye yönelik bir hizmet veriyor. UVU, mezunlarına İnsansız Sistemler Mühendisliği’nin yanı sıra drone pilotluğunda da beceriler kazandırmayı taahhüt ediyor. UAV (İnsansız Hava Araçları) pilotluğu sertifikası için ödenmesi gereken harç 3 bin 500 ila 4 bin dolar arasında değişiyor ve sertifika programına katılmak için hiçbir ön koşul ya da üniversite eğitimi almış olma zorunluluğu hatta drone uçurma tecrübesi dahi istenmiyor. UVU ticari olarak kamusal sektöre, özel şirketlere ve kişisel ilgisi olan öğrencilere eğitim veriyor.

Türkiye’de Drone Ehliyeti Nereden, Nasıl Alınır?

Türkiye’de 2016 yılının başında yürürlüğe giren drone (İnsansız Hava Araçları, İHA) mevzuatı gereği, 25 kilogramın üzerindeki tüm dronelar için kullanıcıların eğitimlerini tamamlayarak, drone ehliyeti alması gerekiyor. Drone ehliyeti zorunluluğu, 25 kilogramın cihazlarda ise kullanım amacına göre belirleniyor. Eğer bu kategorideki dronenuzu hobi amaçlı kullanıyorsanız, eğitim alma zorunluluğunuz bulunmuyor. Ancak Dronenunuz 25 kilogramın altında olsa bile eğer uçuşunuzu ticari amaçlı yapıyorsanız, drone ehliyetinizin olması gerekiyor.

Uluslararası insansız araç sistemleri derneği tarafından 2013’te yayınlanan bir raporda, 2025 yılına kadar insansız hava araçlarının 100 binden fazla yeni istihdam yaratacağı söyleniyor.

Zorunluluk 1 Ağustos 2016’da Başladı

SHGM’nin İHA0 (azami kalkış ağırlığı 500 gr – 4 kg aralığında) ve İHA1 (azami kalkış ağırlığı 4 kg – 25 kg aralığında) kategorisinde yer alan Drone’ler için Türkiye’de yetkilendirdiği kurum/kuruluşlar bulunuyor. Bu sınıflarda ticari drone uçuşu gerçekleştirecek olan kişilerin pilot eğitimlerini tamamlamış olması gerekiyor. Yasal düzenlemeler gereği, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle eğitimini tamamlamamış olan kişi, ticari İHA uçuşu gerçekleştiremiyor.

Pilot Ehliyeti İçin En Az 12 Saatlik Eğitim Gerekiyor

Yasal mevzuat gereği, İHA0 için 12 saatlik, İHA1 için ise 36 saatlik eğitim programı uygulanıyor. Drone pilotluğu için verilen eğitimler ise şu derslerden oluşuyor: HA Tanıtım, Hava Hukuku ve Sorumluluklar, Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri, Meteoroloji, ATC Usulleri ve Havacılık Frezyalojisi, Seyrüsefer ve Operasyon, Kumanda Edilebilir Sistemler, İtki Sistemleri, Aviyonik Sistemler, Bakım ve Onarım.

Drone Kullanım Alanları:

Gazetecilik ve Show Dünyası

Dronelar şu anda profesyonel kameraların dışında çekilmesi zor olan görüntüleri belli bir süreye kadar kaydedip, fotoğraf çekerek gazetecilik ve TV dünyasında büyük bir kolaylık sağlıyor. Güney Kore’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda Intel’in desteğiyle gerçekleşen ve Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na giren toplamda 1218 dronenun yer aldığı drone show, gazetecilik ve TV dünyasına yeni kullanım alanı oluşturuyor.

Spor

Ekstrem sporlarda GoPro‘nun sunduğu fayda şu ana kadar hiçbir cihazdan alınamadı. Su altında kayıt yapabilmesi ya da sörf yaparken kendinizi kaydetmeniz olaya farklı bir boyut getirmişti. Dronelar ise bu boyutu bir üst seviyeye taşıyor. SkydioR1 ve Airdog adındaki iki firma, ekstrem spor sevenler için enfes bir ürün geliştiriyor. Sporu yaparken, sizi tepeden takip eden bir ürün olacak ve tüm hareketleri kaydedecek. Böylece hareketleri nasıl yapıldı kolayca izlenebilecek.

Seyahat

Dronelar yerden yaklaşık 6 metre yüksekliğe kadar sabit uçuş modunda uçup, 50 metre yüksekliğe kadar çıkabildiğinden şehirlerin kuş bakışı görüntüleri bu ürünler sayesinde çok rahat kaydedilebiliyor.

Pazarlama

Büyük bütçesi olmayan ama yine de tanıtım videolarını çekmek isteyen şirketler için drone, tam bu noktada çözüm sunuyor. Kafeler, restoranlar ya da oteller bu ürünler sayesinde mekânları hakkında bilgi verebilecek bir videoyu rahatlıkla çekebilir, emlak firmaları da evlerin tanıtım videolarını çekip, ilgili kişilere aktarabiliyor.

Tarım

Geniş arazilerde tarımsal üretimin denetlenmesi uzun zaman alan bir çalışma olabiliyor. Burada dronelar ile çekilen görüntüler sayesinde verim artırıcı önlemler alınabiliyor. Ayrıca bitki eken dronelar, üretime de destek oluyor.

Kargo

Amazon firması tarafından duyurulan ve e-ticaret sektörünün kargo alışkanlıklarını değiştirecek bir sistem olması öngörülen “Amazon Prime Air”, satın aldığımız ürünleri drone aracılığıyla belirlenen adrese getirilmesini sağlıyor.

Yarış

Drone yarışları önümüzdeki yıllarda Formula 1 yarışları kadar popüler olması bekleniyor. World Drone Prix adı altında yapılacak olan yarışlar için, Dubai’de yapılan 1 milyon dolarlık pist bunun küçük bir göstergesi.

Sağlık

Drone’lar sağlık sorunlarımız olduğunda da bizim yardımımıza koşacak. İlaca ihtiyaç duyduğumuzda, ilaç getiren drone devreye girecek. Kötü bir durumdayken de ambulans drone faaliyete geçebilecek.

Haritalama

Geniş araziler için havadan ekonomik, yüksek doğruluklu ve hızlı haritalar üretmek için dronelar bunun için güzel bir çözüm olabiliyor.

Acil Yardım

Artık cankurtaran olmak için yüzme bilmeye gerek yok. Gerekli olan sadece drone kullanabilmek. İnsansız hava araçları acil yardım gerektiren durumlarda da bize yardım edecek.

İyi Bir Drone Pilotu Olmak İçin Tavsiyeler:

“Drone Racing League Simulator”

Gerçek bir drone sahibi olmadan önce “Drone Racing League Simülator”, drone pratiği yapmak için en uygun programların başında geliyor. PC uyumlu olan bu uygulama ücretsiz olarak sunulup, simülatörde yaptığınız pratikler, sizi iyi bir drone pilotu olmanıza olanak sağlıyor. Simülatörü kullandıktan sonra kendinizi hazır hissediyorsanız, gerçek bir drone satın alarak ilk uçuşlarınıza başlayabilirsiniz.

Diğer Pilotlarla Yarışın

“Drone Racing League” simülatörü, diğer pilotlarla rekabet etmenize izin veren bir çevrimiçi çok oyunculu mod sunuyor. Temel eğitimi tamamladıktan sonra kendinizi hazır hissediyorsanız. Dünya’nın birçok yerinden “Drone Racing League” simülasyonu kullanan insanlarla yarışabiliyorsunuz.

Kaynaklar:

https://www.webtekno.com/iyi-bir-drone-pilotuolmak-istiyorsaniz-bu-tasviyeler-sizin-icin-h30975.html

http://www.dijitalhabitat.com/ticari-drone-pilotlariicin-talep-artiyor/

http://www.teknolo.com/drone-nedir-hangi-alanlardakullanilabilir/

http://teknoyo.com/drone-ehliyeti-nasil-alinir/