Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ZF VE CREE, ELEKTRİKLİ ARAÇ SÜRÜŞÜ SİSTEMİ GELİŞTİRİYOR

ZF / CREE

SİLİKON CARBİDE ESASLI İNVERTÖR İLE ELEKTRİK GÜÇ AKTARIM MEKANİZMASINI DAHA İLERİ SEVİYEYE TAŞIMAK İÇİN STRATEJİK BİR ORTAKLIK KURULDU. YENİ SİLİKON CARBİDE ESASLI İNVERTÖR ÇÖZÜMLERİ SÜRÜŞ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRMAYA VE ELEKTRİKLİ OTOMOBİL YELPAZESİNİ GENİŞLETMEYE YARDIMCI OLUYOR.

ZF ve Cree, mevcut iş birliğini stratejik ortaklıkla birlikte daha da yoğun hale getiriyor. ZF E-Mobilite Bölüm Yöneticisi Jörg Grotendorst “Wolfspeed silikon carbide teknolojisini kullanarak Cree ile olan iş birliğimizi geliştirdiğimiz için mutluyuz ve güçlü yönlerimizi bir araya getirmenin, bileşenlerimiz ve sistemlerimiz için verimliliği ve rekabet gücünü artıracağına kesinlikle inanıyoruz” dedi.

Silikon carbide destekli güç yarı iletkenlerinin gelecekteki kullanımı, günümüzde kullanılan standart silikon teknolojisinin aksine; elektrikli araçlar için menzili artıracak.

Yüksek batarya maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda verimli bir elektrikli sürüş, öngörülebilir gelecek için muazzam bir büyüme potansiyeli sunuyor. Özellikle, silikon carbide teknolojisinin 800 voltluk araç elektrik sistemi voltajıyla birlikte kullanılması, verimliliği daha fazla artırmak için önemli bir katkıda bulunuyor.

Cree firması CEO’su Gregg Lowe, “Yeni nesil elektrikli araçlarda silikon carbide bazlı güç invertörlerinin kullanımı için ZF gibi birinci sınıf bir küresel otomotiv tedarikçisiyle ortaklık kurmak, silikon carbide’ın elektrikli araçların yeteneklerini her yerde artırmada oynadığı rolün ayrılmaz bir parçası ve göstergesidir” dedi.

Elektrikli güç aktarma organları, dünya çapındaki emisyon hedeflerine ulaşmaya ve mobiliteyi daha sürdürülebilir hale getirmeye büyük katkı sağlıyor. Cree’nin kullandığı teknoloji, ZF’nin hali hazırda birçok öncü küresel otomobil üreticisinin silikon carbide bazlı elektrikli araçlar için aldığı siparişleri karşılamak için kullanılacak. Ortaklığın kurulmasıyla ZF, silikon carbide elektrik güç aktarma organlarını piyasaya 2022 yılında sunmayı hedefliyor. Ocak 2016’dan bu yana elektromobilite faaliyetlerini merkezi Almanya’nın Schweinfurt kentinde bulunan E-Mobility Bölümü’nde bir araya getiren ZF’nin, bu bölümde görev alan ve dünyadaki çeşitli yerleşkelere yayılmış 9.000’den fazla çalışanı bulunuyor.

Cree, silikondan silikon carbide’a giden küresel dönüşüme öncülük etmeyi taahhüt etmekte olup; Durham, N.C’deki mega malzeme fabrikası ve New York’taki dünyanın en büyük silikon carbide cihaz üretim tesisiyle birlikte silikon carbide kapasitesinin genişletildiğini duyurdu. Şirket, Wolfspeed iş birimi aracılığıyla kapsamlı bir silikon carbide ve GaN (galyum nitrit) enerjisi ile RF(radyo frekansı) çözümlerini paket halinde bir arada sunuyor.