Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yüksek Titreşim Direnci Olan Akıllı Vinçler

Turck

BL67 Uzak I/O, ABB’nin devasa gezer vinçlerinde güvenilir bir şekilde çalışıp, modüler fieldbus sistemiyle yüksek fiziksel streslere dayanıyor.

Otomatik raya monteli portal vinçler, dünya çapında milyonlarca ton yük taşıyan ve neredeyse tamamen otomatik olarak çalışan yorulmak bilmeyen endüstriyel “iş iskeleleridir.” Bu devlerin sorunsuz çalışabilmesi için ABB Vinç sistemleri, Turck’un uzak I/O’larını kendi I/O çözümüne ekledi. Darbe dayanımının yanı sıra yüksek titreşim direnci de BL67 serisinde teraziyi lehine çevirmesini sağlıyor.

Portal vinçler, dünya çapında milyonlarca ton yük taşıyor. Bu devasa taşımacılık çabasının arkasında, önemli miktarda yüksek teknoloji bulunuyor. 40 metreden fazla ray genişliğine sahip portallar neredeyse her zaman otomatik olarak çalışır ve 200 ile 350 ton arasında ağırlığa sahip. Bu vinçler, yük konteynerlerini 20 metreden fazla olan yüksekliklere kaldırabiliyor.

BL67 bileşenlerinin kompakt tasarımı sayesinde, fieldbus düğümleri çok fazla yer kaplamadan sensörlerin ve aktüatörlerin doğrudan yakınına monte edilebiliyor.

Otomatik taşıma sistemleri ile bağlantılı olarak, portal vinçler nakliye lojistiği açısından gerçek bir tur gücü elde ediyor. Gelişmiş otomasyon ve aksesuar sistemleri, tüm büyük limanlarda sorunsuz mal taşımacılığına yardımcı olur.

Büyük bir projenin parçası olarak ABB çok sayıda Asya limanında üretkenliği arttırmak için 100’den fazla gemi-shore vinç için otomasyon sistemleri ve elektrikli ekipman tedarik ediyor. Fonksiyon testleri ve son montaj işleri, dünyanın büyük vinç üreticilerinden olan Çin’deki Şanghay Zhenhua Liman Makine Şirketi’nde (ZPMC) gerçekleştiriliyor. 2018 yılı içinde ABB, sadece Güney Kore Busan limanı için 29 adet ARMG, iki adet RMG ve yedi adet gemi-shore vinç teslim etti. Ek projeler arasında Tayvan’daki Taipei Port Container Terminal Corporation için 20 adet insansız, pist tabanlı konteyner garajı ve 42 adet benzer ünite ve on iki gemi-karaya vinç, Hanjin Shipping için tedarik edilecek olan ikili vinç sistemlerine sahip.

Tüm BL67 Bileşenlerinin Kompakt Tasarımı Sayesinde, Fieldbus Düğümleri Çok Fazla Yer Kaplamadan Sensörlerin Ve Aktüatörlerin Doğrudan Yakınına Monte Edilebiliyor

ABB vinçleri güvenlik ve güvenilirlik için kullanıcılarına çözümler sunmaya devam ediyor. Proje yöneticileri tüm tesis bileşenlerini seçme konusunda büyük özen gösteriyor. Çünkü, her bir parça güvenilir bir şekilde servis sağladığında tüm sistem güvenilir bir şekilde çalışıyor. Bu genel sistemin bir parçası Turck’in uzak I/O teknolojisi olup, Busan limanındaki 73 otomatik portal vinçte saha cihazları ve kontrolör seviyesi arasında güvenilir bağlantılar sağlıyor. ABB Crane Systems’ın Sistem Mühendisliği ve Devreye Alma Müdürü, “Turck BL67 I/O modüllerini tercih etmemiz, yüksek titreşim direncinin yanı sıra düşme ve devrilme özelliklerinden kaynaklanıyor” dedi.

Gelişmiş denetleyici teknolojisine rağmen, vinçlerin ve blokların kafa blokları arasındaki çarpışmalar hala oluşuyor. Teknolojinin bu durumlarda üretilen hızlanma kuvvetlerine karşı güvenilir ve dayanıklı çözümler üretmesi gerekiyor. Modüler BL67 I / O sistemi, özellikle aşırı koşullarda kullanım için IP67 korumalı olarak üretilmiştir. Bir ağ geçidi ve genişletme modülü içeriyor.