Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YÜKSEK PERFORMANSLI FREKANS İNVERTERLERİYLE GELEN SÜRÜCÜ GELİŞİMİ

OMRON

OMRON’UN PİYASA SÜRDÜĞÜ İNVERTERLER, HEM SABİT MIKNATISLI (PM) MOTORLARDA HEM DE ENDÜKSİYON MOTORLARINDA DOLUM KONTROLÜ, PRESLE ÇALIŞMA VE GERGİNLİK KONTROLÜ GİBİ UYGULAMALAR İÇİN EFEKTİF ÇÖZÜMLER SUNUYOR.

Omron, sistem entegratörlerinin, makine imalatçılarının ve üreticilerin değişen taleplerini karşılayarak verimlilik, kalite, güvenilirlik ve kolay özelleştirme olanakları sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla yeni RX2 yüksek performanslı frekans inverterlerini piyasaya sürdü. RX2 inverterler, hem sabit mıknatıslı (PM) motorlarda hem de endüksiyon motorlarında dolum kontrolü, presle çalışma ve gerginlik kontrolü gibi uygulamalar için tasarlanmış. AB’deki büyük şirketler, enerji tüketimini azaltmanın yollarını bulmaya yönelik denetimler gerçekleştiriyor.

Dolayısıyla olası iyileştirmeler için üretim sürecindeki her bir komponenti ve adımı incelemeleri büyük önem taşıyor. Omron da bu ihtiyaca yanıt verebilmek için enerji verimliliği hedeflerine ulaşma konusunda şirketlere ve kamu kurumlarına yardımcı olan yenilikçi otomasyon çözümleri sunuyor.

İnverterler, AC motorlarda dönüş hızını ve motorların hızlanma oranını ayarlamaya yönelik güç kaynağının frekansını uygulamanın gereksinimlerine bağlı olarak denetlemek için kullanılıyor. Bunun yanı sıra işlemlerin mümkün olan en ekonomik yöntemle gerçekleştirilmesine de yardımcı olabiliyor.

GELİŞMİŞ ALTYAPI VE KOLAY DEĞİŞİM

Yeni RX2 serisi, PM motor performansını üst düzeye çıkarıp enerji tasarrufu sağlayan otomatik ayarlar sunuyor. Bir önceki seri olan RX’te normal hizmet (ND) ve ağır hizmet (HD) değerlerinin dahil olduğu çift değer, bu seride üç değere yükseltildi. Bu da çeşitli motor uygulamaları için tek bir inverter kullanma olanağı sağlayarak ayak izini en aza indirip performansı en üst düzeye çıkarıyor.

RX2 serisinde, önceki RX modelinin montaj boyutları korunduğundan mevcut kontrol panosu ve montaj konumları kolayca değiştirilebiliyor. Bununla birlikte mevcut CX-Drive yazılımı da kullanılabiliyor. Bu yazılım sayesinde, önceki model için kullanılan parametre ayarları ve programlar kolaylıkla dönüştürülüp yeni RX2 inverterlere aktarılabiliyor.

Avrupa EMC Direktifi (IEC61800-3 2. Çevre Kategorisi C3 ve UL Güç Dönüştürme Ekipmanları/UL61800-5-1) ile uyumlu olan dahili gürültü filtresi sayesinde kullanıcılar harici bir donanıma ihtiyaç duymuyor, bu da ek masrafları ortadan kaldırıyor. Tamamen renkli yeni LCD arayüzü, kurulumu ve kullanımı kolaylaştırıyor. Parametre kopyalama fonksiyonu, kullanıcıların ayarları diğer RX2 inverterlerine hızla kopyalamasına olanak tanıyor. RX2 inverter ayrıca, CX-Drive destek yazılımını kullanmak üzere programlanmış basit ardışık kontrol işlemleri de gerçekleştirebiliyor.

MALİYET, EMNİYET VE BAĞLANABİLİRLİK OPTİMİZASYONU

Hızlı denetim gerektiren vinç kontrolü, gerginlik kontrolü ve diğer büyük ölçekli süreçler PLC olmadan konfigüre edilebiliyor, bu da maliyetleri optimize ediyor. RX2 ayrıca, makine emniyet ihtiyaçlarınızı karşılamak için Güvenli Tork Kapatma (STO) özelliğini standart olarak kullanıyor. IEC 61800-5-2:2016 STO SIL3 ve ISO 13849-1:2015 Cat.4 PLe güvenlik standartları için onaylanmış. RX2 inverterleri, geliştirme ve üretim verimliliğini artırmak için NX ve NJ makine otomasyon kontrolörlerine bağlanabiliyor (EtherCAT ünitesi yakında kullanıma sunulacaktır).

OMRON Avrupa Sürücüler Ürün Pazarlama Müdürü Alberto Fuentes: “Yeni RX2 inverterlerimiz yüksek performans sunuyor. İnverterlerimizi sürekli geliştirerek enerji verimliliği gibi pazar ihtiyaçlarına yanıt vermeyi hedefliyoruz. Üstelik RX2, önceki RX modeline kıyasla çok daha kolayca ve hızla kullanılabilen bir model olduğundan mevcut müşterilerimiz yeni RX2 inverterlerine kolayca geçiş yapabiliyor.”