Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

VERİMLİ ELEKTRONİK ÜRETİMİ OTOMATİK ALMA VE YERLEŞTİRME FONKSİYONLARI

DELTA

ELEKTRONİK ÜRETİM ENDÜSTİLERİ, ARTAN İŞÇİLİK MALİYETLERİNİ, ESNEK OLMAYAN ÜRETİM SÜREÇLERİNİ VE DÜŞÜK VERİMLİLİK SORUNLARINI ÇÖZMEK AMACIYLA, ROBOTLARI KULLANARAK OTOMATİK MAKİNELERİ DİĞER ÜRETİM EKİPMANLARINA ENTEGRE EDİYOR.

Geleneksel elektronik üretimi yoğun emek gerektiren bir endüstri. Birden fazla konveyörü içeren alma ve yerleştirme işlemleri gibi büyük miktarda doğrudan işçilik gerektiren pek çok süreç, günümüzün sık değiştirme ve yüksek verimlilik gibi üretim trendlerini zorlukla karşılayabiliyor. Artan işçilik maliyetleri, esnek olmayan üretim süreçleri ve düşük verimlilik sorunlarını çözmek amacıyla elektronik üretim endüstrileri, el ile yapılan işleri robotlarla halletmek için otomatik makineleri diğer üretim ekipmanlarına entegre etmeye başladı. Bu uygulama sadece üretim süresini ve işçilik maliyetlerini azaltmakla kalmıyor, üretim esnekliğini de artırıyor ve üreticilere daha fazla kâr getiriyor.

Delta, otomatik üretim ihtiyaçlarına cevap vermek için Avrupalı bir elektronik üreticisine otomatik konveyörle iş parçası alma ve yerleştirme çözümü sundu. Bu çözümde ana kontrol olarak Delta kompakt modüler gelişmiş PLC AS serisi kullanılıyor. Delta AC Servo Sürücü ve Motor ASDA-A2 serisi konveyör hareketini kontrol ediyor. İş parçaları uygun konuma taşındığında, servo sürücü entegre ASDA-MS serisine sahip robot kontrolörüne AS serisi tarafından bir sinyal gönderiliyor ve ASDA-MS serisi de Delta SCARA Robot DRS60L serisini kullanarak iş parçalarını konveyörden alıp ileri aşamalar için başka bir konveyöre yerleştiriyor. Alma ve yerleştirme işlemi sırasında konveyörün hareketine devam etmesi üretim verimliliğini büyük ölçüde artırıyor.

Delta’nın otomatik konveyör iş parçası alma ve yerleştirme çözümü, fiili uygulamalarda şu avantajları sunuyor:

Basit yapı ve kolay bakım: Bu çözümde, ana kontrol olarak Delta’nın kompakt modüler gelişmiş PLC AS serisi kullanılıyor. AS serisi, dahili CANopen iletişim ağı üzerinden, AS-FCOPM iletişim kartı ile 8 adede kadar Delta AC Servo Sürücü ASDA-A2 serisi birime pozisyon kontrolü sağlıyor. Talimatların kullanımıyla gerçekleştirilen eksen kontrolü, kolay bakıma ve yüksek PLC program okunabilirliğine imkan tanıyor. Açık endüstriyel ethernet iletişim protokolü ile donatılmış AS serisi, kablo tesisatı hazırlığını basitleştirmek için bir Ethernet/IP kablosu üzerinden ASDA-MS serisine bağlanır ve verileri bu kablo üzerinden iletiyor. AS serisinin yazılımı, sistem yapılandırmasının hızlı ve kolayca yapılabilmesi için bir Delta ekipman parametre listesi ve tutarlı bir veri alışverişi arabirimi sağlıyor.

Sık değiştirme ve çalışma: Delta’nın SCARA Robot DRS60L serisi, yüksek yinelenebilirlik ve esnek performans özellikleri sunuyor. Robotik entegrasyon yazılımında, hızlı ve basit robot programlaması için çevik ortamlı DROE kullanılıyor. Sistem, kullanıcı tanımlı arabirimi yapılandırmak üzere çevresel cihazların sinyallerini ve verilerini de entegre ediyor. Daha esnek bir üretim için kullanıcılar kendi ihtiyaçlarına göre iş parçalarını kolaylıkla değiştirebiliyor.

Son derece verimli performans: Servo Sürücü Entegre ASDA-MS serisine sahip Robot Kontrolörü, robotik kontrolü sürücü fonksiyonları ile entegre ediyor. DRS60L serisine özgü doğru hareket kontrolünü sağlamakla kalmayıp, sistemin gerçek zamanlı hesaplama performansını da artırıyor. Bu tasarım, endüstriyel robotların doğrusal olmayan karmaşık sistemlerinin gereksinimlerini eksiksiz bir şekilde karşılıyor ve dinamik telafi sayesinde yüksek hıza ve yüksek hassasiyete ulaşılmasını sağlıyor. ASDA-MS serisi, çevresel cihazların hızlı bir şekilde entegre edilebilmesi için Ethernet ve RS-485/232 haberleşme protokollerini destekliyor. DRS60L serisinin mükemmel hız, doğrusallık, dikeylik ve yinelenebilirlik özellikleri sayesinde bu çözüm, birden fazla konveyör genelinde çabuk ve senkronize bir alma ve yerleştirme performansı ortaya koyarak verimliliği artırıyor.

Delta’nın otomatik konveyör iş parçası alma ve yerleştirme çözümü, müşterinin verimli ve otomatik üretim beklentilerini karşılıyor. Delta, kullanıcıların çeşitli gereksinimlerini karşılayan ve iş ortaklığını garanti eden kapsamlı çözümler sunmaya devam ediyor.